آکادمیا کافه
پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - دکتری - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - دکتری (/Thread-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%A8%D9%87-PhD-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - دکتری - mechanical-eng - 28-12-2011

سلام
چنین موضوعی رو توی انجمن ها ندیدم به همین خاطر با اجازه‌ی مدیران سایت این موضوع رو ایجاد کردم.
راستش موضوعی که هست اینه که برای افرادی مثل من کنکور دادن یه نقطه ضعفه یا اینکه هستن افرادی که دوره مستر رو نمیخوان ایران باشن.
با این شرایط
سوال:
1.مزایا و معایب گرفتن گرفتن پذیرش مستقیم PHd؟
2.(با توجه به نظر و تجربه‌ی شخصیتون) ترجیح می‌دید مستر رو توی ایران باشین و با رزومه‌ی بهتر برای یه دانشگاه بهتر در مقطع دکترا اپلای کنید؟ البته اینکه مستر یه دانشگاه خارج از ایران باشین و بعد برای دکترا مجددا اپلای کنید که خیلی عالیه ولی باتوجه به هزینه هاش برای کسی مثل من اصلا مقدور نیست!!!
3.(با توجه به نظر و تجربه‌ی شخصیتون) چطور رزومه ای برای این منظور لازمه؟ از اعضای سایت کسی میتونه چند نمونه رزومه که تونسته چنین تجربه ای داشته باشه رو ذکر کنه؟
4.(این سوال اصلی منه) حاضرید 2 سال عقب بیفتین و توی این 2 سال رزومتونو بهتر کنید و بعد برای یه دانشگاه با رنک عالی برای PHd مستقیم اپلای کنید؟

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - Mike - 29-12-2011

خوب من این سوال رو جواب میدم:

من ۹ تا دانشگاه اپلی‌ کردم که جز ۱ کی‌ باقیش دکتری مستقیم بود! هم‌اش‌هم آمریکا.

۱- دکتری مستقیم برا کسی‌ خوب که هالو حوصله تحقیق دارند. اگه تا به حال تو عمرتون مقاله از نزدیک ندیدید یا نمیدونید چی‌ هست یا اینکه وقتی‌ بهتون بدهند نمیدونید از کجا باید به خونید اصلا دورو بار این مورد نپلکید. این مورد فرقی‌ نمیکنه که کدوم دانشگاه باشه شدیدا به توانایی‌ شما در تحقیق بستگی داره. یعنی‌ چی‌؟ یعنی‌ موقع پذیرش دادن شمارو با بقیه کسایی‌ که فوق دارند مقایسه میکنند در حالی‌ که شما فوق ندارید و بچه‌های فوق هم حتا اگه خیلی‌ داغون باشند حداقل از اون تزشون ۱ چیزی در اووردند و یا اینکه همون تز‌ رو دارند که شما اون رو هم ندارید. حالا به فرض اینکه همه چیتون با اونا برا بر باشه در نتیجه باز شما رجکت میشید! چرا؟ سادست‌! اونا با تزشون یا با مقاله‌هاشون ثابت کردند که تحقیق میدونند چی‌ هستش. پس از شما جلو تارند برا گرفتن پذیرش. اما اگه مثل من سرتون درد می‌کنه واسه مقاله و اینجور چیزا بهترین گزینه براتون همین دکتری مستقیم هستش.

۲- شما چه برا فوق وارد بشید چه برا دکتری مستقیم بازم باید تمام درس‌های فوق و دکتری رو بگذرونید! یعنی‌ هیچ فرقی‌ نداره با اینکه شما فوق رو هم بخونی یا نه! منتها یجا فرق می‌کنه که فرقش به شیوه وحشتناکی‌ مهم هستش. اونجا هم همون امتحان جامعه دکتری تون که پوست میکنه! اگه چون از شما درسای فوق رو هم امتحان میگیرند! پس بچه‌هایی‌ که سواد قوی دارند یعنی‌ لیسانسو خوب خوندند که می‌شند همونای که تو لیسانس میتونند مقاله بعدند اینجارم باز به راحتی‌ میگذرونند. حالا اگه اون امتحان رو خراب کنید چی‌ می‌شه؟ ۱- فاند سریع قطع می‌شه ۲- میفرستنتون دوباره همه درسهای فوق بگذرونید منتها با خرج خودتون یعنی‌ باز می‌شه همون فوق خودمون.

۳- خوندن دکتری اینجا شوخی‌ نیست! اینجا جوری ازتون کار میکشند که تا بحال تو زندگیتون ندیدید! ۱ کار باهاتون میکنند که واقعا دکتر شید! پس اگه حال حوصله درس ندارید یا اینکه فقط می‌خوای بیاید اینجا و ۱ کاری پیدا کنید‌و اینا کلند بی‌خیال دکتری مستقیم بشید و همون فوق رو بچسبید! استاد راهنما من اینجا ۱ کاری با من کرد که من تا عمر دارم یادم نمیره! میدونی‌ چندتا من مقاله خوندم تا ۱ درصمو پاس کنم؟ هر هفته جمعه‌ها ۲ ساعت وقت کنفرانس داشتیم که واقعا وقتی‌ ازمون سوال می‌پرسید من می‌فهمیدم که مسجد جای . . . نیست!

۴-من خودم تو لیسانس ISI داشتم و همین باعث شد که این کارو بکنم. با این‌حال الان اینجا میفهمم که معنی‌ تحقیق یعنی‌ چی‌. تقریبند به این نتیجه رسیدم که هیچی‌ ازش نمیدونستم و تنها چیزی که واقعا اینجا یاد گرفتم همین بعدش.

۵- اما سوال شما. ببینید شما اگه کره ماهم برید درس بخونید یا دانشگاه آزاده ابهر یا علمی‌ کاربردی یا حتا شریف باز بیاید اینجا اینا اصلند واسشون فرقی‌ نداره که چی‌ هستی‌ یا کی‌ هستی‌! اینجا ۱ عالم کتابو مقاله میدند بهت میگند ببین ۱ ماه دیگه این کارو ما باید کرده باشیم! اگه کردی که کردی اگه نه دیگه . . . . پس این که شما فوق ایران بودی یا نبودی یا اصلند فوق داری واسه اینا فرق نداره! این موضوع مال بده پذیرش شماست نه قبلش. قبلش که چرا مورد ۱ رو بخونید.

۶- برا مقطع دکتری فک کردی میرند به این نگا میکنند که شما کجا درس خوندی؟ نخیر. مستقیماً میرند سراغ مقالهای شما و ته توهشو در میرند که این مقاله چقدر کیفیت داره. پس هیچ چیز برا آمریکا به اندازه اون تحقیق شما مهم نیست! تمام اون نمره‌های زبان و . . . الویت دوم هستند. و البته معدل شما که بازم نگاه میکنند به اینکه آیا واحد درست حسابی‌ پاس کردی یا نه! اینو من با چشمه خودم دیدم. دقیقند استاد راهنمام که می‌خواست منو ورداره رفت سر همون مقالم و تا تونست سوال عزم پرسید!

۷- شما با خوندن فوق عقب نمیفتی بلکه جلو هم میفتی! تنها چیزی که می‌تونه در ایران شمارو عقب بندازه همون سربازی هستش! فوق از نظر من سرمای گذاری برا دکتری هستش.

۸- ۱چیزی که من اینجا بهش میخواندام بگم شاید شمام خندیدید. من اینجا می‌خوام سر بسره این آمریکای‌ها بذارم کلمه‌های وربال GRE رو ازشون می‌پرسم! باورتون می‌شه خیلی‌‌هاشون نمیدونند اینا یعنی‌ چی‌! اما اگه با اینا باشی‌ یا با آدمهایی که انگیلیسیشون زبان مادری شونه‌ زبانتون خیلی‌ خوب می‌شه و اینکه دفعه بعدی که بخواید GRE بدید شک نکنید که نمرهتون خیلی‌ بهتر می‌شه و این یعنی‌ اینکه شانس پذیرش و فاندتون بیشتر می‌شه و البته در دانشگاه بهتر. باضافه اینکه مقاله دارید و تز‌ دارید و اینکه TA - RAشدید و . . .

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - mechanical-eng - 29-12-2011

ممنون Mike عزیز به خاطر جواب کاملی که دادی
1.اینکه گفتید حال و حوصله‌ی مقاله باید داشته باشیم، این چیزیه که خودم به شخصه نه تنها حال و حوصلشو دارم بلکه عاشق تحقیق و مقاله دادن هستم. بااینکه دانشگاهی که توش تحصیل کردم (دوره کارشناسی) دانشگاه مطرحی نیست ولی تونستم از پروژه‌ی کارشناسیم یک مقاله‌ی ISI دربیارم که همین ماه پیش سابمیتش کردم علاوه بر این یه مقاله هم برای کنفرانس داخلی نیروگاهها که قراره یه چند وقت دیگه برگزار بشه از پروژه‌ی کارشناسیم دراوردم غیر از پروژه ام هم یه مقاله البته غیر مربوط به گرایشم در کنفرانس ISME دادم وبه تازگی یه مقاله هم نوشتم که حاصل یه پروژه‌ی جدید بود که همین روزا انشاالله سابمیتش میکنم برای یک نشریه‌ی علمی-پژوهشی داخلی، ضمن اینکه در حال مطالعه برای شروع یک پروژه جدید هستم.
یعنی سرم درد میکنه برای مقاله!!! یکی از دلایلی هم که وقت برای خوندن کنکور ارشد ندارم هم همینه!!!
2.در مورد پاس کردن درساهم هم همیشه سعی میکنم مشکلی نباشه. نمیگم معدل بالایی دارم ولی جزو 10 درصد (نفرسوم) ورودی های خودمون هستم.البته معدل پایینم مرهون لطف اساتید گرانقدر گروه مکانیک دانشگاهمون هست در واقع معدل کل ورودهامون پایینه.
3.قصدم برای دکترا خوندن قطعیه. و اگه خدا بخواد حتما میخوام این مقطع رو در آمریکا بگذرونم
4.اگه بخواین الویت بندی کنین کدوم قسمت رزومتون باعث شد پذیرفته بشید؟اول ISI؟؟؟
5.نظرتونو کاملا قبول دارم
6.این قضیه ای که در مورد خودتون گفتید مال قبل از پذیرشه یا بعدش؟یعنی قبلش با استادتون مصاحبه داشتین؟ وسوالتی که ازتون پرسید همشون وجهه‌ی علمی داشت یا در مورد چیزای دیگه هم پرسید؟
7. خوشبختانه شانسی که آوردم اینه که سربازی ندارم. ولی منظورم از اینکه 2 سال عقب بیفتین این نبود که ارشدرو بخونیم بلکه منظورم این بود که فقط رزومه رو بهبود بدیم و بعد برای PHd مستقیم اپلای کنیم.
8.در این مورد اگه درست حدس زده باشم منظورتون اینه که اگه ارشد رو خارج باشم به نفعمه ولی همین طور که گفتم بودجه‌ی مالیم بقدریه که نهایتا یه بار بیشتر نمیتونم اپلای کنم و به همین خاطر، اینکه باهاشون در ارتباط باشم و بدین ترتیب برای GRE دفعه‌ی بعد آماده تر میشم چیزیه که احتمالا برای من ناممکنه
ممنون میشم اگه باشرایطی که از خودم گفتم نظرتونو بگید
همچنین Mike عزیز اگه ممکنه و اشکال نداره میشه رزومتون و دانشگاهی که پذیرفته شدید رو بگید ؟!ممنون میشم!!!
موفق و سربلند باشید

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - amirhossein.gh - 29-12-2011

سلام
به نظر بنده کسی که میتونه دانشگاه تاپی دکترای مستقیم بگیره می ارزه ،
اگه برای فوق داره میره یه دانشگاه متوسط یا پاینن خوب داره شانس آیندشو از خودش میگیره و اصلا به نفعش نیست
بعد هم در صورت داتشتن شرایط خیلی تاپ میشه از دانشگاه خوب مستقیم پذیرش گرفت . فقط مقاله نیست اصلا ! به همه شرایط بستگی داره
شما نگاه کن دانشگاهی مثل MIT اصلا فوق برق نداره . لیسانس ----- دکترا ! بعله داستان اینه که شما باید یه موجود خاصی باشی!

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - mechanical-eng - 29-12-2011

ممنون امیرحسین جان
یکی از سوالات من هم همین بود که چطور رزومه ای میخواد پذیرش مستقیم PHd از یه دانشگاه تاپ؟؟
این موجود خاص یا شرایط تاپ که میگی یعنی چی که باعث میشه توی یه دانشگاه با رنک عالی پذیرش مستقیم PHd بگیریم؟یا بهتر بگم چطور میشه اولویت بندی کرد رزومه وSOP وچیزای دیگه رو برای پذیرش مستقیم از دانشگاه تاپ یا به قول خودت موجود خاص بودن؟؟
ممنون و سپاسگزارم

(29-12-2011, 07:47 PM)mechanical-eng نوشته: ممنون امیرحسین جان
یکی از سوالات من هم همین بود که چطور رزومه ای میخواد پذیرش مستقیم PHd از یه دانشگاه تاپ؟؟
این موجود خاص یا شرایط تاپ که میگی یعنی چی که باعث میشه توی یه دانشگاه با رنک عالی پذیرش مستقیم PHd بگیریم؟یا بهتر بگم چطور میشه اولویت بندی کرد رزومه وSOP وچیزای دیگه رو برای پذیرش مستقیم از دانشگاه تاپ یا به قول خودت موجود خاص بودن؟؟
ممنون و سپاسگزارم
look at the following link
u'll get what u want!
best
http://mitadmissions.org/apply/process/stats

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - Mike - 29-12-2011

(29-12-2011, 06:25 PM)amirhossein.gh نوشته: سلام
به نظر بنده کسی که میتونه دانشگاه تاپی دکترای مستقیم بگیره می ارزه ،
اگه برای فوق داره میره یه دانشگاه متوسط یا پاینن خوب داره شانس آیندشو از خودش میگیره و اصلا به نفعش نیست
بعد هم در صورت داتشتن شرایط خیلی تاپ میشه از دانشگاه خوب مستقیم پذیرش گرفت . فقط مقاله نیست اصلا ! به همه شرایط بستگی داره
شما نگاه کن دانشگاهی مثل MIT اصلا فوق برق نداره . لیسانس ----- دکترا ! بعله داستان اینه که شما باید یه موجود خاصی باشی!

ببینید شما اینجا دارید ۱ سری مسائل رو قاطی‌ می‌کنید! اولا شما باید سوال ایشون رو جواب بدید که ندادی.
دومند کی‌ همچین حرفی‌ رو زده؟ من دوستای خودم رو میشناسم که از دانشگاههای خیلی‌ ضعیف تر رفتند به جاهای تاپ ۵. دلیلشم همین تحقیقشون بود.
کلند در آمریکا دلیل وجود دکتری مستقیم همین تحقیق هستش. اینها خیلی‌ به این موضوع اهمیت میدند. مقطع فوق لیسانس برای افرادی هستش که می‌خواند کار کنند و دکتری مستقیم برا کسانی‌ که می‌خواند تحقیق کنند! من هم پروژه کاری داشتیم اینجا هم پروژه تحقیقاتی‌. من تحقیقاتی‌ رو انتخاب کردم چون میدونستم می‌خوام دکتری بخونم!

(29-12-2011, 09:55 PM)Mike نوشته: ببینید شما اینجا دارید ۱ سری مسائل رو قاطی‌ می‌کنید! اولا شما باید سوال ایشون رو جواب بدید که ندادی.
دومند کی‌ همچین حرفی‌ رو زده؟ من دوستای خودم رو میشناسم که از دانشگاههای خیلی‌ ضعیف تر رفتند به جاهای تاپ ۵. دلیلشم همین تحقیقشون بود.
کلند در آمریکا دلیل وجود دکتری مستقیم همین تحقیق هستش. اینها خیلی‌ به این موضوع اهمیت میدند. مقطع فوق لیسانس برای افرادی هستش که می‌خواند کار کنند و دکتری مستقیم برا کسانی‌ که می‌خواند تحقیق کنند! من هم پروژه کاری داشتیم اینجا هم پروژه تحقیقاتی‌. من تحقیقاتی‌ رو انتخاب کردم چون میدونستم می‌خوام دکتری بخونم!

mike عزیزم:
ما دعوا که نداریم! کسی نگفت حرف شما اشتباهه ! در ضمن من گفتم نظر بنده اینه که تنها به مقاله نیست چون نمونه هاش رو دیدم از دوستام؛ حالا شما به حرف من توجه نکن! ان شاا... حرف قاطع شما درست باشه
برای شما آرزوی موفقیت دارم

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - Bahram - 30-12-2011

دوستان
هرکس نظری برای خودش داره و محترمه. من از خوندن این تاپیک بسیار لذت میبرم و از راهنماییهای Mike هم بسیار استفاده بردم.
بیایم دوستانه بحث رو ادامه بدیم تا به یک نتیجه برسیم.
ممنون که همکاری میکنید

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PHd - mechanical-eng - 30-12-2011

ممنون از همه کسایی که نظر میدن.بالاخره هرکس نظر و تجربه ای داره که میگه
یه سوالی که هست اینه که اگه دانشگاهی هم مستر وهم دکترا رو در رشته مورد نظر داره، آیا اینکه با خود استاد موردنظر در این مورد که بپرسیم برای ارشد یا PHd مستقیم اپلای کنیم کار صحیحیه؟؟؟