آکادمیا کافه
بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: مکانیک و هوافضا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%81%D8%B6%D8%A7)
+--- موضوع: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا (/Thread-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%81%D8%B6%D8%A7)

صفحات 1 2

بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - Pejman - 25-12-2011

در این تاپیک در مورد وضعیت بازار کار و محبوبیت زمینه های مختلف مهندسی هوافضا بحث خواهد شد.

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - ahmadpashaei - 19-02-2012

ببا اجازه و به دلیل اینکه تاپیک مربوط به گرایشهای مختلف هوافضاست من گفتم شاید بد نباشه با توجه به اینکه اصلا اسمی ازشون برده نشده یک توضیح کوچکی بدم که منبعش ویکی پدیا هست.

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - ahmadpashaei - 19-02-2012

با توجه به رشد سریع و ناگهانی این دانش در دهه‌های اخیر هم اکنون این رشته جزو رشته‌های راهبردی دانش به شمار می‌آید. ولی با این وجود این رشته در ایران از سابقه زیادی برخوردار نیست.
رشته مهندسی هوا فضا برای نخستین بار در سال ۱۳۶۶ وارد ایران شد و نخستین دوره کارشناسی این رشته را دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) راه اندازی کرد. هم اکنون دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، دانشگاه امام حسین، دانشگاه شهید ستاری و دانشگاه صنعتی مالک اشتر و دانشگاه آزاد (واحد علوم و تحقیقات)، زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشغول تربیت دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی هستند. در دوره کارشناسی ارشد علاوه بر دانشگاه‌های مذکور دانشگاه‌های تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، شیراز، شهید بهشتی و پژوهشگاه هوافضا نیز در گرایشهای مختلف مهندسی هوا فضا دانشجو می‌پذیرند.
این رشته در مقطع کارشناسی ارشد (در ایران) دارای گرایشهای مکانیک و کنترل پرواز، ایرودینامیک، پیشرانش، سازه های هوایی و مهندسی فضایی است و هم اکنون امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی هوافضا در داخل کشور تا مقطع دکترا میسر است.
دکتر مجتبی شهرامیار، نخستین دانش آموخته مقطع دکترای مهندسی هوافضا در ایران شهریور سال ۱۳۸۳ در گرایش سازه از دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر فارغ التحصیل شد .
رشته مهندسی هوافضا در اصل یکی از گرایشهای مهندسی مکانیک است و در مقطع کارشناسی دارای بیش از ۱۰۰ واحد مشترک با سایر گرایشهای این رشته می‌باشد .

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - احسان زندی - 13-02-2013

برای دکترا هوافضا گرایش ایرودینامیک امکان پذیرش از کدام کشورها هست؟ لطفا برای پذیرش ذر رشته هوافضا مرا راهنمایی کنید ؟

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - Babak - 13-02-2013

این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، امریکا، کانادا، و استرالیا ارائه می‌شه، اما این که شانس پذیرش شما چقدر باشه بسته به شرایط شما داره. اصول گرفتن پذیرش در این رشته، مشابه بسیاری از رشته‌های فنی دیگه است. برای دریافت اطلاعات در این مورد به شما پیشنهاد می‌کنم که نگاهی به این تاپیک و همچنین جزوه راهنمای گرفتن پذیرش بیاندازید.

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - Shahrouz - 13-02-2013

درود

من تصور می کنم مشکل اصلی شما در گرفتن ویزا خواهد بود. این رو در نظر داشته باشید که لااقل دو کشور استرالیا یا آمریکا رو بعید می دونم بتونید ویزا برای مهندسی هوا فضا بگیرید. البته شاید آمریکا عوض شده باشه که اطلاعی ندارم.

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - Pejman - 14-02-2013

زمینه تحقیقاتی آئرودینامیک به دلیل کاربرد زیادی که در هواپیماها و تسلیحات جنگی و نظامی داره، همیشه جزو زمینه های خیلی حساس به حساب اومده و گرفتن ویزا براش برای کشورهایی که شهروز جان گفت مشکل هست. اونطور که من شنیدم بعضی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان هم کمی جدیداً روی رشته های حساس برای دادن ویزا حساسیت نشون می دند. به نظر من بهتره برای دکترا زمینه تحقیقاتی دیگری رو انتخاب کنید که دغدغه تون برای ویزا کمتر باشه.

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - milania - 17-05-2014

سلام دوستان
وضعیتم به شدت بحرانیه دو روز بیشتر واسه انتخاب رشته وقت ندارم خواهشاً راهنمایم کنید
ارشد امسال رتبه مکانیکم جالب نشد ولی‌ هوا فضا آیرودینامیک علمو صنعت و تهران میارم.هدف اصلیم اپلای با فانده برای دکترا مکانیک آمریکا یا کانادا.
سوالام اینه که ارشد برم هوا فضا تهران یا یک سال بمونم و ارشد مکانیک بدم؟خواهشاً خودتونو جام بذرید و همهٔ جوانبشو در نظر بگیرید(یک سال موندن پشت کنکور و سختی‌هاش...)

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - Torkan - 17-05-2014

(17-05-2014, 11:26 PM)'milania' نوشته: سلام دوستان
وضعیتم به شدت بحرانیه دو روز بیشتر واسه انتخاب رشته وقت ندارم خواهشاً راهنمایم کنید
ارشد امسال رتبه مکانیکم جالب نشد ولی‌ هوا فضا آیرودینامیک علمو صنعت و تهران میارم.هدف اصلیم اپلای با فانده برای دکترا مکانیک آمریکا یا کانادا.
سوالام اینه که ارشد برم هوا فضا تهران یا یک سال بمونم و ارشد مکانیک بدم؟خواهشاً خودتونو جام بذرید و همهٔ جوانبشو در نظر بگیرید(یک سال موندن پشت کنکور و سختی‌هاش...)

اگر رشتتون غیر از این بود میگفتم شک نکنید برید دوست عزیز. ولی دقت کنید که بازم میگم دقت کنید که این رشته به جز موارد بسیار استثنایی در ویزا دچار مشکل میشه حتی اگر از MIT پذیرش بگیرید. آمریکا رو مطمینم کانادا رو نمیدونم ولی فکر کنم کانادا هم مشکل میسازه. این رو دوستان دیگر نظر بدن. ولی بازم میگم در شرایط فعلی مطمین باش کلمه هوافضا یعنی ویزا رد!
ولی از طرف دیگر سختی هایی که گفتید همیشه وجود داره و نمیشه راحت گفت یه سال هم صبر کن. شما نمیتونید بعد اینکه ثبت نام کردید گرایشتون رو عوض کنید؟ فوری در این مورد با دوستان دیگه مشورت کنید و از دانشگاه هم بپرسید البته از افرادی که همیشه نه میگن نه ها! از اونایی که واقعا کمک میکنن.
بازم میگم اگر این رشته نبود اصلا نمیگفتم نرید ولی این رشته و به خصوص اون دانشگاه به احتمال زیاد حداقل واسه امریکا و شاید واسه حتی کشورهای دیگر هم مشکل ساز بشه. خیلی ها رد شدن در ویزا. بحث پذیرش بماند.
اگر هم میبینید کسی جواب نمیده جواب این سوال واقعا سخته. هم ادم دلش نمیخواد 1 سال بره هم اینکه نمیدونه اینده چی میشه. ممکنه اصلا این مشکل دو سال بعد نباشه و جماعت بدون ویزا بیان ایالات متحده[img]images/smilies/wink.gif[/img]
پس کامل تحقیق کنید و بعد اقدام کنید. ببینید واقعا کشته مرده امریکا هستید یا میخواید اون رشته ای که دوست دارید بخونید و کشور مهم نیست.

بااحترام

RE: بررسی وضعیت گرایش های مختلف مهندسی هوافضا - milania - 17-05-2014

آخه من میخوام دکترای مکانیک اقدام کنم پروژم هم مکانیکی تعریف میکنم تو علمو صنعت این امکان هست بحث سیالاتی بیشتر دوست دارم
اینم مد نظر قرار باید داد اومدیو اتفاقی افتادو نرفتم اونوقت کجا کار هست واسه هوا فضا.....