آکادمیا کافه
ریسرچ پروپوزال | پیشنهاد پژوهشی | طرح پژوهشی (Research Proposal) - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: سایر مدارک (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9)
+---- موضوع: ریسرچ پروپوزال | پیشنهاد پژوهشی | طرح پژوهشی (Research Proposal) (/Thread-%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%B1%DA%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4%DB%8C-Research-Proposal)

صفحات 1 2 3 4 5

ریسرچ پروپوزال | پیشنهاد پژوهشی | طرح پژوهشی (Research Proposal) - soilman - 06-11-2011

درود

ریسرچ پروپوزال در مقطع دکترا و بعضا فوق توسط استادها خواسته میشه و یکی از فاکتورهای موثر در گرفتن پذیرش است...

برای آشنایی بهتر میشه به ادرس زیر رفت که برای نوشتن یه ریسرچ پروپوزال فوق لیسانس راهنمایی کرده

Writing a Master's Thesis or Dissertation Proposal
http://www.gwr.arizona.edu/writingproposal1.htm

حالا یه سوالی که برای من پیش اومده میشه ریسرچ پروپوزالی که برای مستر داری ازش ایده ای بگیری و وسیع ترش کنی و برای شکل اولیه یه ریسرچ پروپوزال دکترا(در مرحله ی ابتدایی پذیرش)استفاده کنی و بهتره اگر می پرسن آیا قبلا کار کردی بگیم اری یا نه؟

با سپاس

RE: Research Proposal - Karim - 06-11-2011

درود وسپاس،
عزیزم به خوب نکته ای و به نظر من به یکی از مهمترین موضوعاتی که می شد در این انجمن ایجاد کرد اشاره کردی. چندروزی در فکرم بود که چنین موضوعی را ایجاد کنم که شما زحمتش را کشیدی.

حقیقتا، مهمترین مهارتی که همه ما باید در زندگی علمیمون یاد بگیریم همین نوشتن ریسرچ پروپوزال است.
به عقیده بنده ،ریسرچ پروپوزال ارشد و دکترا نداره، هرچند ارشد ممکنه یک مقدار کمتر باشه از نظر حجم کاری . و صد البته که اگر کسی ادامه کار ارشدش را ادامه دهد به مراتب موفق تر خواهد بود! زیرا، درست مثل این می ماند که قبلا یک راهی را رفته باشید و از پیچ و خم راه آگاهی داشته باشید و به عبارتی در دوره دکترا با تسلط بیشتری کار را انجام خواهید داد و قاعدتا اون استادی هم که قرار است باهاش کار کنید بهش میگویید قبلا کار کردم و استقبال خواهد کرد از این موضوع.

منتها، مهمترین بحثی که این وسط ممکنه پیش بیایید این است که: برخی افراد در دوره ارشد ممکن است آنقدر توانایی و آگاهی از دنیای تحقیق نداشته باشند و بنابراین به هر موضوعی تن می دهند. اما کمی که به طور جدی جلوتر رفتند و وارد دنیای حرفه ای شدند با موضوعات جدیدتر و جذاب تر آشنا می شوند و قصد تغییر لاین تحقیقاتی خود را دارند. که البته این تغییر لاین اگر به جا باشد بسیار مفید خواهد بود منتها باید دوباره از ابتدا همه چیز را از نو شروع کند.

شاد باشید
(06-11-2011, 06:04 PM)soilman نوشته: درود

ریسرچ پروپوزال در مقطع دکترا و بعضا فوق توسط استادها خواسته میشه و یکی از فاکتورهای موثر در گرفتن پذیرش است...

برای آشنایی بهتر میشه به ادرس زیر رفت که برای نوشتن یه ریسرچ پروپوزال فوق لیسانس راهنمایی کرده

Writing a Master's Thesis or Dissertation Proposal
http://www.gwr.arizona.edu/writingproposal1.htm

حالا یه سوالی که برای من پیش اومده میشه ریسرچ پروپوزالی که برای مستر داری ازش ایده ای بگیری و وسیع ترش کنی و برای شکل اولیه یه ریسرچ پروپوزال دکترا(در مرحله ی ابتدایی پذیرش)استفاده کنی و بهتره اگر می پرسن آیا قبلا کار کردی بگیم اری یا نه؟

با سپاس

RE: Research Proposal - soilman - 06-11-2011

درسته کریم جان
در واقع ریسرچ پروپوزال یه جور آشنایی ابتدایی با این هست که چجور یه پروژه رو انجام بدی و در نهایت هم بتونی نتایج اون تحقیق رو منتشر کنی...

در مورد سوالم دو جنبه هست:
1-به گفته ی شما و مارال خانم از یه جهت خوبه چون به زبان ساده بگیم استاد، به راحتی و پیشبرد پروژه اش هم فکر می کنه و خوب آشنایی کلی با قضیه از طرف دانشجو این دلگرمی رو می تونه به همراه داشته باشه...

2- ریسک این که ایا ممکنه که بعدا از اون پروژه خوشش نیاد و به جنبه ی دیگر علاقه مند باشه هم پیش میاد
البته خوب اینجا میشه گفت اگه فرد خودش علاقه مند بوده به اون موضوع و خودش رفته دنبال استاد و اینها و به قول معروف شهید راه علم بشه این احتمال کمتر هست ولی خوب احتمال هر چیزی هست Big Grin

روز خوش

RE: Research Proposal - khorshid20 - 18-11-2011

سلام.راستش من دقیقا متوجه نشدم این ریسرچ پروپوزال چیه و چطور نوشته میشه.برای مقطع دکترا در گرایشی که ربط خاصی به گرایش ارشدم ندارهوالبته رشته همونه فقط گرایش تقریبا فرق داره.ضمنا باید 2صفحه باشه.اصلا نمی دونم باید چی و چجوری بنویسم!

RE: Research Proposal - spt - 18-11-2011

(18-11-2011, 03:25 AM)khorshid20 نوشته: سلام.راستش من دقیقا متوجه نشدم این ریسرچ پروپوزال چیه و چطور نوشته میشه.برای مقطع دکترا در گرایشی که ربط خاصی به گرایش ارشدم ندارهوالبته رشته همونه فقط گرایش تقریبا فرق داره.ضمنا باید 2صفحه باشه.اصلا نمی دونم باید چی و چجوری بنویسم!
با توجه به اینکه شما ارشد داری قاعدتا باید نوشته باشی برای تز ارشدت... همون رو (حالا با یه موضوع متفاوت) میتونی به عنوان پروپوزال بدی دیگه.... تازه 2 صفحه که خیلی کمه که!!!

ببین به طور خلاصه پروپوزال یه تحقیق در ادبیات موجود هست که روی یک موضوع خاص متمرکز شده، یه مرور بر اینکه تا حالا علم به چه نتایجی رسیده و شما الان میخای چه تحقیقی انجام بدی... سوال اصلیت برای تحقیق چیه... ازین جور چیزا...

امیدوارم کمک کرده باشم Smile
موفق باشی Smile

RE: Research Proposal - spt - 18-11-2011

(06-11-2011, 08:24 PM)soilman نوشته: درسته کریم جان
در واقع ریسرچ پروپوزال یه جور آشنایی ابتدایی با این هست که چجور یه پروژه رو انجام بدی و در نهایت هم بتونی نتایج اون تحقیق رو منتشر کنی...

در مورد سوالم دو جنبه هست:
1-به گفته ی شما و مارال خانم از یه جهت خوبه چون به زبان ساده بگیم استاد، به راحتی و پیشبرد پروژه اش هم فکر می کنه و خوب آشنایی کلی با قضیه از طرف دانشجو این دلگرمی رو می تونه به همراه داشته باشه...

2- ریسک این که ایا ممکنه که بعدا از اون پروژه خوشش نیاد و به جنبه ی دیگر علاقه مند باشه هم پیش میاد
البته خوب اینجا میشه گفت اگه فرد خودش علاقه مند بوده به اون موضوع و خودش رفته دنبال استاد و اینها و به قول معروف شهید راه علم بشه این احتمال کمتر هست ولی خوب احتمال هر چیزی هست Big Grin

روز خوش
سویلمن عزیز Smile من نمیدونم دقیقا متوجه منظورت شدم یا نه اما اگه درست متوجه شده باشم:
1. مطمئنا وقتی تحقیق قبلیت روی یه موضوعی بوده و میخای روی همون ادامه بدی به استادی که زمینه ی ریسرچ اینترستش مشابه هست ایمیل میدی و میخای باهاش کار بکنی که خب مطمئنا استادی که بفهمه دانشجو قبلا روی موضوع مورد علاقش کار کرده بیشتر خوشحال میشه!!
2. میتونی 1000 تا پروپوزال بنویسی!! بیخیال بابا!! به استادی که موضوع کاریش شکلاته بگو دوس داری روی شکلات کار کنی و استادی که علاقمندی تحقیقش شیمی هسته ای هست بگو میخای روی اتم کار کنی!! البته اگه حتما میخای قبول بشی و اون در درجه ی اول قرار داره! اگه نه هم که اگه به موضوع تحقیق الانت علاقه مندی میتوی یه دسته گل بگیری و همراه با یه ایمیل خوشگل بفرستی برای استادای با زمینه ی کاری مشابه.. و بگی من همین موضوع رو میخام و لا غیر....

همین!! Smile

RE: Research Proposal - khorshid20 - 19-11-2011

راستش من پروپوزال ارشدمو که خودم ننوشتم استادم نوشت.یعنی همه همکلاسیام همینجوری بودن.که اونم 4-5 خط شد نه 2 صفحه.ضمنا گفتم فیلد مورد نظر با فیلد ارشدم یه مقدار متفاوته.اصلا مگه اونا تعیین نمی کنن که می خوان چیکار کنن؟ینی من باید بگم قراره چیکار کنم؟گیج شدم!

RE: Research Proposal - Pejman - 19-11-2011

(19-11-2011, 02:17 AM)khorshid20 نوشته: راستش من پروپوزال ارشدمو که خودم ننوشتم استادم نوشت.یعنی همه همکلاسیام همینجوری بودن.که اونم 4-5 خط شد نه 2 صفحه.ضمنا گفتم فیلد مورد نظر با فیلد ارشدم یه مقدار متفاوته.اصلا مگه اونا تعیین نمی کنن که می خوان چیکار کنن؟ینی من باید بگم قراره چیکار کنم؟گیج شدم!
در مورد نوشتن Research Proposal منابع خیلی زیادی در اینترنت موجود هست. در این مورد در این تاپیک هم بحث شده و منابعی معرفی شده.

بعضی از دانشگاه ها مثلاً اکثراً تو انگلیس و استرالیا قبل از پذیرش از شما پروپوزال می خوان و بسته به فرمت و محدودیت تعداد صفحات باید براشون یه پروپوزال بنویسید. دوستان در پست های بالا توضیح داده اند. من خودم زیاد نمی پسندم این شیوه پذیرش دادن رو، ولی خب کاریش نمی شه کرد. بر اساس منابع معرفی شده می تونید یه پروپوزال آماده کنید. البته باید بگم که دو صفحه به نسبت کم هست! معمولاً 4-5 صفحه می شه.

RE: Research Proposal - spt - 20-11-2011

(19-11-2011, 02:17 AM)khorshid20 نوشته: راستش من پروپوزال ارشدمو که خودم ننوشتم استادم نوشت.یعنی همه همکلاسیام همینجوری بودن.که اونم 4-5 خط شد نه 2 صفحه.ضمنا گفتم فیلد مورد نظر با فیلد ارشدم یه مقدار متفاوته.اصلا مگه اونا تعیین نمی کنن که می خوان چیکار کنن؟ینی من باید بگم قراره چیکار کنم؟گیج شدم!
این خیلی بده که استادتون نوشت به هر حال شاید به همین دلیله که احتمالا دوست ندارید موضوعتون رو و میخاید که عوضش کنید...
به هر حال به نظرم الان پروپوزال یه چیزی تو مایه های آش کشک خاله هست! که بنویسید و ننویسید... ؛)
پروپوزال ممکنه دقیقا موضوع آینده ی شما نباشه اما به هر حال اولا توانایی شما در استفاده از تئوری های موجود و شروع به تحقیق علمی رو نسبتا نشون میده و دوما تا حد زیادی نشون میده که شما روی چه موضوعی میخاید کار کنید... این هم خیلی مهمه چون اگه به فیلد کاری اون استاده بخوره قبولتون میکنه....
مثلا یه استادی به طراحی صورتک های چتی علاقمنده و شما توی پروپوزال مینویسید که میخاید روی جنگلداری کار کنید!! خب نمیخوره دیگه!! اما اگه بنویسید میخاید روی اثر چت بر زندگی انسان ها تحقیق کنید یه موضوع مشابه میشه و ممکنه قبولتون کنه...
البته خداییش مثالم خیلی جالب نبود!! اما امیدوارم منظور رو رسونده باشم...

اگه بخام راه حل عملی در رابطه با اینکه چطوری پروپوزال بنویسید بدم باید بگم که به نظر من اول موضوع مورد علاقه خودتون رو مشخص کنید و بعدش مقاله های علمی در همون موضوع رو بگیرید و بخونید و ببینید روی چه موضوعی الان نیاز به تحقیق هست...
البته کلمه موضوع رو باید توضیح بدم که اول یه موضوع کلی انتخاب میکنید بعد از تحقیق میرسید به یه موضوع کاملا جزئی در حد یه سوال کاملا مشخص و واضح... پس از این مرحله میتونید برید روی متدتون کار کنید که به مراتب راحت تره!! و البته سختی های خودش رو داره... اون تاپیکی که پژمان داده خیلی خوبه برای اینکه کمکتون کنه...

به نظر من بهترین مثال برای ریسیرچ پروپوزال که دم دست باشه قسمت اول مقالات علمی هست که تئوری رو بررسی میکنه و اصطلاحا بهش میگن: literature review...
و بعدش هم متدلوژی که برای پروپوزال لازمه... البته معمولا متدلوژیتون بیشتر توسط استاد ها تغییر میکنه...

موفق باشید Smile

RE: Research Proposal - Behnoosh - 22-12-2011

مشاهده نمودم که اطلاعات درباره پروپوزال در این سایت محدود است به همین مناسبت تصمیم گرفتم مطلبی راجع به پروپوزال در سایت ثبت نمایم.
پروپوزال بر خلاف نظر بسیاری از دوستان به هیچ مسئله ای ساده و پیش پا افتاده نمی باشد و در برخی کشور ها مهم ترین معیار پذیرش پروپوزال شما خواهد بود به همین دلیل نوشتن آن از اهمین ویژه ای برخوردار است.
هدف از نوشتن پروپوزال بیان موضوعی است که برای پایان نامه خود معین نموده اید.در پروپوزال شما به توضيح اهميت آن موضوع ، ذكر پ‍‍ژوهش هايي كه در گذشته در اين باره صورت گرفته ، روش رسیدن به نتیجه و
نتايجي كه فكر مي كنيد از تحقيق خواهيد گرفت می پردازيد.
بدیهی است که هیچ پروپوزالی شبیه پروپوزال دیگر نیست ولی فرمت معمول پروپوزال ها به صورت زیر است:
1-Project Title or Title
عنوان را واضح ،شفاف ،دقیق،نه خیلی خاص،نه خیلی عمومی تعیین نمایید.به یاد داشته باشید که عنوان اولین مسئله مورد مطالعه می باشد و با یک عنوان خوب به خواننده انگیزه خواندن پروپوزال را خواهید داد
2-Importance and Statement of Topic
در این بخش به اهمیت موضوع و اینکه چرا باید برای چنین موضوعی وقت گذاشت می پردازیم.این بخش ممکن است شامل Significance of the study باشد.به این معنی که نشان دهید این تحقیق چه سودی برای کارفرما دارد که در محیط دانشگاهی کارفرما دانشگاه می باشد و در واقع مطلوب افزایش علم خواهد بود.
3-Background information
در این به تحقیقاتی که قبلا در این مورد انجام شده است می پردازید.نکته مهم این است که به مقالات کلیدی اشاره نمایید.مثلا صد ها نفر درباره بررسی تطبیقی قانون تجارت ایران و فرانسه پرداخته اند ولی تنها 2-3 مقاله حرف جدیدی برای گفتن داشته است.
این بخش گاها Review of Literature and Relevant Topics نیز نامیده می شود.مخصوصا اگر مسائل خاصی مربوط به مقالات قبلی وجود دارد که در کار شما تاثیری مستقیم می گذارد حتما بیان بفرمایید.ممکن است پایان نامه شما تنها رد یا قبول یک مقاله یا تئوری ارائه شده توسط اشخاص دیگر باشد.
4-Aims and Hypothesizes
در این بخش نتایجی را که حدس می زنید در پایان خواهید گرفت مطرح می کنید.این نتایج می تواند یک جمله کلی باشد.نگران نباشید که در پایان مقاله فروض شما رد شد.همان رد شدن فروض هم یک نتیجه است.در این بخش چشم اندازی از پایان پایان نامه ارائه خواهید نمود.
شاید برای بیان کردن هدف این کلمات برای شروع جمله مفید باشد:
to investigate
to conduct
to change
to recommend
to compare
to evaluate
to analyze
to decide
to assess
to describe
to determine
این بخش ممکن است شامل Research Question هم باشد. این بخش شامل سوالات پژوهشی شما می باشد. در هر پروپوزالی شما سوالاتی را مطرح می
نمایید و در طی انجام تحقیق به دنبال پاسخ آنها خواهید گشت. سوالات پژوهشی باید
دقیقاً با اهداف ذکر شده در پروپوزال شما مطابقت داشته باشد. شما می بایست به ازای
هر یک از اهداف پژوهشی خود یک سوال پژوهشی داشته باشید که پس از پایان مطالعه شما
پاسخ آنها در گزارش نهایی شما درج شده باشد.
6-Scope
در این بخش محدوده تحقیق را مشخص می نماییم.محدوده تحقیق را بنا به وقت و منابعی که برای پایان نامه دارید مشخص کنید.مطمئنا نمی توان کل تاریخ حقوق در آمریکا را در یک پایان نامه مستر و یا حتی دکترا بررسی نمود.
5-Methodology
این بخش یکی از قسمت های مهم کار است که به خواننده روش چگونگی انجام پروژه را نشان می دهد.در این بخش کاملا توضیح دهید اطلاعات مورد نیاز شما در تحقیق چگونه جمع آوری خواهد شد. بطور مثال از طریق انجام
آزمایشات در آزمایشگاه، پخش پرسشنامه، انجام مصاحبه، انجام مشاهدات عینی و بازدید
از محلهای مربوطه و... این موارد را کاملاً شرح دهید.
6-Work schedule
در این بخش شما باید جدول زمان بندی شامل زمان انجام بخشهای مختلف تحقیق خود را
برای رسیدن به هدف های مشخص شده ارائه دهید
7-References
تنها منابع مورد استفاده در پروپوزال را به ترتیب حروف الفبا ذکر نمایید
پی نوشت: توجه فرمایید برخی دانشگاه ها فرمت خاصی برای پروپوزال دارند پس قبل از نوشتن پروپوزال این مسئله را بررسی بفرمایید