آکادمیا کافه
سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-reference-%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA)

صفحات 1 2 3 4 5 6

سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - Nasim67 - 09-08-2011

سلام
ببخشید اگر فرد X در مقاله ای،به مقاله فرد Y رفرنس داده باشه و بعد X یه چیزی بهش اضافه کرده باشه و منم بخوام همون جمله رو تو مقالم بیارم،باید هم مقاله X و هم مقاله Y رو رفرنس بدم یا فقط X که کامل تر است کافیه؟(چه پیچیده شدBig Grin)
و یه سوال دیگه این که اگر جمله ای رو در مقاله ای بخونم ولی عینا اون جمله رو توی مقالم نیارم اما چیزی که خودم می نویسم همون منظور رو منتقل کنه و reference هم ندم بهش،سرقت ادبی محسوب می شه؟
ممنونم

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - AVA - 09-08-2011

(09-08-2011, 06:11 PM)Nasim67 نوشته: سلام
ببخشید اگر فرد X در مقاله ای،به مقاله فرد Y رفرنس داده باشه و بعد X یه چیزی بهش اضافه کرده باشه و منم بخوام همون جمله رو تو مقالم بیارم،باید هم مقاله X و هم مقاله Y رو رفرنس بدم یا فقط X که کامل تر است کافیه؟(چه پیچیده شدBig Grin)
و یه سوال دیگه این که اگر جمله ای رو در مقاله ای بخونم ولی عینا اون جمله رو توی مقالم نیارم اما چیزی که خودم می نویسم همون منظور رو منتقل کنه و reference هم ندم بهش،سرقت ادبی محسوب می شه؟
ممنونم
معمولا رفرنس هر قسمت جداگانه نوشته میشه. به عنوان مثال : طبق نتایج تحقیق Y ( به نقل از _نام نویسنده، تاریخ چاپ مقاله_) که در سال 2008 در همین زمینه انجام شده است..... اگر چه.....( مثلا قسمتی که خود فرد X اضافه کرده ) ..........( ذکر نام نویسنده ، ذکر تاریخ چاپ مقاله)

بهتره در نوشتن مقالات عین جملات ترجمه نشه و به قول یکی از اساتید بخش تاریخچه تحقیق یا ادبیات تحقیق مانند یک کتاب تالیف شده نوشته شود

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - Nasim67 - 09-08-2011

خیلی ممنونم آوا جان
مورد اول رو متوجه شدم اما در مورد دومی در مقالات انگلیسی بیشتر منظورم است که خیلی دقیق جملات و رفرنس دهی رو چک می کنن.یعنی من اگه جمله ای رو بنویسم که خبره این رشته هم همون حرفو زده ولی حالا من دارم از یه ادبیات دیگه استفاده می کنم واسه مطرح کردنش و ضمنا reference هم به صحبت ایشون نمی دم،موردی نداره یعنی؟
مرسی

(09-08-2011, 07:07 PM)Nasim67 نوشته: خیلی ممنونم آوا جان
مورد اول رو متوجه شدم اما در مورد دومی در مقالات انگلیسی بیشتر منظورم است که خیلی دقیق جملات و رفرنس دهی رو چک می کنن.یعنی من اگه جمله ای رو بنویسم که خبره این رشته هم همون حرفو زده ولی حالا من دارم از یه ادبیات دیگه استفاده می کنم واسه مطرح کردنش و ضمنا reference هم به صحبت ایشون نمی دم،موردی نداره یعنی؟
مرسی
نه حتما از یه ادبیات دیگه استفاده کن ولی باید رفرنس بدی چون در غیر این صورت خلاف اخلاق حرفه ای عمل کردی و در بررسی مقاله توسط داوران به این مساله به عنوان نقطه ضعف مقاله شما نگاه خواهد شد

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - Nasim67 - 09-08-2011

مگه وقتی جلوی جمله ای رفرنس می دیم،نباید عینا اون جمله در اون رفرنسی که دادیم قابل مشاهده باشه؟خوب در این حالت،وقتی من دارم از ادبیات خاص خودم برای نقل مسئله ای از کس دیگه ای استفاده می کنم که نمی تونم به اون فرد رفرنس بدم.چی شد الان؟!باید چه کار کنم؟Big Grin

(09-08-2011, 07:17 PM)Nasim67 نوشته: مگه وقتی جلوی جمله ای رفرنس می دیم،نباید عینا اون جمله در اون رفرنسی که دادیم قابل مشاهده باشه؟خوب در این حالت،وقتی من دارم از ادبیات خاص خودم برای نقل مسئله ای از کس دیگه ای استفاده می کنم که نمی تونم به اون فرد رفرنس بدم.چی شد الان؟!باید چه کار کنم؟Big Grin

شاید بسته به رشته متفاوت باشه. اساتید رشته من از دانشجوهاشون انتظار دارن که ترجمه تحت الفظی انجام ندن ولی اسم رفرنس حتما آورده بشه چون مهم مفهوم یا نتیجه تحقیق هست که به اون استناد میشه . برای اینکه شک شما در این مورد برطرف بشه پیشنهاد می کنم با استاد خودتون مشورت کنید.

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - Pejman - 09-08-2011

تا جایی که من می دونم وقتی رفرنس می دید دلیلی نداره عین جمله طرف رو نوشته باشید. زمانی که عین جمله طرف رو می نویسید باید از گیومه یا نقل قول استفاده کنید و در آخر رفرنس هم بدید. در عین حال اگه دقت کنید تو خیلی از مقاله ها چیزی شبیه به این نوشته می شه: فلانی و فلانی در آزمایشات خود به بررسی اثر فلان چیز پرداختند و نشون دادند که فلان چیز فلان طور هست... و بعد هم رفرنس داده شده. می بینید که این نقل قول مستقیم نیست و این شیوه مرسوم هست و موردی نداره.

اگر ایده ای از کسی بر می دارید، حتی اگر هم به زبان خودتون بازنویسی کنید، اگر رفرنس ندید کار درستی نیست و به نوعی سرقت علمی تلقی می شه. البته این بحث یه کمی طولانی تر از این هست. یه سری چیزا به عنوان بدیهی تلقی می شه و قرار نیست به اونها رفرنس داده بشه. برای مثال کسی که در مقاله ای از قانون دوم نیوتن اسم می بره نمیاد به نیوتن رفرنس بده!! اما اگر اسم بردن یا استفاده از ایده دیگران خیلی بدیهی نباشه، باید حتماً رفرنس داد.

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - soilman - 09-08-2011

من هم با نظرات پژمان و آوا موافقم...

به صورت کلی در مقالاتی که خوندم همان جمله ی فرد رو عینا نیوردن و بعد رفرنس...از یه جهت شاید ادم فکر کنه که خوب هی رفرنس بده این که همش رفرنس میشه ولی فکر کنم این عیبش کمتر از این باشه که با اینکه ایده رو از اون گرفتی جمله رو تغییر بدی و رفرنس ندید...

بحث مفیدی بود Smile

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - studentz - 10-08-2011

سلام

من همین سوال را از http://support.elsevier.com/. پرسیدم:

How could I mention a direct quote by an author within my manuscript without considering it as plagiarism?
که به صورت زیر جواب گرفتم:

Thank you for the e-mail.

As per the Guide for Authors, these items are the recommended for the References of the manuscript:

Please ensure that every reference cited in the text is also present in the reference list (and vice versa). Any references cited in the abstract must be given in full. Unpublished results and personal communications are not recommended in the reference list, but may be mentioned in the text. If these references are included in the reference list they should follow the standard reference style of the journal and should include a substitution of the publication date with either "Unpublished results" or "Personal communication" Citation of a reference as "in press" implies that the item has been accepted for publication.

Reference style
Text: Indicate references by number(s) in square brackets in line with the text. The actual authors can be referred to, but the reference number(s) must always be given.
Example: "..... as demonstrated [3,6]. Barnaby and Jones [8] obtained a different result ...."

منم دقیقا همین کار را کردم، اسم نویسنده را آوردم با ذکر شماره مرجع، بعد جمله مورد نظرم را کمی تغییر دادم (مثلا از کلمات مترادف استفاده کردم)، بطوریکه هم مفهوم مورد نظرم بیان بشه و همین اینکه دزدی ادبی در نظر گرفته نشه، به طور مثال:

According to xxx [2] (2007),

it was observed by xxx and yyy [4],

As it also declared by xxx et al. [19],

As it was frequently stated in the literature

موفق باشید.

RE: سوالات پیرامون نحوه reference دهی در مقالات - Nasim67 - 17-08-2011

سلام
اگر در مقالاتی که برای ژورنال های خارجی می فرستیم از مقالات یا رساله های دکتری که به زبان فارسی هستند استفاده کرده باشیم،باید سال چاپ را به میلادی برگردونیم یا شمسی بمونه مشکلی نیست؟
ممنون