آکادمیا کافه
استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: شهریه، کمک هزینه و تماس با استادان (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%8C-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86)
+--- موضوع: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ (/Thread-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%B3%D9%86%D8%9F)

صفحات 1 2

استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - Pejman - 03-12-2011

دوستان در این تاپیک می خواهیم در مورد تفاوت ها و مزایا و معایب کار کردن با اساتید راهنمای جوان و مسن بحث کنیم. لطفاً چنانچه نظر یا سوالی در این مورد دارید مطرح کنید.

من خودم فکر می کنم اساتید جوان در کل به دلیل انرژی زیاد و تمایل به ارتقا رتبه، تمایل به کار کشیدن بیشتر از دانشجو دارند. در نتیجه به نظر من از این لحاظ اساتید مسن و باتجربه بهتر هستند. شما چی فکر می کنید؟

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - amirhossein.gh - 03-12-2011

استاتید پیر غالبا حال و حوصله کار جدید رو ندارن و سعی بر نگه داشتن محصولات دارند! ولی خوب اگه دانشگاهش معروف باشه فاند استاد پیر بسیار بیشتر از استاد جوان است

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - Saeid - 03-12-2011

به نظر من در کل جواب دادن بستگی داره که ایران باشه یا خارج...ایرانشو من نظر میدم.....تو ایران استاد معمولا هیچ کمکی به پایان نامه نمیکنه و این دانشجو هستش که به تنهایی پایان نامه رو پیش میبره....من به خاطر یه مسئله تو پایان نامه ام 2 ماه وخت تلف کردم و بعدش فهمیدم که این کار غیر ممکنه و دو ماهم الکی تلف شد....تنها اسم و رسم استاد میمونه که اونم فقط تو داخل به درد میخوره....مثلا تو کار و تدریس و اینجور مسائل .....تو خارج هم که استادای ما رو نمیشناسن....بنابراین در کل استاد باسابقه رو ترجیح میدم

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - spt - 16-12-2011

(03-12-2011, 10:34 PM)saeed_oroomy نوشته: به نظر من در کل جواب دادن بستگی داره که ایران باشه یا خارج...ایرانشو من نظر میدم.....تو ایران استاد معمولا هیچ کمکی به پایان نامه نمیکنه و این دانشجو هستش که به تنهایی پایان نامه رو پیش میبره....من به خاطر یه مسئله تو پایان نامه ام 2 ماه وخت تلف کردم و بعدش فهمیدم که این کار غیر ممکنه و دو ماهم الکی تلف شد....تنها اسم و رسم استاد میمونه که اونم فقط تو داخل به درد میخوره....مثلا تو کار و تدریس و اینجور مسائل .....تو خارج هم که استادای ما رو نمیشناسن....بنابراین در کل استاد باسابقه رو ترجیح میدم
دوست من!
نمیدونم الان کجا درس میخونی اما متاسفانه تا اونجا که من دیدم خارج از ایران هم دقیقا از این نظر آسمان همین رنگ است و استاد خیلی وقت ها هیچ کمکی نمیکنه و الکی دانشجو راه اشتباه میره و زحمت اضافی میکشه... متاسفانه خیلی از مسایل باعث این مشکل میشن که به نظر من مهم ترینش وقته که استاد برای دانشجوش نمیزاره....

در مورد استاد های پیر و جوون هم به نظر من دقیقا همین قضیه وقت صادق هست.... اگه استاد خوبی باشه خوبه و هیچ ربطی به سن نداره... اما بعضی استادای جوون خیلی سرشون شلوغه و بعضی استادای پیر و به نظر من کار کردن با اون ها از یه نظری سخته که کمک نمیکنن و از یه نظر راحته که کاری ندارن بهت و بیشتر به نتیجه فکر میکنن... به شخصه از استاد های پیری که سرشون خلوته اصلا خوشم نمیاد چون بی دلیل نیست!!!
و اگه از من بپرسین میگم ببینید علاقتون کدوم شاخه هست نه اینکه استاد دندوناش چند تاس!! Smile 90% دست خودتونه...

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - Babak - 18-12-2011

استادهای تازه‌کار (Assistant Professor) معمولا تحت فشار زیادی برای دادن مقاله و گرفتن فاند هستند تا بتونند tenure بگیرند و به همین خاطر معمولا انتظار خیلی زیادی از دانشجویان‌شون دارند. از طرفی تجربه زیادی در مورد برخورد و رفتار با دانشجویان ندارند. به این دلایل کار کردن با استادهای تازه کار معمولا مشکله. البته استثنا ممکنه زیاد پیدا بشه، ولی اگر گزینه‌های متعددی دارید بهتره که این موارد رو در نظر داشته باشید.
در طرف مقابل استادهای خیلی مسن قرار می‌گیرند که انگیزه‌ی خیلی زیادی برای کار ندارند و ممکنه وقت زیادی برای دانشجویان نگذارند. در نتیجه حالت ایده آل استادهایی هستند که نه تازه کارند و نه خیلی مسن.

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - Behnoush - 01-03-2013

منم کاملا با بابک موافقم. استاد من اینجا جوون و تازه کار هست و pre tenureهست برای همین خیلی فشار میاره برای کار و مقاله ، از یه طرف خوبیش اینه که خب برای من هم مقاله و این چیزا خوبه ، خیلی هم انرژی و انگیزه داره وقت میذاره. بدیش هم اینه که واقعا فشار میاد به آدم ، هزار تا کار باید بکنیم، من از همون روز اول کار توی ازمایشگاه رو شروع کردم و کلی درس سنگین هم دارم و TA هم هستم و در حال مقاله نوشتن هم هستم، کلی هم مطالعات اضافی برای کارای که توی ازمایشگاه دارم انجام میدم دارم، دانشجوی قبلیه استادم هم تازه رفته وبعدی شش ماه دیگه میاد فعلا فقط منم و همه کارارو باید بکنم یه سری undergrad هم داریم که باید مراقب اونا هم باشم . خلاصه دیگه خودتون حساب کنید D: این مزایا و معایب استاد تازه کاره 

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - ForeverBlue - 05-08-2013

(18-12-2011, 08:26 PM)'Babak' نوشته: استادهای تازه‌کار (Assistant Professor) معمولا تحت فشار زیادی برای دادن مقاله و گرفتن فاند هستند تا بتونند tenure بگیرند و به همین خاطر معمولا انتظار خیلی زیادی از دانشجویان‌شون دارند. از طرفی تجربه زیادی در مورد برخورد و رفتار با دانشجویان ندارند. به این دلایل کار کردن با استادهای تازه کار معمولا مشکله. البته استثنا ممکنه زیاد پیدا بشه، ولی اگر گزینه‌های متعددی دارید بهتره که این موارد رو در نظر داشته باشید.
در طرف مقابل استادهای خیلی مسن قرار می‌گیرند که انگیزه‌ی خیلی زیادی برای کار ندارند و ممکنه وقت زیادی برای دانشجویان نگذارند. در نتیجه حالت ایده آل استادهایی هستند که نه تازه کارند و نه خیلی مسن.

کاملا درسته
یادش بخیر در ایران در خصوص موضوع تز ارشد با یک استاد جوان صحبت کردم و گفتم که میخواهم بعدا حداقل دو تا مقاله بدربخور از تز دربیارم و .. . ایشان هم چقدر مشتاقانه تشویق کردند و ... ==> کار بیشتر از حالت پژوهش و تحقیق خارج شد و به ماجراجویی و فضانوردی بدل شد و واقعا بیچاره شدم

البته قبلش با یک استاد تمام که  پیر بود صحبت کردم و یادم نمیرود که ایشان گفتند "من حال و حوصله این که بشینم غلط املایی های تو توی مقاله ات رو  چک کنم رو ندارم ها" ==> اینجانب حساب کار خود را کردم و دمم را گذاشتم روی کولم و رفتم [img]images/smilies/undecided.gif[/img]
البته الان اگه دوباره بخواهم انتخاب کنم همان استاد پیر را انتخاب میکنم. 

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - Shahrouz - 05-08-2013

درود 
استاد من در موناش، یک استاد تازه کار بود که به شدت هم سخت گیر هست. متاسفانه بدلیل عدم تجربه کافی، منسجم هم کار نمی کرد و خیلی از وقت دانشجوها برای مسائلی هدر می ره که نیاز به انجام اون کارها نیست.
بعد از یک مدت خودم ترجیح دادم با یک پروفسور صحبت کنم که هر چند وقت کمتری داشته باشه، ولی فشار کمتری رو اعمال می کنه و دست من رو هم بازتر می گذاره. خودم این رو ترجیح می دادم که دستم برای پروژه بازتر باشه و در موارد کلیدی فقط نظر استاد رو بپرسم، دسترسی به امکانات بسیار مهمتر بود که برای من این مسئله با یک نفر شناخته شده و دارای تجهیزات عالی میسر تر بود. البته هنوز نهایی نشده ولی این پارامترها  که عرض کردم رو در نظر بگیرید. 

پ.ن. خیلی غیر مرتبط هست با موضوع . ولی حتی الامکان با استاد چینی کار نکنید (;

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - soilman - 05-08-2013

در کل صحبت های دوستان درست هست البته باید توجه داشت که اینها تجارب شخصی هست
تجربه ی من اینه که بهترین حالت اینه که شما با یه استاد شناخته شده تر کار کنید و در واقع سوپروایزور اصلی شما باشه حالا شما اگر دانشجوی فوق باشید بهترین حالت موقعی است که دانشجوهای دکترا و فوق دکترای اون استاد کمک کنند به شما و به نوعی در واقع استاد چک کردن کارها و گزارش و اینها رو به اونها سپرده و کارهای اصلی و اینها رو خود استاد که مهم ترینش همون مسائل مادی و اینهاست
در این حالت شما برای مقاله نوشتن چند نفر دانشجو یا محقق در مقاطع مختلف تخصیلاتی رو دارید که مثه شما میخان مقاله بنویسند
البته استاد هم ممکنه پیر باشه و از اول به شما هم بگه که چند تا مقاله و کنفرانس از این کار باید در بیاد
استاد شناخته شده تر شاید ممکن باشه برای ادامه ی کار شما راحت تر بتونه شما رو در گروه خودش نگه داره یا به دیگران معرفی کنه یا توصیه نامه بهتری بده ولی این همیشه صادق نیست کما اینکه دانشجویی که تز بی ارزش انجام میده استادش ممکنه بهش پیشنهاد کار بده جدا از اینکه حتی چیزی حالیش باشه!کلا شانس رو باید در نظر بگیرید در همه ی موارد و اون هم شم خاصی میخاد تا بتونید تشخیص بدید و کار هر کسی نیست Big Grin

RE: استاد راهنمای جوان یا مسن؟ - spt - 06-08-2013

به نظر من اگه دانشجویی خودش بخاد خوب کار کنه، کارش رو میکنه و اگه بخاد بپیچونه میپیچونه.... فارق از استاد راهنما!!
خیلی تاثیری نداره به نظر من مگه در یه سری جزئیات و کار های بعد از پایان تز...  وگرنه راهنمایی خاصی و یا کمک خاصی نخواهد شد!!   اگه یکی خودش بخاد یه تز خوب بنویسه و تلاش کنه براش حتی با یه استاد راهنمای بی خاصیت (نمیگم بد ها!! میگم بی خاصیت! یا بی تاثیر یا بی خیال به نوعی) هم یه تز خوب مینویسه و اگه نخاد کار کنه یا بخاد کار رو ماست بندی کنه با یه استاد راهنمای خفن و یا گیر هم همون اتفاق میوفته...  کلا استاد راهنما ها از چند نظر درجه بندی میشن به نظر من:
گیر بودن، با دانش بودن، وقت داشتن، پیگیر بودن، در دسترس بودن و آینده داشتن

مورد آخر یعنی اینکه کار با اون استاد راهنما بعدا به دردمون میخوره یا نه؟!!
من به شخصه ترجیحم اینه: گیر نباشه، با دانش باشه، وقت نداشته باشه، پیگیر نباشه، در دسترس باشه، آینده هم که مسلما داشته باشه   Smile
اینا همه سلیقه ای هست!!!!!!   اما به طور کلی بازم میگم که نویسنده ی یه پایان نامه دانشجو هست و 90 در صد کار به اون دانشجو بستگی داره غیر از موارد خاص!   Smile