آکادمیا کافه
ارز مسافرتی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: کارت اعتباری و امور ارزی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C)
+--- موضوع: ارز مسافرتی (/Thread-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%AA%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7

ارز مسافرتی - Pejman - 31-01-2012

دوستان عزیز در این تاپیک سوالات و مباحث مرتبط با ارز مسافرتی که به نرخ بانک مرکزی در اختیار افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور رو دارند قرار می گیره رو مطرح کنید.

طبق آخرین خبری که من دارم برای هر سفر معادل 1500 دلار ارز به نرخ رسمی بانک مرکزی تعلق می گیره. فکر می کنم از این نوع ارز فقط یک بار در سال می شه استفاده کرد. این هم لینک آخرین خبر در این مورد:
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1521641

RE: ارز مسافرتی - m.ost - 31-01-2012

اونطور که در سایت بانک مرکزی نوشته برای بعضی کشورها مقدارش فرق داره. لینک زیر رو ببینین:
http://www.cbi.ir/showitem/8878.aspx

RE: ارز مسافرتی - Saeid - 07-03-2012

جدیدترین بخشنامه بانک مرکزی در مورد ارز:
1- فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی کمتر از 2 سال امکان پذیر
نبوده و برای سنین 2 تا 12 سال به میزان 50 درصد مبالغ مورد اشاره فوق
خواهد بود.بانک مرکزی جزئیات کامل اطلاعات ارزی را که مسافران خارج از کشور باید بدانند، اعلام کرد.

به گزارش مهر، روابط عمومی بانک مرکزی به منظور پاسخگویی به
سؤالات آن دسته از هموطنانی که عازم سفر خارج از کشور هستند و در راستای
رفع ابهامات موجود در زمینه میزان و نحوه فروش ارز مسافرتی، دستورالعمل‌های
مربوطه را بار دیگر در ‌اختیارهموطنان عزیز قرار داده است.

میزان ارز مسافرتی با توجه به مقصد و نحوه سفر

- سفرهای هوایی

1- به مقصد کشورهای ترکیه، ترکمنستان، کویت، قطر، بحرین و عمان به میزان 1000دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

2- به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان و
امارات‌متحده‌عربی به میزان 400دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در
سال.

3- به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده"بمیزان 400 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت در سال.

4- به مقصد سایر کشورها بمیزان 1500 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

- سفرهای زمینی، ریلی و دریایی

1- به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده"به میزان 400 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت درسال.

2- به مقصد سایر کشورها به میزان 400 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

مسافران می‌توانند علاوه بر استفاده از ارز اختصاصی بابت سفرهای ”هوایی" و
یا ”زمینی، ریلی و دریایی" به سایر کشورها بشرح فوق مجموعاً دو نوبت در
سال از ارز مسافرتی‌مربوط به کشورهای عراق، سوریه و عربستان نیز بهره‌مند
شوند.

کمااینکه مسافرانی که از دونوبت ارز مسافرتی به مقصد کشورهای عراق، سوریه و
عربستان استفاده نموده اند نیز می توانند از ارز مربوط به سایر کشورها به
شرح فوق استفاده کنند.

نحوه خرید ارز مسافرتی

در مورد سفرهای هوایی کلیه مسافران می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب
بانک های ملی ایران ، ملت و سامان در سطح شهر با ارائه مدارک مربوط، ارز
مسافرتی خود را درخواست و سند حسابداری یا رسید آن را دریافت نمایند. تحویل
ارز با ارائه رسید مذکور پس از گیت خروجی فرودگاه امکان پذیر
می‌باشد.ضمناً خرید ارز بابت سفرهای زمینی ، ریلی ودریایی در حال حاضر طبق
روال گذشته صورت می پذیرد.

سایر نکات

1- فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی کمتر از 2 سال امکان پذیر
نبوده و برای سنین 2 تا 12 سال به میزان 50 درصد مبالغ مورد اشاره فوق
خواهد بود.

2- فروش ارز مسافرتی به نرخ رسمی صورت می‌گیرد.

3- در ترتیبات فروش ارز مسافرتی منظور از سال، سال شمسی تقویمی است . بر
این اساس مسافرانی که در هر مقطع زمانی از سال1390 از ارز مسافرتی خود
استفاده نموده‌اند از ابتدای سال1391 می‌توانند از ارز مسافرتی جدید خود
بهره‌مند شوند.

4- خرید ارز مسافرتی توسط مسافرانی که با گذرنامه ایرانی سفر می‌نمایند
درصورتی‌ که کشور مقصد آنها کشور محل اقامت آنها نیز ‌باشد، بدون نیاز به
ویزا امکان پذیر است.
لینک خبر

RE: ارز مسافرتی - Saeid - 07-03-2012

سوالی که برا خودم مطرح شد اینه که آیا میشه در یک سال (مثلا 91) یک بار از ارز مسافرتی زمینی (سفر برای گرفتن ویزا) و یک بار هم هوایی استفاده کرد؟؟؟
با تشکر

RE: ارز مسافرتی - Saeid - 24-03-2012

دوستانی که ارز مسافرتی گرفتن........آیا برا ارز مسافرتی هم بانکها نوبت میدن؟؟ مثل ارز دانشجویی؟؟

RE: ارز مسافرتی - MaMi - 24-03-2012

(24-03-2012, 08:14 PM)Saeid نوشته: آیا برا ارز مسافرتی هم بانکها نوبت میدن؟؟ مثل ارز دانشجویی؟؟
من راستش ارز مسافرتی نگرفتم، ولی وقتی روز 26 اسفند (که شرح داستانش رو تعریف کردم) به بانک (ملی سرپرستی استان) مراجعه کردم گفت که بدون نوبت می دهند فقط بلیط رفت، پاسپورت و ویزا رو گفت حتما باید داشته باشی

RE: ارز مسافرتی - Nasim67 - 24-03-2012

سعید جان نوبتی نیست.اما معمولا بعضی بانک ها خیلی شلوغ تر هستند و مثلا از ساعت 6 صبح صف می ایستند و اسم مینویسند و وقتی بانک باز شد یک بار دیگه هم حضور و غیاب می کنند و کسایی که اسم نوشتن و رفتن رو حذف می کنند!!!مثل بانک ملی.اما من از بانک ملت راضی بودم.هم خلوت بود و هم کار رو خیلی سریع راه انداخت.فقط به قول MaMi جان حتما بلیط و پاس و ویزا فراموش نشه.

دوستان ممنون از پاسخ شما.....برا ترکیه که ویزا نمیخاد اصولا.....بانک هم درخواست ویزا که نمیکنه دیگه؟؟؟ درسته؟

RE: ارز مسافرتی - Nasim67 - 24-03-2012

برای کشورهایی که ویزا نمی خواد که هیچی دیگه.باقی مدارک رو ببرید فقط.(حالا ترکیه ویزا نمیخواد؟؟نمیدونستمBig Grin)

(24-03-2012, 10:23 PM)Nasim67 نوشته: برای کشورهایی که ویزا نمی خواد که هیچی دیگه.باقی مدارک رو ببرید فقط.(حالا ترکیه ویزا نمیخواد؟؟نمیدونستمBig Grin)
بله.....ترکیه ویزا نمیخاد و تا 3 ماه میتونید اقامت داشته باشید.....ممنون از شما