آکادمیا کافه
نحوه نوشتن مقالات مروری - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: نحوه نوشتن مقالات مروری (/Thread-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C)

صفحات 1 2 3

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - spt - 14-06-2013

(13-06-2013, 08:21 PM)'simin69' نوشته: سلام
من واسه نوشتن مقاله مروری در قسمت مقدمه 33 رفرنس استفاده کردم می خواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟
قسمت یافته ها ش رو فقط باید به صورت کمی گزارش کنم؟

اینکه 33 رفرنس گذاشتید لزوما خیلی بد نیست اما همون طور که شهروز جان گفتن کیفیت و نوع استفادش هم مهمه...
در قسمت یافته ها هم میتونید رفرنس بزارید اما معمولا کمتره و بیشتر تحلیل مطالبی هست که تا اون موقع مرور کردید..
موفق باشید   Smile

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Atlantis - 17-04-2014

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
میخواستم بدونم آیا نوشتن مقاله (فارسی) برای ژورنال های داخلی (که ISI نیستند)، و قید کردن اون در رزومه، تاثیر مثبتی در پذیرش داره؟

و
  دومم اینکه آیا این فکر خوبی است که ما بیایم مثلا یه مقاله review ای خارجی معتبر رو ترجمه کنیم، با تصرف و تلخیص، بدیمش به یه مقاله داخلی واسه چاپ؟ یا کنفرانس؟ (با ذکر کامل منابع البته)

متشکرم

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - wood - 17-04-2014

(17-04-2014, 12:45 PM)'Atlantis' نوشته: با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
میخواستم بدونم آیا نوشتن مقاله (فارسی) برای ژورنال های داخلی (که ISI نیستند)، و قید کردن اون در رزومه، تاثیر مثبتی در پذیرش داره؟
و
  دومم اینکه آیا این فکر خوبی است که ما بیایم مثلا یه مقاله review ای خارجی معتبر رو ترجمه کنیم، با تصرف و تلخیص، بدیمش به یه مقاله داخلی واسه چاپ؟ یا کنفرانس؟ (با ذکر کامل منابع البته)
متشکرم

با ترجمه مقاله review میشه مقاله همایشی داخلی داد نه بیشتر Smile که اونم تاثیری در رزومه نداره 
البته این نظر شخصی هست Smile

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Torkan - 17-04-2014

(17-04-2014, 12:45 PM)'Atlantis' نوشته: با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
و
متشکرم

همون طور که wood عزیز بیان کردند نوشتنش تو رزومه که حق طبیعی شماست ولی متاسفانه تاثیری نداره. البته میتونه قدم مثبتی واسه خودتون برای کارهای بزرگتر باشه.پس سعیتون رو بذارید روی مقالات بین المللی که اعتبار خیلی زیادی دارن.

بااحترام

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - مهمان - 08-10-2015

(20-11-2011, 12:20 AM)Zari نوشته: نوشتن مقاله مروری برای مجلات داخلی ساده است. من یکی از پروژه های کلاسی ام رو به صورت مقاله مروری درآوردم. حدودا ۳۰-۴۰ تا مقاله رو در یک زمینه خاص مطالعه کردم و چکیده ای از اونها رو با همون فرمت معمولی اکثر مقالات به استادم دادم که اون هم واسه یک ژورنال داخلی فرستاد و چاپ شد. در واقع میشه گفت اصول خیلی خاصی نداره. هر ژورنال یا کنفرانسی فرمت خاص خودش رو داره که معمولا مشابه هستند و تنها در جزییاتی مانند نوع فونت یا پاراگراف بندی متفاوتند. اگر ژورنالی فرمت خاصی رو مشخص نکرده بود (که در مورد مقاله داخلی من هم همینطور بود) میتونید از فرمت ژورنالهای خارجی برای نوشتن مقاله مروری استفاده کنید.

سلام.
یه سوال؟ ! مقاله هایی که مطالعه کردید مروری بودن؟ فارسی یا انگلیسی؟ از چه بانکهای اطلاعاتی و سایتهایی استفاده کردید برای گرفتن مقالات؟

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - blur - 08-10-2015

(08-10-2015, 12:54 PM)مهمان نوشته: سلام.
یه سوال؟ ! مقاله هایی که مطالعه کردید مروری بودن؟ فارسی یا انگلیسی؟ از چه بانکهای اطلاعاتی و سایتهایی استفاده کردید برای گرفتن مقالات؟

اگر بخواین اصولی بنویسین باید از منابع دست اول فقط استفاده کنید و نه مقالات مروری دیگه. برای سرچ مقالات هم میتونید از دیتابیس اسکوپوس، Web of science  یا حتی گوگل اسکولار هم استفاده کنید.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Torkan - 08-10-2015

(08-10-2015, 12:54 PM)مهمان نوشته: سلام.

درود

من مقاله داخلی رو کاری ندارم که تاثیری نداره ولی نوشتن مقالات مروری یا review letter کار بسیار سنگینی هست و لازمش داشتن اطلاعات بالا در زمینه مورد نظر برای نوشتن مقاله isi است.
اینطوری هم نیست که منابع رو جمع کنید و بیایید خلاصش رو بنویسید و تمام!

بااحترام،
ترکان

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - faeze23 - 11-05-2016

سلام
دوستان یک راهنمایی میخام ازتون خیلی ممنون میشم پاسخ بدید :
من چندسال پیش دوران دانشجوییم داشتم رو زمینه ای تحقیق میکردم که مسله خوب و بروزی هست و مقالات و داده های معتبر و خوبی هم جمع آوری کردم بعد قرار شد با یکی از اساتیدم اون کار رو کامل کنیم که متاسفانه اصلا پیش نرفت و استادم به نوعی هیچ همکاری نکرد و کار متوقف شد یعنی اصلا انجام نشد با اون استاد. الان من خودم میخام ادامه اش بدم فقط مسله اینه که نمیدونم اینکار میشه مقاله مروری یا پژوهشی:

مقاله من اینه که اثر ** در گیاهان سالهای سال داشته تحقیق میشده و میشه و  این خاصیت بر سلامت انسانها تاثیر زیادی داره. در کنار اون اثر ## هم تاثیرات زیادی بر سلامت انسانها داره و تحقیقات گسترده ای در این زمینه شده. من اومدم یک روش که خیلی مرسومه رو پیشنهاد دادم که برای انجامش حتما به اثرات ** و ## توجه شه تا بتونه موانع و مشکلات طرح های قبلی رو برطرف کنه. به نوعی اومدم گفتم دو تا اثر که همیشه داغ و مطرحن در گیاهان باید در روش طراحی @@ در نظر گرفته بشه تا بتونه دستاوردهای مورد انتظار رو داشته باشه.
 البته این پژوهشها ابعاد گسترده ای دارن من چند موردش رو مدنظر قرار دادم.
الان این مقاله مروری میشه درسته؟؟ و من چون استاد نیستم نمیتونم هیچ جای معتبری مطرحش کنم!؟؟  Confused

ببخشید طولانی شد.
ممنون از راهنمایی تون.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Torkan - 11-05-2016

(11-05-2016, 10:49 AM)faeze23 نوشته: سلام
من چندسال پیش دوران دانشجوییم داشتم رو زمینه ای تحقیق میکردم که مسله خوب و بروزی هست و مقالات و داده های معتبر و خوبی هم جمع آوری کردم بعد قرار شد با یکی از اساتیدم اون کار رو کامل کنیم که متاسفانه اصلا پیش نرفت و استادم به نوعی هیچ همکاری نکرد و کار متوقف شد یعنی اصلا انجام نشد با اون استاد. الان من خودم میخام ادامه اش بدم فقط مسله اینه که نمیدونم اینکار میشه مقاله مروری یا پژوهشی:

مقاله من اینه که اثر ** در گیاهان سالهای سال داشته تحقیق میشده و میشه و  این خاصیت بر سلامت انسانها تاثیر زیادی داره. در کنار اون اثر ## هم تاثیرات زیادی بر سلامت انسانها داره و تحقیقات گسترده ای در این زمینه شده. من اومدم یک روش که خیلی مرسومه رو پیشنهاد دادم که برای انجامش حتما به اثرات ** و ## توجه شه تا بتونه موانع و مشکلات طرح های قبلی رو برطرف کنه. به نوعی اومدم گفتم دو تا اثر که همیشه داغ و مطرحن در گیاهان باید در روش طراحی @@ در نظر گرفته بشه تا بتونه دستاوردهای مورد انتظار رو داشته باشه.
الان این مقاله مروری میشه درسته؟؟ و من چون استاد نیستم نمیتونم هیچ جای معتبری مطرحش کنم!؟؟  Confused

ببخشید طولانی شد.
ممنون از راهنمایی تون.

درود

دوست عزیز آیا روش جدیدی ارایه دادید یا ترکیبی از روشهای قبلی که بتونه به قولی بهینه کنه مساله رو؟
خیر این مقاله مروری محسوب نمیشه. مقالات مروری رو معمولا کسایی مینویسن که دایره اطلاعات با قطر بزرگتری نسبت به بقیه دارند. شاید تو ایران مرسومه که مقاله مروری نوشتن راحته ولی مقاله مروری درست حسابی یعنی مقاله ای که بتونه در یک زمینه خاص از ابتدا تا به امروز هر روشی برای بهینه کردن اون مساله پیشنهاد شده رو بتونه پوشش بده و این کار نیازمند خواندن مقالات و کنفرانسهای مختلف در اون زمینه هست. بله بدون استاد هم این مساله کمی سخت تر خواهد شد.
البته این بستگی به این داره که چه سطح مقاله ای هم میخواید داشته باشید و ایا صرف داشتن مقاله هدفتون هست یا اهداف بزرگتری دارید؟
باز بیشتر توضیح بدید دوستان کمک میکنند.

بااحترام،
ترکان

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Ebish - 11-05-2016

(11-05-2016, 10:49 AM)faeze23 نوشته: سلام

ببخشید طولانی شد.
ممنون از راهنمایی تون.
سلام دوست عزیز
مقالات مروری شامل تحقیقات اخیر در یک موضوع خاص به شکل خلاصه و سازماندهی شده برای فهم بهتر دیگران هست.
با توجه به توضیحاتتون، شما دارید راهکار ارائه می کنید علاوه بر اینکه به گفته خودتون فقط دو مورد از کلیه ابعاد اون موضوع رو دارید ارائه می کنید.
پس مقاله شما پژوهشی میشه نه مروری ( نوشتن مقالات مروری بسیار سخته و نیاز به تسلط کافی بر کلیه ابعاد موضوع داره؛ علاوه بر این باید کلیه موارد در مقاله ارائه بشه).
اینکه تنها هستید؛ دلیل نمیشه که نتونید جای خوب اکسپتش کنید، اما وجود استاد با زمینه پژوهشی نزدیک مطمئنا تاثیر مثبت داره.