آکادمیا کافه
گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ (/Thread-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%88%D9%82-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D9%85%D8%AC%D8%AF%D8%AF-%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - فرید - 26-06-2015

(25-06-2015, 11:50 AM)sepidjoon نوشته: مرسی از راهنماییتون اما اخه اگه نگم حدودا 4سال گپ میفته از لیسانسم تا الان. اونو چطور توجیه کنم؟؟/

پر کردن فاصله تحصیلی خیلی راحت و اصلا مشکلی نداره. معمولا برای مطالبی که می گید  مدرکی نمی خواهند و می توانید در مورد کارهای تحقیقاتی که کردید که مرتبط به رشته هست توضیح بدهید و در رزومه بگذارید.

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - saeedhn - 22-08-2015

سلام

من کارشناسی برق قدرت رو با معدل کل 16.37 تموم کردم. بعد همون دانشگاه خودم پذیرش مستقیم بدون کنکور برای ارشد گرفتم (در گرایش ماشین). الان دو ترم ارشد تموم شده و معدلم تا این جا نزدیک 18 است.
همچنین در ارشد TA یه استاد تمام شدم و رابطم با استادا رو بهتر کردم. میخوام دوباره اپلای کنم برای ارشد. دلیلم اینه که اولا دوست ندارم 5 سال برای دکترا خوندن تلف کنم. و این که کار پیدا کردن در صنعت با ارشد راحت تره (منظورم در خارجه)
حالا از بین این دو حالت کدوم رو پیشنهاد میکنید و چرا؟

حالت اول: کلا از این ارشد این جا حرفی نزنم. اصلا میشه اینو پنهان کنم؟ در این صورت مشکلی پیش نمیاد؟ میتونم بگم دانشجو نبودم ولی همین طوری TA این استادا بودم؟ نمیپرسن که چرا 2 سال فاصله انداختی؟

حالت دوم: همه چیز رو بگم. و برای ارشد در گرایش متفاوت (سیستم) اقدام کنم. و براشون توضیح بدم که من ارشد گرایش ماشین رو در ایران شروع کردم. ولی بعد دیدم علاقم بیشتر در زمینه های گرایش سیستم هست. و من که یه بار تجربه ی ارشد رو داشتم، وقتی بیام اونجا یه سر و گردن از بقیه بالاتر خواهم بود.

یه نکته: دانشگاه من بدون آزاد کردن مدرک هیچ ریز نمره ی رسمی نمیده. هزینه مدرک کارشناسیم 8 میلیون و مدرک ارشدم 13 میلیون میشه. اگر حالت دوم رو بهتر میدونید، در این حالت آیا من مجبورم مدرک ارشدم رو هم آزاد کنم و ریز نمرات رسمی رو براشون بفرستم؟

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - Mehran28 - 22-08-2015

(22-08-2015, 03:39 PM)saeedhn نوشته: سلام

من کارشناسی برق قدرت رو با معدل کل 16.37 تموم کردم. بعد همون دانشگاه خودم پذیرش مستقیم بدون کنکور برای ارشد گرفتم (در گرایش ماشین). الان دو ترم ارشد تموم شده و معدلم تا این جا نزدیک 18 است.
همچنین در ارشد TA یه استاد تمام شدم و رابطم با استادا رو بهتر کردم. میخوام دوباره اپلای کنم برای ارشد. دلیلم اینه که اولا دوست ندارم 5 سال برای دکترا خوندن تلف کنم. و این که کار پیدا کردن در صنعت با ارشد راحت تره (منظورم در خارجه)
حالا از بین این دو حالت کدوم رو پیشنهاد میکنید و چرا؟

حالت اول: کلا از این ارشد این جا حرفی نزنم. اصلا میشه اینو پنهان کنم؟ در این صورت مشکلی پیش نمیاد؟ میتونم بگم دانشجو نبودم ولی همین طوری TA این استادا بودم؟ نمیپرسن که چرا 2 سال فاصله انداختی؟

حالت دوم: همه چیز رو بگم. و برای ارشد در گرایش متفاوت (سیستم) اقدام کنم. و براشون توضیح بدم که من ارشد گرایش ماشین رو در ایران شروع کردم. ولی بعد دیدم علاقم بیشتر در زمینه های گرایش سیستم هست. و من که یه بار تجربه ی ارشد رو داشتم، وقتی بیام اونجا یه سر و گردن از بقیه بالاتر خواهم بود.

یه نکته: دانشگاه من بدون آزاد کردن مدرک هیچ ریز نمره ی رسمی نمیده. هزینه مدرک کارشناسیم 8 میلیون و مدرک ارشدم 13 میلیون میشه. اگر حالت دوم رو بهتر میدونید، در این حالت آیا من مجبورم مدرک ارشدم رو هم آزاد کنم و ریز نمرات رسمی رو براشون بفرستم؟
سلام
من راه اول رو اصلا توصیه نمی کنم چون در این موارد پنهان کاری بعدها مشکل ساز میشه.
پیشنهاد میکنم مدرک لیسانس خودتون رو ازاد کنید و در رزومه خودتون هم همکاری و تحقیقاتی که با اساتید در مقطع ارشد داشتی رو قید کن و از مزایایی که اون دو سال برای رزمه شما داره استفاده کن ولی مستقیما نگو که ارشد خوندی قبلا. اگر پرسیدن شما بگو نپرسیدن هم که اشاره ای نکردی. چیزی رو که نمی خوای قید کنی بهش اشاره نکن ولی اگر پرسیدن راستش رو بگو و پنهان نکن.
با این راه احتمال اینکه ازتون مدرک ارشد رو بخواند پایین تر هست.

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - Farshidfar - 13-09-2015

سلام
من ليسانس معماري و فوق شهرسازي-برنامه ريزي منطقه اي دارم،الان موندم براي دكترا اقدام كنم يا فوق معماري رو بگيرم

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - مهمان - 23-09-2015

سلام دوستان
جدیدا خیلی سردرگم شدم چیکار کنم فوق لیسانس مجدد یا دکترا ممنون میشم با توجه به روزمه من که عنوان میکنم نظر بدین :
مدرک کاردانی برق صتعتی آموزشکه فنی حرفه ای معدل 14
کارشناسی نهندسی برق معدل 15.73 و ارشد مهندسی برق قدرت 19.12 مقاله ISI مجله international journal of academic research دارم
متاسفانه پایان نامه و مقاله ای که دادم در زمینه ماشین های الکتریکی بود . درسته معدلم بالا شده ولی به خاطر مشکلی که داشتم یکی از دوستان برام پایان نامه را انجام داد اصلا علاقه ای به این گرایش ندارم . خودم موضوع (smart grid ) که یکی دیگر از گرایش های برق قدرت هست دوس دارم. آیا اگه دکترا پذیزش بگیرم میتونم رو موضوع اسمارت گرید که متفاوت از پایان نامه و مقاله هست کار کنم؟ اگه نتونم مجبورم دوباره فوق بخونم گرایش اسمارت گرید
ببخشید یادم رفت بگم نمره زبان تا 3 ماه دبگه برای آیلتس احتمالا 6.5 یا شاید بالاتر

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - mehdi.en - 24-09-2015

سلام اگر میشه اساتید بزرگوار یه راهنمایی کلی کنن. من الآن حول و حوش 27 سال سنم هست لیسانس عمران از دانشگاه گیلان معدل نزدیک 16 و ژئوتکنیک شریف معدل 17.9 و تافل 97 و در حال اماده شدن برای جی ار ای حقیقتش الآن چند وقته که یکسری از دوستان میگن که فردی که مدرک دکترا رو در آمریکا بگیره به ندرت وارد بازار کار و صنعت میشه و یه جورایی باید با محیط اکادمیک اجین بشه درحالی که طبع خودم و محیط عمران یک محیط عملی و میدانی هست تا آکادمیک به نظر اساتید برای ارشد دوم در امریکا در یک گرایش دیگر و نزدیک به گرایش ارشد دومم مثل زلزله یا راه و ترابری اقدام کنم یانه؟
با تشکر نیازمند یک جواب جامع ام

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - nasim1234 - 24-09-2015

(24-09-2015, 12:23 AM)mehdi.en نوشته: سلام اگر میشه اساتید بزرگوار یه راهنمایی کلی کنن. من الآن حول و حوش 27 سال سنم هست لیسانس عمران از دانشگاه گیلان معدل نزدیک 16 و ژئوتکنیک شریف معدل 17.9 و تافل 97 و در حال اماده شدن برای جی ار ای حقیقتش الآن چند وقته که یکسری از دوستان میگن که فردی که مدرک دکترا رو در آمریکا بگیره به ندرت وارد بازار کار و صنعت میشه و یه جورایی باید با محیط اکادمیک اجین بشه درحالی که طبع خودم و محیط عمران یک محیط عملی و میدانی هست تا آکادمیک به نظر اساتید برای ارشد دوم در امریکا در یک گرایش دیگر و نزدیک به گرایش ارشد دومم مثل زلزله یا راه و ترابری اقدام کنم یانه؟
با تشکر نیازمند یک جواب جامع ام

در مورد اونایی که درباره دکترا و ارشد و کار نظر میدن شما اهمیت ندین اصلا. شغل پیدا کردن در آمریکا به خود فرد بستگی داره. من دانشگاه پایین آمریکا دیدم الان تو گوگله دانشگاه خوب دیدم کار گیر نیورده. پس موضوع اینه که فرد اون ۵ سال چه می کنه. ضمنا مهمه استادش کیه و استاد به چه سمت و سویی هست کارش. بعضا استادا مثلا استاد من کلا آدم آکادمیکی هست و دانشجوهاش هم اغلب پست داک میخونن استاد میشن. یه استاد دیگه داریم شاگرداش تو شرکت ها استخدام میشن درجا چون پروژه های استاده خیلی به روز هستن و خیلی به کار شرکت ها میخورن.

ارشد دوم مشکل دیگش بحث ویزاست. البته مشکل خیلی عمده ای نیست ها اما خب ممکنه تو سفارت بهش گیر بدن. دیده شده مواردی که گیر دادن.
اگر فاند براتون مهمه باید بگم فاند در دوره مستر محدوده. شما در دکترا در واقع شغل هم دارید یعنی ریسرچی که انجام میدید بابتش پول میگیرید. فاندهای مستر محدود و در برخی دانشگاه ها صفره. یعنی دانشجوی ارشد نه تنها فاند نداره بلکه شهریه سنگین رو هم باید بده و سالی ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار خیلی زیاده.

در کل اگر هدفتون آمریکا هست برای دکترا اقدام کنید خیلی مسیر سرراست تری پیش روتونه. نهایتا در انتخاب استاد دقت کنید. برید ببینید شاگرداش الان کجان. خیلیا میزنن که کیا قبلا دانشجوشون بودن و الان کجان. تو سایت اساتید هست معمولا.
بعد پذیرش هم در این ۵ سال توجه کنید به فرصت های شغلی. دانشگاه های خوب معمولا یه تسهیلاتی دارن برای ورود فرد به بازار کار. سمینار میزارن و مشاور مخصوص دارن که کمک بده. (همه دانشگاه ها اینجور شاید نباشه من دو مورد دیدم اینجوری بوده هر دو ۱۰ ۱۵ دانشگاه اول بودن)

کلا هم نگران آینده در حد ۵ سال دیگه نباشین. خیلی قابل پیش بینی نیست. انقدر مسیرها و فرصت های مختلف هست که میشه پیش بینی کرد چه مسیری به شغل خوب ختم میشه. به قول خودمون ایرانیا زرنگ باشین کار گیر میاد نباشین نمیاد. همه جا هم رقابت شدیده. کلی آدم فارغ التحصیل هست , تعداد محدود شغل.

کار دیگه ای که بین ایرانی ها رواج داره کمی اینه که پذیرش دکترا میگیرن بعد دو سال down grade‌میکنن مدرک ارشد میگیرن از دانشگاه. همه جا شدنی نیست و دردسر داره ولی خب اینم یه راهه که اگه استاد خوب نبود یا شهر یا دانشگاه زودتر تموم کرد و رفت سر کار.

موفق باشید

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - M1KE - 24-09-2015

همونطور که نسیم عزیز هم گفتن محدودیت یا بایدی وجود نداره که دکتراها رو در رشته خاصی برای صنعت برندارن. اینکه این ذهنیت در مورد کشورهای پیشرفته وجود داره بخشی از اون به این برمی گرده که در شغل هایی که خیلی پژوهش محور نیست و بیشتر حالت کاربردی و عملی دارند و ممکنه مثلا یک لیسانسه اون کار رو بتونه انجام بده کارفرما هم ترجیح بده با حقوق کمتر همون فرد لیسانسه رو انتخاب کنه و دکترا برای اون شغل over qualify میشه. ولی بالاخره در صنعت هم پست ها و شغل هایی هست که نیازمند دانش آکادمیک بالا باشه و اگر اون دکترا استخدام بشه طبیعتا حقوقش بیشتر خواهد بود. به همون نسبت در محیط های دانشگاهی و پژوهشگاه ها و مانند اونها شانس کار پیدا کردن دکتراها بیشتر از لیسانسه ها و ارشدهاست. در مجموع باید هر فردی با توجه به رزومه اش و نوع سوابق کاری و پژوهشی قبلی اش برای شغل هایی اپلای کنه که نیازمند فردی در همون سطح و نوع دانش (پژوهشی یا کاربردی) باشند تا شانس بیشتری داشته باشه.

(24-09-2015, 12:43 AM)mehdi.en نوشته: سلام دوستان
من یک سوال مهمی داشتم ....ممنون میشم جواب بدین....یکسری از دوستان به من گفتن که در امریکا به کسی که دکترا مخصوصا دکترای عمران در زمینه صنعت کار نمیدن و باید در حوزه آکادمیک فعالیت کنن این درسته.؟؟؟؟......و اگر درسته به نظرتون با توجه یه اینکه من فوق خاک و پی دارم برای پذیرش مستر در یک گرایش دیگر که نزدیک به گرایش اولم باشه اقدام کنم بهتره؟؟؟؟

ممنونم ازتون

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - مهمان - 29-09-2015

لام دوستان
جدیدا خیلی سردرگم شدم چیکار کنم فوق لیسانس مجدد یا دکترا ممنون میشم با توجه به روزمه من که عنوان میکنم نظر بدین :
کارشناسی نهندسی برق معدل 15.73 و ارشد مهندسی برق قدرت 19.12 مقاله ISI مجله international journal of academic research دارم
متاسفانه پایان نامه و مقاله ای که دادم در زمینه ماشین های الکتریکی بود . درسته معدلم بالا شده ولی به خاطر مشکلی که داشتم یکی از دوستان برام پایان نامه را انجام داد اصلا علاقه ای به این گرایش ندارم . خودم موضوع (smart grid ) که یکی دیگر از گرایش های برق قدرت هست دوس دارم. آیا اگه دکترا پذیزش بگیرم میتونم رو موضوع اسمارت گرید که متفاوت از پایان نامه و مقاله هست کار کنم؟ اگه نتونم مجبورم دوباره فوق بخونم گرایش اسمارت گرید
نمره زبان تا 3 ماه دبگه برای آیلتس احتمالا 6.5 یا شاید بالاتر
لطفا راهنمایی کنید

RE: گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس مجدد یا دکترا؟ - nasim1234 - 29-09-2015

(29-09-2015, 04:39 PM)مهمان نوشته: لام دوستان
نمره زبان تا 3 ماه دبگه برای آیلتس احتمالا 6.5 یا شاید بالاتر
لطفا راهنمایی کنید

پایان نامه رو دادین کسی انجام داد؟؟
اگر پذیرش بگیرید که بله ولی تغییر گرایش و پذیرش گرفتن خیلی ساده نیست. اگر برای همین گرایش خودتون هم بخواین پذیرش بگیرین کلی رقیب دارین چه برسه به گرایش جدید که توش دانشی ندارید و استاد با نگاه به سوابقتون بعیده پذیرش بده بهتون.
شاید گرفتن ارشد مجدد بهتر باشه تو شرایط شما.