آکادمیا کافه
اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ (/Thread-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-SoP-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87-%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D9%84%D9%85%D9%87-%DA%86%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF%D8%9F)

صفحات 1 2

اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ - aliilab - 22-01-2012

با سلام

یه SoP خوب معمولا باید چقدر باشه؟ من شنیدم که اگر خیلی زیاد باشه باعث خستگی میشه و ممکنه اثر منفی داشته باشه. راستش SoP من اگه فونتش رم کوچیک کنم (11) با فاصله بین خطوط کم، میشه کامل 2 صفحه ولی زیادی فشرده میشه و ممکنه چشم رو اذیت کنه، از یه طرف فونتش را بزرگ کنم، میشه نزدیک 3 صفحه. درضمن واقعا نمیتونم کمش کنم چون اجساس میکنم تازه یه چیزایی ننوشتم. ممنون میشم دوستان یه راهنمایی بکنن.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - amirhossein.gh - 22-01-2012

به نظر من اگه نمیتونی کمش کنی همینو بفرست
فقط حواست باشه در صورتی که این دو صفحه واقعا مطلب داشته باشه و همش از خودت تعریف نکنی و هی یه سری مسایل رو تکرار نکنی که در غیر اینصورت کلا ارزششو از دست میده!
موفق باشی

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Saeid - 22-01-2012

بعضی از دانشگاها تو سایتشون زدن که SOP چقدر باشه....اگر شما SOP رو خوب و روان و سلیس نوشته باشی و WRITING شما قوی باشه و دانشگاه محدودیتی نزاشته باشه.....مشکلی نداره....(SOP معمولا البته بیشتر از 2 صفحه نمیشه استانداردش)....هیچ نکته منفی هم تو SOP ننویس....فقط نکته مثبت....جذاب بنویس...فقط
(22-01-2012, 03:34 PM)aliilab نوشته: با سلام

یه SoP خوب معمولا باید چقدر باشه؟ من شنیدم که اگر خیلی زیاد باشه باعث خستگی میشه و ممکنه اثر منفی داشته باشه. راستش SoP من اگه فونتش رم کوچیک کنم (11) با فاصله بین خطوط کم، میشه کامل 2 صفحه ولی زیادی فشرده میشه و ممکنه چشم رو اذیت کنه، از یه طرف فونتش را بزرگ کنم، میشه نزدیک 3 صفحه. درضمن واقعا نمیتونم کمش کنم چون اجساس میکنم تازه یه چیزایی ننوشتم. ممنون میشم دوستان یه راهنمایی بکنن.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - spt - 22-01-2012

به نظر من اصلا به هیچ وجه کوچیکش نکن! فونت 11 بازم قابل تحمله اما حتما فاصله خط ها رو یک و نیم بزار و استایلش رو هم وب بزار که بین پارگراف ها فاصله بده...
اگه بیشتر از دو صفحه شد هم اشکال نداره بهتر از اینه که فشره باشه...
ببین شرمنده این رو میگم اما یه تجربه به من ثابت کرده که اونایی که اینطوری میگن نمیتونن کمش کنن معمولا چیز های اضافی نوشتن توی اس او پی... به نظر من اگه دوست داری یا بزار اینجا شاید کسی خوند و برات اصلاحش کرد و یا اینکه اگه دوستی داری که اس او پی میدونه چیه بده بخونه و بگه کجاش زیاده... بهترین افراد هم دانشجو های دکترای خارجی هستن!!! چون معمولا این نامه ها رو زیاد دیدن...

موفق باشی... Smile

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Karim - 22-01-2012

نکته:نوشتن اس. او .پی از یک اصول کلی پیروی می کند اما برخی دانشگاهها وحتی دپارتمان ها خودشان مسیر را مشخص کرد ه اندکه چه مواردی نوشته شود. بنابراین قبل از نوشتن حتما سایت دانشگاه و دپارتمان مربوطه را چک بفرمایید. و همیشه اینگونه نیست که بتوان لزوما یک اس. او.پی را برای دپارتمان ها و دانشگا ههای مختلف فرستاد و گاهی باید تغییراتی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر در متن آن ایجاد کرد.
مثلا، نوشتن اس. او. پی برای دکترا با فوق لیسانس این تفاوت را دارد که برخی از دپارتمان ها می خواهند که در اس. او .پی دکترا جزییاتی از کارهای تحقیقاتی هم نوشته شود.به همین ترتیب نوشتن اس. او. پی برای پست دکترا وپیدا کردن شغل هم ویژگی های خاص خود را دارد.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - m0h3n - 22-01-2012

همنیطور که اشاره شده اگر در وب سایت دانشگاه عنوان شده که چه مواردی در SOP ذکر بشه حتما رعایت کنید اون موارد رو.
برخی دانشگاهها حداقل تعداد کلمات در نظر می گیرند برای SOP. این نکته رو هم مدنظر داشته باشید.

کلا سعی کنید که قوانین نگارش آکادمیک در SOP شما کاملا رعایت بشه. مهم نیست که 2 یا 3 صفحه بشه.

موفق باشید

RE: اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ - parsley - 31-10-2012

راستی لطفا در مورد فرمت سوپ هم اگر اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید. مثلا چه فونت و اندازه ای بهتره باشه و اصلا یک فرمت استاندارد برای نوشتن سوپ مشخص شده یا اینکه میشه بدلخواه نوشت؟

RE: اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ - Pejman - 31-10-2012

دوست عزیز پست های این صفحه و صفحه بعدش رو بخونید، دوستان توضیحاتی دادند. به هر حال نوع فونت و فرمت SOP بیشتر دلخواه و سلیقه ای هست، مگر اینکه خود دانشگاه نوعش رو تعیین کرده باشه. در مورد تعداد صفحات هم معمولاً یک یا دو صفحه باید باشه، مگر اینکه تعداد صفحات یا تعداد کلمات رو خود دانشگاه مشخص کرده باشه.

RE: اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ - eden - 12-12-2013

یه دانشگاه حداکثرو اگه رو 2500! کلمه بذاره حالا باید تا اونهمه متنو بسط داد؟ بد میشه مثلا sop 800 کلمه ای فرستاد؟

RE: اندازه SoP از نظر تعداد صفحه یا کلمه چقدر باید باشد؟ - Simon2007 - 12-12-2013

(12-12-2013, 07:06 PM)'eden' نوشته: یه دانشگاه حداکثرو اگه رو 2500! کلمه بذاره حالا باید تا اونهمه متنو بسط داد؟ بد میشه مثلا sop 800 کلمه ای فرستاد؟

سلام
بله ميشه خيلي هم بهتره. به شرطي كه  اون 800 كلمه رو كه خوندن تازه با خودشون نگن " چي شد". يعني اونقدر كوتاه نشده باشه كه خيلي چيزها از قلم افتاده باشه. اما كوتاه نويسي و پر مغز بودن SOP‌يك آيتم بزرگه.شادزي