آکادمیا کافه
روش مطالعه شما چگونه است؟! - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: روش مطالعه شما چگونه است؟! (/Thread-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F)

صفحات 1 2

روش مطالعه شما چگونه است؟! - Karim - 06-09-2011

درود،
روش مطالعه و بطور کلی یادگیری رابطه مسقیم با موفقیت افراد آکادمیک دارد. مهمترین آفت مطالعه فراموشی است و بنظر می رسد هیچ انسانی از گزند این آفت در امان نبوده است. تحقیقات هم نشون داده که بلافاصله بعد از مطالعه و یا دگیری یک مطلب منحنی فراموشی شروع میشه!
حال با توجه به اینکه همه دوستان افراد مطالعه کننده حرفه ای هستند ، در صورتی که تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارند بیان بفرمایند و اینکه چگونه کیفیت یادگیری خود را افزایش میدهید؟ مثلا برخی افراد یادداشت برداری ، برخی ضبط صدای خود و....

شاد باشید

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - spt - 06-09-2011

متاسفانه خیلی به مطلب خوبی اشاره کردی!!!!
خیلی از ما مشکل مطالعه داریم....
چیزی که برای من از همه مفید تر بوده غرق شدن در موضوعی هست که میخام بخونمش.... اما کلا مطالعه بستگی به موضوع مورد مطالعه هم داره...
مثلا برای یه درس محاسباتی واسه من راحت تر بود که یکی بهم توضیح بده... اما مثلا برای یه موضوعی مثل مارکتینگ مقاله و چیز های کوتاه حتی ای نوت و فیلم های آموزشی به نظر من از کتاب بهتره...

مشکل اصلی من اینه که شروع نمیتونم بکنم و نمیتونم به راحتی وارد یک مبحث بشم... و اگه وارد نشم تمرکز ندارم... مشکل دیگه اینه که اگه یه مبحثی توی ذهنم باشه هیچ چیز دیگه ای نمیفهمم!!!! البته میگن کلا آقایون اینطوری هستن!!!

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - AVA - 06-09-2011

یک نکته مهم در روش مطالعه توجه به محتوای مطالب هست. چون بسته به محتوای متنی که مطالعه می کنید نواحی خاصی از مغز بیش از نواحی دیگر فعال میشن. مثلا هنگام مطالعه مباحث مربوط به علوم پایه که بیشتر فهمیدنی یا به قول معروف یاد گرفتنی هستند نورونهای ناحیه پیشانی بیش از نواحی دیگه فعالیت می کنند. در واقع سلولهای عصبی این قسمت که مسوول توجه، تمرکز و یادگیری و تحلیل و تجزیه مسائل مختلف هستند ( که وجه تمایز ما با جانداران دیگه هم هستند) در این قسمت قرار دارند. ولی وقتی زیان دوم رو یاد می گیرید یا شعری حفظ می کنید نورونهایی که مسوول حافظه هستند و عمدتا در ناحیه گیجگاهی قرار دارند فعالتر میشن. به همین دلیل توصیه میشه که برای حفظ قدرت یادگیری و رفع خستگی به محض اینکه احساس کردید دیگه کشش مطالعه اون مبحث ویژه رو ندارید سریع موضوع مورد مطالعه رو عوض کنید. مثلا اگه تمرینات ریاضی حل می کردید برید یک کتاب داستان بردارین بخونین یا یه درس حفظ کردنی رو شروع کنید و یا موسیقی گوش بدین ( البته منظور موسیقی در سبکهای راک، رپ یا جاز نیست) . عکس این قضیه هم صادقه

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - AVA - 06-09-2011

(06-09-2011, 03:12 AM)spt نوشته: متاسفانه خیلی به مطلب خوبی اشاره کردی!!!!
خیلی از ما مشکل مطالعه داریم....
چیزی که برای من از همه مفید تر بوده غرق شدن در موضوعی هست که میخام بخونمش.... اما کلا مطالعه بستگی به موضوع مورد مطالعه هم داره...
مثلا برای یه درس محاسباتی واسه من راحت تر بود که یکی بهم توضیح بده... اما مثلا برای یه موضوعی مثل مارکتینگ مقاله و چیز های کوتاه حتی ای نوت و فیلم های آموزشی به نظر من از کتاب بهتره...

مشکل اصلی من اینه که شروع نمیتونم بکنم و نمیتونم به راحتی وارد یک مبحث بشم... و اگه وارد نشم تمرکز ندارم... مشکل دیگه اینه که اگه یه مبحثی توی ذهنم باشه هیچ چیز دیگه ای نمیفهمم!!!! البته میگن کلا آقایون اینطوری هستن!!!
کلا مطالعه و یادگیری سخت ترین کاری هست که مغزانجام میده. برای انجام هرفعالیت ذهنی فرد باید آمادگی روانی لازم رو داشته باشه. فردی که از لحاظ عاطفی دغدغه داره یا موضوعی ذهنش رو مشغول کرده نمی تونه حین مطالعه چیز زیادی یاد بگیره. البته رژیم غذایی هم مهمه. بعضی از ترکیبات غذایی مثل نشاسته و مخصوصا هیدرات کربن ( انواع شیرینی) اگه زیاد مصرف بشن سطح هوشیاری مغر رو پایین میارن. یعنی مغز بعد از مدت کوتاهی فعالیت، گیرندگی خودش رو از دست میده. بر عکس رژیم های غذایی که سرشار از پروتئینها و میوه جات هستند سطح هوشیاری و یادگیری مغر رو بیشتر میکنن.
البته spt عزیز این صحبت شما هم درسته که آقایون نمی تونن هم زمان دو کار رو با هم انجام بدن. پس بهتره یه قلم و کاغذ کنار دستت بذاری تا هر وقت فکر غیر درسی اومد به ذهنت یادداشت کنی تا تو ذهنت نچرخه Smile

ضمنا برای یادگیری بیشتر باید ببینی کدوم حس شما در یادگیری بیشتر کمکتون میکنه. بعضی ها بصری و بعضی ها سمعی هستند.
و دیگه اینکه در اوقات متفاوت در طول روز به مباحثی که مطالعه کردی فکر کنی تا عمق یادگیری و فهم مطالب مطالعه شده بیشتر بشه

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - Karim - 06-09-2011

(06-09-2011, 08:20 PM)AVA نوشته: کلا مطالعه و یادگیری سخت ترین کاری هست که مغزانجام میده. برای انجام هرفعالیت ذهنی فرد باید آمادگی روانی لازم رو داشته باشه. فردی که از لحاظ عاطفی دغدغه داره یا موضوعی ذهنش رو مشغول کرده نمی تونه حین مطالعه چیز زیادی یاد بگیره. البته رژیم غذایی هم مهمه. بعضی از ترکیبات غذایی مثل نشاسته و مخصوصا هیدرات کربن ( انواع شیرینی) اگه زیاد مصرف بشن سطح هوشیاری مغر رو پایین میارن. یعنی مغز بعد از مدت کوتاهی فعالیت، گیرندگی خودش رو از دست میده. بر عکس رژیم های غذایی که سرشار از پروتئینها و میوه جات هستند سطح هوشیاری و یادگیری مغر رو بیشتر میکنن.
البته spt عزیز این صحبت شما هم درسته که آقایون نمی تونن هم زمان دو کار رو با هم انجام بدن. پس بهتره یه قلم و کاغذ کنار دستت بذاری تا هر وقت فکر غیر درسی اومد به ذهنت یادداشت کنی تا تو ذهنت نچرخه Smile

ضمنا برای یادگیری بیشتر باید ببینی کدوم حس شما در یادگیری بیشتر کمکتون میکنه. بعضی ها بصری و بعضی ها سمعی هستند.
و دیگه اینکه در اوقات متفاوت در طول روز به مباحثی که مطالعه کردی فکر کنی تا عمق یادگیری و فهم مطالب مطالعه شده بیشتر بشه

نتنها مطالعه کلا یادگیری واقعا واسه مغز یک فعالیت سخت بشمار می آید. اما مشکلی که من همیشه باهاش دست وپنجه نرم کردم حجم زیاد مطالب و در نتیجه فراموشی اونها.

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - Torkan - 23-04-2014

سلام
دوستانی که الان خارج از کشورن به خصوص ایالات متحده یه لطفی بکنن بگن روش مطالعشون نسبت به قبل رفتن چه فرقی کرده و چه نکات مهمی رو تو این چند سال یا چند ترم کسب کردن که میتونه مفید باشه برای سایرین لطفا توضیح بدین.

بااحترام

شما در دانشگاه های خارج چجوری تمرین و پروژه انجام میدین؟آیا تفریحم دارید؟ - ahmadpashaei - 23-04-2014

منم سوالی دارم که خیلی منو نگران گرده و خواهشم اینه همه دوستانی که الان کشورهای خارجی هستن بهش جواب بدن.
ببینید من الان کارشناسی ارشد مهندسی برق-کنترل خواجه نصیر می خونم. جدای از ماهیت بسیار سخت دروس مهندسی برق اونم در گرایش کنترل که تو ارشد، دقیقا ریاضی صرف هست واقعا (بعضا ریاضیاتش در حد دروس ارشد ریاضی اونم ترکیب دروس چند گرایش لیسانس و ارشد[img]images/smilies/rolleyes.gif[/img]!!!)، این دانشگاهم چون کنترلش بعد از دانشگاه تهران و در رتبه دوم کشور قرار داره(قطب علمی) بسیار سختگیرن و استادامون هم تمرینای سختی میدن هم زیاد تمرین میدن(بخدا درسم نمیدن،چند تا اسلاید رد می کنن نمیدونید چه بلایی سرمون میاد تا بتونیم تمرین حل کنیم). اینارو گفتم بدونید تمرینای زیاد و سختی (کتابهای رفرنس) میدن. اما وقتی به کورسهایی که در اینترنت وجود داره و همتون میشناسین نگاه می کنم وحشت ورم می داره!! به نظرم اصلا منطقی نیست مقدار تمرینها. بیچاره دانشجوها اینها رو چجوری حل می کنن؟هفته ای چند روز کلاس میرن؟چقدر درس میدن (TA) و چقدر در آزمایشگاهن (RA)؟ چجوری شما که خارجین میرین اینور و اونور و عکساتون تو فیسبوک هست ولی ما تو ایران نمیتونیم هیچ جایی بریم؟ نه من همه همینن و خودتون بهتر می دونید کسی به فکر درس و معدل باشه نمیتونه تفریح داشته باشه.حالا اونا با اون حجم تمرین و پروژه که اصلا منطقی به نظر نمی رسه چجوری زندگی می کنن؟

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - reza_1st - 24-04-2014

ممنون نظر من رو پرسیدی Charming جان، و جالبه دقیقاً مرتبط با موضوعی که می‌خواستم بگم، احمد عزیز هم نوشتن. من قبل از خوندن نوشته احمد می‌خواستم بگم که واقعاً راجع یه روش مطالعه که خیلی نظری ندارم، یعنی شخصاً تغییر زیادی نمی‌بینم تو برخورد خودم با درس‌ها، با اینکه زمینه من هم تغییر کرده، در مورد سیستم آموزش هم همینطور، اینجا هم همه جور استاد هست مثل ایران، بعضیا خیلی خوب درس می‌دن، سر کلاس خیلی از استادا هم همه دارن چرت می‌زنن، امتحان و پروژه و اینا هم تقریباً شبیه ایرانه و کلاً فرق زیادی نداره، جز یه مورد، که بنظر من واقعاً متفاوته و تاثیر گذار هم هست این تفاوتش. اون هم تمرین‌هاییه که تو طول ترم باید حل کرد. این تنها موردیه که وقتی بطور متوسط می‌بینم تفاوتش واضح و زیاده. هم از نظر حجم بطور متوسط خیلی بیشتر از ایرانه، هم معمولاً خیلی حساب شده تر از ایران انتخاب شده، یعنی من تو ایران وقتی تمرین حل می‌کردم حس نمی‌کردم این تمرین‌ها هوشمندانه انتخاب شده که من همه‌ی قسمت‌های درس رو لازمه بخونم و مسلط باشم تا بتونم حل کنم، همین طور گفتن این 4 تا تمرین آخر رو حل کنید، ولی اینجا حس می‌کنم جوری انتخاب شده که جزئیات مهم رو که شاید به چشم نیاد، نیازه برای حلشون و تاثیرش هم واقعاً زیاده بنظرم. وقتی حل می‌کنی، یعنی اون قسمت درس رو خوندی و کاملاً فهمیدی. راجع به حجم کار و ... هم بنظر من اینجا کمی بیشتره، ولی نه اونقدر که بخواین نگران باشین، البته بستگی به استاد و دانشگاه هم ایران و هم خارج از ایران داره و ممکنه دوستان بیان بگن ایران ما بیشتر کار می‌کردیم، من نظر خودم رو اونطور که بطور متوسط دیدم گفتم. حالا تفریح یه آخر هفته بالاخره می‌شه رفت که 4 تا عکس هم داشت دیگه..

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - siahsefid - 19-05-2014

دوستان سلام من یه تاپیک با عنوان روش های تند خوانی باز کردم که فکر کنم اشتباه کردم و بهتر بود همینجا این موضوعو در میون میذاشتم به هر حال من خیلی دوست دارم نظر دوستان با تجربه رو در این مورد بدونم.خودم مدتیه دارم در موردش مطلب میخونم منتها درست نفهمیدم که بالاخره این روشا سطح درکو پایین میارن یا نه؟و به علاوه آیا ارزش اینو داره که قسمتی از وقتو صرف تمرین تند خوانی کنیم؟من شخصا سه ماه دیگه باید تافل امتحان بدم به علاوه پایان ناممم هست این وسط. مطمئن نیستم که توی این وقتی که دارم این کار درسته که بیام قسمتی از زمانو بذارم برا یاد گرفتن این روشا ؟مشکلی که من دارم اینه که توی درس خوندن فکر میکنم زیادی وسواس به خرج میدم و کند پیش میرم اما نتیجه ای که باید بگیرمو نمیگیرم هر چند که نمره ها خوبن!!یعنی یه جای کار اشتباهه اما نمیدونم کجا و چه جوری باید درستش کرد.دوستان اگه تجربه یا توصیه ای در این مورد دارین لطف کنید و به اشتراک بذارین.
سپاس

RE: روش مطالعه شما چگونه است؟! - فرید - 19-05-2014

(19-05-2014, 12:15 PM)'siahsefid' نوشته: دوستان سلام من یه تاپیک با عنوان روش های تند خوانی باز کردم که فکر کنم اشتباه کردم و بهتر بود همینجا این موضوعو در میون میذاشتم به هر حال من خیلی دوست دارم نظر دوستان با تجربه رو در این مورد بدونم.خودم مدتیه دارم در موردش مطلب میخونم منتها درست نفهمیدم که بالاخره این روشا سطح درکو پایین میارن یا نه؟و به علاوه آیا ارزش اینو داره که قسمتی از وقتو صرف تمرین تند خوانی کنیم؟من شخصا سه ماه دیگه باید تافل امتحان بدم به علاوه پایان ناممم هست این وسط. مطمئن نیستم که توی این وقتی که دارم این کار درسته که بیام قسمتی از زمانو بذارم برا یاد گرفتن این روشا ؟مشکلی که من دارم اینه که توی درس خوندن فکر میکنم زیادی وسواس به خرج میدم و کند پیش میرم اما نتیجه ای که باید بگیرمو نمیگیرم هر چند که نمره ها خوبن!!یعنی یه جای کار اشتباهه اما نمیدونم کجا و چه جوری باید درستش کرد.دوستان اگه تجربه یا توصیه ای در این مورد دارین لطف کنید و به اشتراک بذارین.
سپاس

سلام من زمانی کنکور می دادم یک مطلبی تو یک نشریه خوندم در مورد تند خوانی که خلاصه مطلبش این بود که با افزایش سرعت تمرکز بالا می ره بخاطر همین در وقت صرفه جویی میشه و بجای اینکه مسائل حاشیه بپردازید فقط به مطالب درسی توجه می کنید. من خودم چون این مشکل داشتم این روش بکار بردم ولی برای من فقط دروس عمومی یک مقدار جواب داد. شاید اشکال کار از من بوده ولی فکر نمی کنم بشه خیلی برای دروسی که ریاضی وار هستند بکار برد. روش تندخوانی مزیتش برای کسی که تافل می دهند اینه که می تونند با سرعت بیشتر به سوال ها پاسخ بدند که باعث افزایش نمره میشه