آکادمیا کافه
شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: ایالات متحده آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- انجمن: تحصیل در آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+----- انجمن: احتمال گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+----- موضوع: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا (/Thread-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D8%B3-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%81%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - Torkan - 15-02-2016

(15-02-2016, 12:58 AM)Atlantis نوشته: سلام، خیلی خیلی متشکرم از هر سه کاربر ایمان، ترکان و نسیم به خاطر این مشاوره های عالی.

من 4 دانشگاه درویشی زیر رو کاندید کردم!:
 Illinois at Chicago
Houston
Nevada Reno
Southern Illinois University Carbondale

سوالی که الان از حضورتون دارم (و همیشه هم در ذهنم بود) این هست که برای مستر دانشگاه های بالا اپلای کنم یا دکترا. طبق برداشت من از راهنمایی های ارزشمند شما در پست های بالا و تاپیک های دیگه، مستر خوندن در یک دانشگاه رنک ضعیف امریکا یک سکوی پرتاب خوب (به قول ترکان نوعی ویزای شنگن) هست برای ادامه دکتری در یک دانشگاه خوب امریکایی. اما فاند در مستر کم هست. از طرف دیگه، با اقدام برای دکترا شانس پذیرش با فاند بیشتر هست، اما عیبش اینه که باید قید تحصیل در دانشگاه خوب رو برای همیشه زد.

مشتاقم دیدگاه شما رو راجع به این موضوع بدونم. و اینکه آیا اپلای برای دکترا با هدف انصراف در میانه راه و تبدیل به مستر راه چاره این مساله هست؟

ممنون از همراهی شما دوستان عزیز.

درود

البته نمیدونم آیا دانشگاه اول هم درویشی هست یا نه! شیکاگو و درویشی!!Smile
صد در صد مستر خواندن در آمریکا مزیت های خاص خودش رو داره. اینطوری بگم فارغ از مساله فاند مستر خوندن در ایالات متحده واقعا خیلی مفیده! شما علاوه بر مساله دکتری این رو هم در نظر بگیر که احیانا اگر خواستی سر کار بری باز دستت بعد مستر بازتره!
البته قیدش رو میتونی نزنی یعنی بری پست داک واسه دانشگاه بهتر ولی خوب کار هر کسی نیست و آدم باید خیلی تلاش کنه.
من متاسفانه یا خوشبختانه این که به اسم دکترا بری و تبدیلش کنی به مستر رو پیشنهاد نمیدم چون پل رو یه جورایی واسه آیندگان خراب میکنه! کلا کاری به ایرانی یا غیره ندارم ولی به نظرم این کار ممکنه در دنیای امروز قابل توجیه باشه ولی مسلما در دنیای آکادمیک کمی دور از اخلاقه. البته اگر دانشگاه ta بده خوب میشه باز قبول کرد این کار رو ولی اگر استاد ra بده دیگه روی دکتری براتون حساب باز کرده.
خوب انتحاب سختی خواهد بود چون هیچ کس از روحیات و وضع مالی و ... شما اطلاعی نداره که به قطع بگه این کار رو بکن ولی اگر مستر میخواین اپلای کنین به نظرم شانس بیشتری برای اکسپت از دانشگاههای کمی بهتر هم دارید البته شاید بدون فاند.
اگر وضع مالیتون به نسبت خوبه و مطمین هستید حداقل یک سال رو میتونید بذارید کنار من باشم مستر میرم، هر چند من اونطور نبودم ولی باز مستر رفتمSmile

بااحترام،
ترکان

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - Milados - 15-02-2016

@nasim1234 
[b]@[b]Torkan[/b][/b]

سلام بر دوستان،

راستش منم می خوام برم دکتری بخونم و بعد وسط راه ول کنم یه Master of Research بگیرم و با اون برم سر کار. الان این صحبت دوستمون ترکان یه خورده دودلم کرد. من اگه RA نگیرم خوب از نظر اخلاقی مشکلی نداره چرا که از جیب استاد دیگه پولی خرج نمی شه. 

فکر نمی کنم مسیر برای بقیه سخت بشه اگه به قول نسیم یه دلیل منطقی بیاریم. من واقعا دیگه با اتفاق های که برام تو ایران افتاده و داره می افته پشیمونم از ادامه تحصیل و واقعا علاقه ام رو از دست داده ام.

ببخشید شاید جای سوالم اینجا نباشه ولی دیدم دوستان صحبت کردن گفتن نظرشون رو بپرسم.

[b]دوستان نظری داشته باشند خوشحال می شم Smile[/b]

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - Torkan - 15-02-2016

(15-02-2016, 04:14 PM)Milados نوشته: @nasim1234 
[b]@[b]Torkan[/b][/b]

سلام بر دوستان،

راستش منم می خوام برم دکتری بخونم و بعد وسط راه ول کنم یه Master of Research بگیرم و با اون برم سر کار. الان این صحبت دوستمون ترکان یه خورده دودلم کرد. من اگه RA نگیرم خوب از نظر اخلاقی مشکلی نداره چرا که از جیب استاد دیگه پولی خرج نمی شه. 

فکر نمی کنم مسیر برای بقیه سخت بشه اگه به قول نسیم یه دلیل منطقی بیاریم. من واقعا دیگه با اتفاق های که برام تو ایران افتاده و داره می افته پشیمونم از ادامه تحصیل و واقعا علاقه ام رو از دست داده ام.

ببخشید شاید جای سوالم اینجا نباشه ولی دیدم دوستان صحبت کردن گفتن نظرشون رو بپرسم.

[b]دوستان نظری داشته باشند خوشحال می شم Smile[/b]
دوست عزیز

صحبتهای من نگرانتون نکنه! این نظر من بود و ممکنه افرادی باشن که این کار رو کرده باشن. کسی قراردادی با شما امضا نکرده. دانشگاه هست و فاند میده و شما هم میتونی بعد یکی دو سال نشون بدی که نمیخوای یا نمیتونی دکتری بخونی و با یک مستر کار رو یکسره کنی و به قول خودت بری سر کار. البته من جای شما باشم هنگام انتخاب دانشگاه خیلی دقت میکنم چون هستن دانشگاههایی که به خصوص دانشگاههای خوب که این اجازه رو نمیدن و یا استاداش سابقه خوبی ندارن واسه دادن رکام برای کار.
شما دنبال دانشگاههایی باشید که سابقه خوبی در این کار دارن!

بااحترام،
ترکان

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - automotive - 15-02-2016

@Milados
سلام بر بزرگ مرد گرامی،
راستش یک مسئله مهم وجود داره، استادها معمولا برای ارشد به دانشجوهاشون فاند نم‍ی‌دهند، چرا! چون یک دانشجوی ارشد مگر چقدر می‌تواند مفید باشد؟
اگر استادی در Direct PhD به شما فاند می‌دهد، به این دلیل است که هزینه‌های شما را در ارشد تامین کند، تا زمانی که به مقطع دکترا ( ترم 5 به بعد ) برسید، بعد پوست شما را کنده و حسابی از شما استفاده کند برای مقاصد تحصیلی، حال اگر شما این وسط بگویید ما را به خیر و شما را به سلامت!! استاد می‌ماند و بودجه‌ای که هزینه کرده و نیروی انسانی متخصصی که از دست رفته و او را جایگزینی نشاید؟!
بحث سر پول نیستش، بحث انسانیت هستش، اینکه به یک نفر قول رسمی بدهید که تا تهش هستید، وسط راه هم همه چیز را تکذیب کنید که آخر مرا به PhD میلی نیست، رهایم کن ای استاد! لطفا!

ترکان عزیز راست می‌گه، مگه جند تا راه برای رفتن به US برای افرادی معمولی با بودجه اندک وجود داره؟ که با این اقدام یکی دیگه هم مسدود بشه. شما اینجوری بری، بقیه هم همینطوری بروند، 5 سال دیگه هیچ استادی در US به هیچ کس از بچه های ایران فاند نمی‌دهد، صحبت 20 سال گذشته که نیست عزیز دل، همانطور که گند کارهای تحقیقاتی ایرانی‌ها درآمد (سرقت علمی)، همانطور که آمار بالای افرادی که رفته‌اند و برنگشته‌اند فریاد می‌زند که امیدی به برگشت ایرانی جماعت نیست، Rejected ، این موضوع شاید شما را به US برساند، اما هزاران نفر از افرادی که مثل شما، حتی با شرایط بسیار بدتر، به امید زندگی ایده آل قصد ورود به US را دارند را تحت الشعاع قرار می‌دهد،
شما شرایط سختی داری، باور کن هیچ کس راضی نیست که شما حتی یک ثانیه‌ بیشتر در این شرایط عذاب آور باشید، این اساتید بی انصاف که خدا شاهد است که چه بلاهایی که با اندک قدرتی که دارند، بر سر دانشجویان بینوا که نیاورده‌اند و هیچ کس از گزند این افراد دور نبوده و نیست.
میلاد عزیز این راه اصلا مناسب نیست، اما اگر آخرین راهی است که برای شما باقی مانده، قدم در این راه بگذار، خدا به همراهت

با احترام

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - Reza.S-R - 18-02-2016

با سلام.
اول رزومه ام را می نویسم بعد چند سوال مطرح می کنم.
 دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد "حقوق خصوصی" دانشگاه اصفهان هستم.
معدل لیسانسم 18/47
معدل ارشدم 18/30

2 بار شاگرد اول دانشکده بوده ام.

3 تا مقاله داخلی دارم که تا چند ماه دیگه چاپ میشوند.
عضو سازمان استعدادهای درخشان وزارت علوم هستم.
1 سال سابقه کار آموزی وکالت و 9 جایزه در جشنواره های هنری دارم.

6 ماه هست که برای آیلتس می خونم.

سوالات:
1) با رزومه من، برای چه دانشگاه هایی اپلای کنم بهتر نتیجه میگیرم؟ (دانشگاه های عالی، خوب، یا متوسط)؟؟
2) من واقعا حوصله خواندن دوباره برای تافل ندارم!! با مدرک آیلتس نمیشود پذیرش گرفت؟؟
3) آیا برای رشته های علوم انسانی هم GRE واجب است؟
4) من شنیده ام که نمره GRE جنرال ، اصلا مهم نیست و همین که امتحانش را داده باشی کافیه برا اساتید!! درسته؟
5) معمولا فاند دانشجویان دکترا در آمرکا چه اندازه است؟

با تشکر فراوان.

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - acronia - 18-02-2016

(18-02-2016, 03:51 AM)Reza.S-R نوشته: با سلام.
اول رزومه ام را می نویسم بعد چند سوال مطرح می کنم.
 دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد "حقوق خصوصی" دانشگاه اصفهان هستم.
معدل لیسانسم 18/47
معدل ارشدم 18/30

2 بار شاگرد اول دانشکده بوده ام.

3 تا مقاله داخلی دارم که تا چند ماه دیگه چاپ میشوند.
عضو سازمان استعدادهای درخشان وزارت علوم هستم.
1 سال سابقه کار آموزی وکالت و 9 جایزه در جشنواره های هنری دارم.

6 ماه هست که برای آیلتس می خونم.

سوالات:
1) با رزومه من، برای چه دانشگاه هایی اپلای کنم بهتر نتیجه میگیرم؟ (دانشگاه های عالی، خوب، یا متوسط)؟؟
2) من واقعا حوصله خواندن دوباره برای تافل ندارم!! با مدرک آیلتس نمیشود پذیرش گرفت؟؟
3) آیا برای رشته های علوم انسانی هم GRE واجب است؟
4) من شنیده ام که نمره GRE جنرال ، اصلا مهم نیست و همین که امتحانش را داده باشی کافیه برا اساتید!! درسته؟
5) معمولا فاند دانشجویان دکترا در آمرکا چه اندازه است؟

با تشکر فراوان.

سلام
من مهندسی خوندم ولی تا حدی این سنس رو دارم که به سوالاتتون جواب بدم.
1) رزومتون خیلی خوبه ماشاءالله. حدس من اینه که اگر اتفاق خاصی نیفته حتی از یکی از دانشگاههای زیر 40 هم بتونید پذیرش بگیرید. فقط نکته اینه که نرید تمام دانشگاههای تاپ رو اپلای کنید. مثلا از 10 تا دانشگاهی که اپلای میکنید. 2 یا 3 تاشو بذارید برای دانشگاههای خیلی خوب یا همون زیر
 40، 5 یا 6 تا بذارید برای دانشگاههای متوسط، مثلا 40 تا 200 و بقیه رو هم برای محکم کاری بذارید برای دانشگاههایی که تقریبا مطمئن هستید که پذیرش میگیرید. یادتون باشه که معدل رو به مقیاس 0 تا 4 ببرید و توی رزومه بنویسید چون بیشتر میشه معمولا!

2) آیلتس از بسیاری از جهات  (که اگه خواستید میگم) از تافل بهتره. نگران نباشید.
3) توی مهندسی اوجب الواجبات هست GRE ولی توی هیومنیتی نمیدونم که دانشگاهها گفتن که حتما باید باشه یا نه ولی میدونم که هیومنیتی ها هم میدن این آزمونو. به این لینک برید http://magoosh.com/gre/2013/gre-scores-for-arts-and-humanities-programs/  . فک کنم تفاوتش این هست که توی مهندسی باید توی ریاضی نمره 155 داشته باشید حد اقل و توی وربال 145 ولی واسه هیومنیتی برعکسه. توی همون سایت نوشته حدودا چه نمراتی لازمه.
4)‌ کاملا اشتباه راهنمایی کردن شمارو. نمره GRE بسیار نمره مهمی هست حتی در حد معدل و شاید مهمتر. خود من فقط بخاطر نمره بخش ریاضی این آزمون موفق شدم یک TA بگیرم. حتی در یک دانشگاه اروپایی مثا بولونیای ایتالیا دوستم موفق شد با نمره جی ار ای خوبش یک فاند 11000 یورویی بگیره.
5) بستگی به بودجه دانشگاه، استاد، بک گروند خودتون، این که دانشگاه چقدر اختصاص میده به هیومنیتی و ترمی که اپلای میکنید داره. توی این مورد با کسانیکه قبلا رفتن صحبت کنید و قسمت scholarship دانشگاهها رو مطالعه کنید. ببینید وضعیت اینترنشنال ها چجوریه.

حرف آخر اینکه فکر نمیکنم وضع شغلی حقوق توی آمریکا خوب باشه. بیشتر تحقیق کنید.

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - MaMi - 19-02-2016

شما نگفتید که آیا برای رشته های "علوم انسانی" اپلای خواهید کرد یا "حقوق". برای پذیرش در رشته حقوق در دانشگاه های امریکا، شما باید حتما امتحان LSAT یا همون Law School Admission Test رو گذرونده باشید. اطلاعات لازم در مورد این آزمون رو میتونید در سایت موسسه برگزارکننده این آزمون LSAC مشاهده کنید. لینکی که دوستمون در سایت مگوش، ذکر کردند در مورد "رشته های علوم انسانی" ست که مسلما "حقوق" جز این رشته ها دسته بندی نمیشه.

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - Reza.S-R - 19-02-2016

(18-02-2016, 07:29 PM)acronia نوشته: سلام
من مهندسی خوندم ولی تا حدی این سنس رو دارم که به سوالاتتون جواب بدم.
1) رزومتون خیلی خوبه ماشاءالله. حدس من اینه که اگر اتفاق خاصی نیفته حتی از یکی از دانشگاههای زیر 40 هم بتونید پذیرش بگیرید. فقط نکته اینه که نرید تمام دانشگاههای تاپ رو اپلای کنید. مثلا از 10 تا دانشگاهی که اپلای میکنید. 2 یا 3 تاشو بذارید برای دانشگاههای خیلی خوب یا همون زیر
 40، 5 یا 6 تا بذارید برای دانشگاههای متوسط، مثلا 40 تا 200 و بقیه رو هم برای محکم کاری بذارید برای دانشگاههایی که تقریبا مطمئن هستید که پذیرش میگیرید. یادتون باشه که معدل رو به مقیاس 0 تا 4 ببرید و توی رزومه بنویسید چون بیشتر میشه معمولا!

2) آیلتس از بسیاری از جهات  (که اگه خواستید میگم) از تافل بهتره. نگران نباشید.
3) توی مهندسی اوجب الواجبات هست GRE ولی توی هیومنیتی نمیدونم که دانشگاهها گفتن که حتما باید باشه یا نه ولی میدونم که هیومنیتی ها هم میدن این آزمونو. به این لینک برید http://magoosh.com/gre/2013/gre-scores-for-arts-and-humanities-programs/  . فک کنم تفاوتش این هست که توی مهندسی باید توی ریاضی نمره 155 داشته باشید حد اقل و توی وربال 145 ولی واسه هیومنیتی برعکسه. توی همون سایت نوشته حدودا چه نمراتی لازمه.
4)‌ کاملا اشتباه راهنمایی کردن شمارو. نمره GRE بسیار نمره مهمی هست حتی در حد معدل و شاید مهمتر. خود من فقط بخاطر نمره بخش ریاضی این آزمون موفق شدم یک TA بگیرم. حتی در یک دانشگاه اروپایی مثا بولونیای ایتالیا دوستم موفق شد با نمره جی ار ای خوبش یک فاند 11000 یورویی بگیره.
5) بستگی به بودجه دانشگاه، استاد، بک گروند خودتون، این که دانشگاه چقدر اختصاص میده به هیومنیتی و ترمی که اپلای میکنید داره. توی این مورد با کسانیکه قبلا رفتن صحبت کنید و قسمت scholarship دانشگاهها رو مطالعه کنید. ببینید وضعیت اینترنشنال ها چجوریه.

حرف آخر اینکه فکر نمیکنم وضع شغلی حقوق توی آمریکا خوب باشه. بیشتر تحقیق کنید.

ببخشید دوباره سوالی داشتم.
ممنون از جواب مبسوط و کاملتون.

1) در متن راجع به اپلای در دانشگاه ها صحبت کردید، مگر در آمریکا سیتم اینطور نیست که ابتدا ایمیل اساتید را پیدا کنیم و مکاتبه کنیم تا هر کسی قبول کرد در آن دانشگاه اپلای کنیم؟؟ پس عملا تا استادی جوابم را نداده بهتره که اپلای هم نکنم در دانشگاهی.
2) نمره GRE را باید تا ددلاین گرفت؟ یعنی تا پایان پاییز 2016 که ددلاین اکثر دانشگاه های آمریکایی است؟
تقریبا خواندن  و آماده شدن برای GRE General چند وقت زمان می برد؟
3) حقیقتا وضعیت مالی خانواده من جوریست که حتی هزینه سفر به کشور خارجی برای گرفتن ویزا را ندارم. یکی از دلایلی که قید آمریکا را زدم همین بود. راه حلی ندارید برای این جریان ویزا ؟

در مورد حرف آخرتان باید بگم که من بعد دکترا قصد دارم برگردم و ایران وکالت کنم و هم زمان تدریس در دانشگاه. بازار وکالت در ایران بد نیست.

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - Reza.S-R - 19-02-2016

(19-02-2016, 03:39 AM)MaMi نوشته:
شما نگفتید که آیا برای رشته های "علوم انسانی" اپلای خواهید کرد یا "حقوق". برای پذیرش در رشته حقوق در دانشگاه های امریکا، شما باید حتما امتحان LSAT یا همون Law School Admission Test رو گذرونده باشید. اطلاعات لازم در مورد این آزمون رو میتونید در سایت موسسه برگزارکننده این آزمون LSAC مشاهده کنید. لینکی که دوستمون در سایت مگوش، ذکر کردند در مورد "رشته های علوم انسانی" ست که مسلما "حقوق" جز این رشته ها دسته بندی نمیشه.

دوست عزیز متوجه نشدم!!
یعنی علاوه بر آزمون GRE آزمون LSAT را باید بدهم؟!
این آزمون در ایران برگزار میشه؟ هر چند وقت یکبار؟

به نظرتون بهتر نیست بعد از پذیرش از اساتید دانشگاه آمریکا این امتحان را بدهم؟

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - acronia - 19-02-2016

(19-02-2016, 03:59 AM)Reza.S-R نوشته: ببخشید دوباره سوالی داشتم.
ممنون از جواب مبسوط و کاملتون.

1) در متن راجع به اپلای در دانشگاه ها صحبت کردید، مگر در آمریکا سیتم اینطور نیست که ابتدا ایمیل اساتید را پیدا کنیم و مکاتبه کنیم تا هر کسی قبول کرد در آن دانشگاه اپلای کنیم؟؟ پس عملا تا استادی جوابم را نداده بهتره که اپلای هم نکنم در دانشگاهی.
2) نمره GRE را باید تا ددلاین گرفت؟ یعنی تا پایان پاییز 2016 که ددلاین اکثر دانشگاه های آمریکایی است؟
تقریبا خواندن  و آماده شدن برای GRE General چند وقت زمان می برد؟
3) حقیقتا وضعیت مالی خانواده من جوریست که حتی هزینه سفر به کشور خارجی برای گرفتن ویزا را ندارم. یکی از دلایلی که قید آمریکا را زدم همین بود. راه حلی ندارید برای این جریان ویزا ؟

در مورد حرف آخرتان باید بگم که من بعد دکترا قصد دارم برگردم و ایران وکالت کنم و هم زمان تدریس در دانشگاه. بازار وکالت در ایران بد نیست.

1) ایمیل دادن از دو جهت کمک میکنه: یکی از نظر مالی یعنی فاند RA  یا TA و دیگری اینکه با هماهنگ کردن با استاد  پذیرش تا حد خیلی زیادی قطعی میشه. ولی در آمریکا الزاما ایمیل دادن برای اخذ پذیرش نیازی نیست مگر اینکه خود دانشگاه قید کنه. استاد پیدا کردن تو مقطع دکترا کمی مهمتر هست البته. ولی خب دوست خودم بدون مکاتبه با استاد از دانشگاه Reverside فول فاند شد. در واقع این دانشگاههای کانادا هستن که تاکید وحشتناکی روی Supervisor دارن.
2) ببینید هر دانشگاه یه ددلاین گذاشته گفته تا اون موقع تمام مدارک رو بفرستید. نمره جی آر ای دو هفته بعد از آزمون میاد. زودتر از ددلاین نمره رو ریپورت کنید که به دانشگاه برسه. پست 1486 توی صفحه 149 رو بخونید مفصل در مورد پروسه اپلای توضیح داده شده.
3) سفر زمینی به ترکیه یا ارمنستان. البته اگر امن هست.