آکادمیا کافه
اطلاعات مفید برای پرواز و فرودگاه - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: تاثیر پذیرش و مهاجرت بر زندگی(سایر موارد) (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF)
+---- انجمن: پرواز و سفر به کشورهای خارجی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D9%88-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C)
+---- موضوع: اطلاعات مفید برای پرواز و فرودگاه (/Thread-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

اطلاعات مفید برای پرواز و فرودگاه - Bahram - 24-09-2011

در این تاپیک به معرفی اطلاعات مفید در فرودگاه و مراحل پرواز پرداخته میشود. لطفاً تجربیات خود را با دوستان خود به اشتراک گذارید.

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - Bahram - 24-09-2011

قبل از اینکه اولین تجربه پرواز به خارج از کشور به سیدنی را داشته باشم، یک دوست عزیزی این اطلاعات را برای من آماده کرده بود. امیدوارم برای شما هم مفید باشد:

نقل قول:سلام بهرام جان

اینها که مینویسم تجربیات خودم از سفر است. گفتم شاید دوست داشته باشی و پرینت بگیری و روز پرواز با خودت داشته باشی:

- لباس: پیشنهاد من یک تی شرت آستین کوتاه، رویش یک پیراهن مردانه آستین بلند، شلوار گشاد (ترجیحا شلوار ورزشی) و کفش ورزشی است. لباس گرم فقط در فرودگاه ایران لازم داری بعد از آن دیگر لازم نداری. فقط در هواپیما گاهی کولر زیادی سرد میشود که پیراهن آستین بلند برای آن کافی است و هر وقت هم گرمت شد میگذاریش داخل ساک دستی و حجمی هم نمیگیرد.
جیب پیراهن هم در فرودگاه خیلی قابل استفاده است. ترجیحا کمربند فلزی استفاده نکن چون در بازرسیها شاید مجبور شوی هر دفعه بازش کنی.

- پاسپورت و قسمتی از پولت را داخل کیف گردنی بگذار. بقیه پولها را در چند قسمت داخل جیبهای مختلف بگذار.

- هیچ چیز تیز مثل چاقو یا تیغ در ساک دستی نگذار. همچنین هر چیزی که اسپری باشد مثل اسپری زیر بغل یا ادوکلن اسپری. همچنین هر چیز تیوب شکل مثل خمیر دندان. تمام اینها را بگذار در چمدان.

- اگر احساس میکنی چمدانت خیلی محکم نیست میتوانی داخل فرودگاه دور آن سلیفون بکشی. ما که می آمدیم یک جایی داخل فرودگاه بود که پولی میگرفت و این کار را میکرد. اگر فکر میکنی چمدانت محکم است لازم نیست.

- مراحل داخل فرودگاه: اول check in میکنی یعنی بار را تحویل میدهی و کارت پرواز (boarding pass) میگیری. احتمالا هر دو کارت پرواز (تهران به ابوظبی و ابوظبی به سیدنی) را همان جا با هم بهت میدهند. برای اطمینان از کسی که check in میکند سوال
کن. بعد در همان سال بانک هست که میروی و خروجی را میدهی. فیش خروجی را لازم داری پس دقت کن گمش نکنی. بعد میروی سال ترانزیت. در این مدت یکی دوبار بازرسی میشوی که همانطور که حتما میدانی باید هر چیز فلزی مثل کلید، سکه و همچنین موبایل را در سبد بگذاری و بعدا از زیر دستگاه رد شوی. امکان دارد با وجود تمام اینها باز هم دستگاه
صدا دهد که باعث میشود آدم مظطرب شود (مخصوصا ما ایرانیها که همه بهمان شک دارند). این خیلی عادی است و اصلا نگرانی ندارد. هر چه که خودشان میگویند انجام بده. گاهی با یک دستگاه پرتابل چک میکنند و گاهی میگویند کفشها را دربیاری و بگذاری زیر دستگاه. خیلی خونسرد هر کاری که گفتند انجام بده.

- در فرودگاه ابوظبی حواست باشد چیزی را داخل هواپیما جا نگذاری (من تا حالا چند بار کتاب و مجله جا گذاشته ام). همیشه بعد از اینکه ساکت را از کمد بالای سرت برداشتی یک نگاه به صندلیت بکن تا مطمئن شوی چیزی جا نگذاشته ای.

- نمیدانم چند ساعت در فرودگاه ابوظبی معطل میشوی. اگر زیاد است پیشنهاد میکنم لپ تاپت را شارژ کنی. و کمی در فرودگاه بگردی اما به عنوان اولین کار گیت را پیدا کن که نزدیک پرواز به مشکل نخوری.

- ساعتت را آنجا با وقت محلی تنظیم کن چون ساعت پرواز به وقت آنجاست نه تهران.

- حتما در فرودگاه دستشویی برو چون یک پرواز طولانی در پیش داری.

- چون پرواز طولانی است در طول پرواز هر چه میخواهی بدون رودربایستی از مهماندارها بگیر. بالش (Pillow) یا اگر نداشتند پتو (Blanket) بگیر. پتو را برای زیر سر هم میتوانی استفاده کنی.

- نزدیک فرودگاه سیدنی مهماندار کارتهایی را میگردانند. یکی از آنها بگیر و به دقت بخوان و پر کن. فکر کنم آدرس محل اقامت را هم میخواهند.

- علاوه بر این خیلی چیزهاست که اگر داری باید در آن برگه اعلام (claim) کنی. خیلی زیاد است و خیلی را هم احتمالا معنیش را نمیدانی اما چیزهایی که شاید مشمول تو باشد اینهاست: وسایل چوبی، میوه، سبزی، nut (مثل پسته). هر کدام را داری دور آن در لیست خط بکش. اگر پول بیشتر از ده هزار دلار داری هم باید اعلام کنی که احتمالا تو نداری. اگر هیچکدام را هم نداری که چه بهتر. دیگر چیزی را لازم نیست اعلام کنی.

- قبل از پیاده شدن از هواپیما دوباره دقت کن چیزی را جا نگذاری.

- در فرودگاه سیدنی هم جمعیت را دنبال کن و تابلوها را. احتمالا اول Passport check است که ویزایت را چک میکنند. بعد باید بارت را بگیری. بعد در صف گمرک می ایستی. معمولا آنجا یک صف است به اسم فکر کنم express که معمولا خلوت تر است و مخصوص کسانی است که چیزی claim نکرده اند. اگر تو هم چیزی claim نکردی میتوانی آنجا بایستی (این را خیلی مطمئن نیستم. از ماموران آنجا سوال کن).

- در فرودگاه احتمال دارد با سگ بیایند که افراد را بو کند (برای مواد مخدر). خیلی خونسرد بگذار کارش را بکند.

- تجربه من این است که مامورها خیلی رفتار دوستانه داشتند. هر جا مشکلی بود ازشان سوال کن و اگر نفهمیدی دوباره بپرس. یادت باشد که اینها هر روز با صدها آدم که یک کلمه هم انگلیسی بلد نیستند سر و کار دارند. پس به اینجور چیزها عادت دارند.

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - m0h3n - 24-09-2011

این تاپیک رو که دیدم یادم افتادم تجربه خودم رو اینجا بگم که مابقی دوستان حواسشون باشه.

من پروازم از تهران، فرودگاه امام خمینی ساعت 4:40 صبح به مقصد آنکارا بود. بعد از تحویل بار و چک کردن چمدون و صدور کارت پرواز، من منتظر بودم تا پروازم از سالن فرودگاه پیج بشه. منتظر بودن همانا و مورد عنایت قرار گرفتن ما که از پرواز جا نموندیم همانا Smile

این نکته رو خواستم بازگو کنم که خیلی به پیجر سالن در فرودگاه اعتماد نکنید.

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - Babak - 24-09-2011

من اولین بار که به کانادا پرواز کردم از ایران با ایران ایر به لندن رفتم و بعد از لندن به ونکوور پرواز کردم. فاصله بین دو پرواز ۲ ساعت بود که به نظر کافی می‌رسید، اما ایران ایر حدود ۵۰ دقیقه تاخیر داشت و وقتی در فرودگاه Heathrow نشست، بهش گیت ندادند و ما حدود ۲۵ دقیقه هم تو هواپیما منتظر گیت شدیم. فرودگاه Heathrow هم بسیار بزرگه و خیلی دردسر و اضطراب کشیدیم تا بالاخره در دقایق آخر موفق شدیم سوار هواپیما بشیم. این رو خواستم بگم که اگر پرواز شما connection داره و باید خط هوایی رو عوض کنید، حتما سعی کنید که ۳-۴ ساعت فاصله بین دو پرواز باشه که دچار مشکلات مشابهی نشید.
البته اگر به خاطر تاخیرِ پرواز اول، پرواز دوم خودتون رو از دست بدید مسؤولیتی متوجه شما نیست و خط پرواز اولی باید پرواز دوم رو برای شما بگیره، اما اعصاب خردی و کلی اتلاف وقتش به هر حال شامل حال شما خواهد شد.

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - Pejman - 07-10-2011

دوستانی که تجربه خروج از کشور رو داشته اند، لطفاً بگید خودتون دیدید یا از کسی شنیدید که به CD و DVD های غیر اصل و به قول معروف قفل شکسته که تو ایران پر هست، تو فرودگاه گیر بدند؟ اگر دیدید به نظرتون بهترین راه حل برای بردن این نرم افزارها چیه؟

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - Babak - 07-10-2011

پژمان جان
بسیار بعیده که چنین اتفاقی بیافته و من تا بحال نشنیدم. یکی از دوستان من هست که بعد از سال‌ها زندگی در امریکا همچنان هنوز هر نرم‌افزاری می‌خواد رو خانواده‌اش از ایران براش پست می‌کنند و مشکلی هم براش پیش نیومده.
اگر بخواهید خیلی احتیاط کنید، می‌تونید از CD یا DVD‌ها image‌ بگیرید و روی یک hard disk بریزید و hard disk رو با خودتون بیارید.

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - m0h3n - 07-10-2011

(07-10-2011, 07:11 PM)Pejman نوشته: دوستانی که تجربه خروج از کشور رو داشته اند، لطفاً بگید خودتون دیدید یا از کسی شنیدید که به CD و DVD های غیر اصل و به قول معروف قفل شکسته که تو ایران پر هست، تو فرودگاه گیر بدند؟ اگر دیدید به نظرتون بهترین راه حل برای بردن این نرم افزارها چیه؟

من هم موردی رو سراغ ندارم. من خودم کلی سی دی همرام بود و هاردم که هیچ موردی واسه چک کردن پیش نیومد.
بابک هم گفت، بنظرم اگه یه هارد داشته باشین که تمام موارد لازم رو توش بریزید خیلی بهتره. بهرحال CD or DVD هم عمر زیادی ندارن.

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - Faraz - 08-10-2011

پژمان جان تجربه دوستان کاملا درست است.من بدترین نمونه cd های قفل شکسته که کینگ باشد همراهم بود و هیچ کس حتی داخل کیفم را هم نگاه نکرد.در واقع به جز پاسپورت چک کوچک ترین چک دیگری نشدم و می تونستم هر چیزی بیارم.اگر خیلی نگران این cd ها هستی راه دیگر به جز چیزی که دوستان گفتند این است که مجموعه cd ها رو با چند عکس از خودت ببری میدان انقلاب و در پاساژ های اونجا بخواهی عکست را روی cd ها جایگزین نوشته های روی cd بکنند.در این صورت تو فرودگاه هیچ کس شک نمی کند که محتویات cd چیست و فکر می کنند عکس های خانوادگی است.
(اگر این پست مشمول قانون تقلب می شود خودت می تونی پاکش کنیBig Grin )

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - Hamidreza_ut - 12-12-2011

با سلام.
من تابهحال نپریده بودم. میخواستم بپرسم چمدون و ساک دستی چه محدودیت حجمی ای داره؟ پرواز از فرودگاه امام خمینی است با KLM...
راستی کار خاصی باید تو فرودگاه انجام بدم ؟ پرواز 3.30 صبح است... ساعت چند فرودگاه باشم؟
مال من E-ticket هست.. فقط باید پرینت بگیرم ازش دیگه .. آره؟

با تشکر

RE: اطلاعات مفید برای پرواز و فروگاه - ShahdaD - 12-12-2011

(12-12-2011, 02:01 AM)Hamidreza_ut نوشته: با سلام.
من تابهحال نپریده بودم. میخواستم بپرسم چمدون و ساک دستی چه محدودیت حجمی ای داره؟ پرواز از فرودگاه امام خمینی است با KLM...
راستی کار خاصی باید تو فرودگاه انجام بدم ؟ پرواز 3.30 صبح است... ساعت چند فرودگاه باشم؟
مال من E-ticket هست.. فقط باید پرینت بگیرم ازش دیگه .. آره؟

با تشکر
محمد رضا جان مواظب باش دریازده نشی(شوخی میکنم) اما کلا پروازهای طولانی پدیده جت لگ از پیامدهاشون هست، که فکر کنم پرواز شما خیلی کوتاه و راحت باشه اما به هرحال در حال حاضر تقریبا تمام بلیط های صادره الکترونیکی هستید و شما هیچ مشکلی نخواهی داشت، خیلی راحت میری بلیطتت رو نشون میدی و کارت پروازت رو میگیری و باتوجه به اینکه پرواز شما هم یک سره هست، پرواز خیلی راحت و بدون استرسی رو سپری خواهی کرد...البته میزان وسایلی که شما میتونی ببری به کلاس پروازی و شرکت شما بستگی داره...فکر میکنم برای KLM یک چکدان 23 تا 30 کیلویی میتونید ببرید(احتمالا 23 کیلو) و در مورد واسلی داخل هواپیما هم میتونید یک کوله پشتی با خودتون ببرید در خیلی موارد دوستون یک ساک دستی هم با خودشون میبرند و مشکلی پیش نخواهد اومد....

سعی کنید 2 تا 3 ساعت قبل پرواز فرودگاه باشید شما مشکل خاصی نخواهید داشت...البته من تاحالا از تهران برای پرواز بین الملی نپریدم...اما از شما عوارض خروج طلب خواهند کرد که شما با نشون دادن ویزای تصیلتون سعی کنید از این مقوله جا خالی بدهید.....بعد هم باید بارهاتون رو تحویل بدهید و منتظر باز شدن گیت برای سوار شدن به هواپیما باشید....

یک نکته:سعی کن از E-Ticket خودتون که پرینت گرفتید همراهش کنید با یک مهر از آژانسی که ازش خریداری کردید...البته اگر باشه بهتره والا اگر نباشه مشکلی پیش نخواهد اومد براتون.

با آرزوی پروازی خوش برای شما....