آکادمیا کافه
اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: تاثیر پذیرش و مهاجرت بر زندگی(سایر موارد) (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF)
+--- موضوع: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن (/Thread-%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B3%D9%87-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%86)

صفحات 1 2 3

اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Pejman - 12-07-2011

دوستان عزیز در پروسه گرفتن پذیرش و بعد از آن رعایت برخی اصول اخلاقی و وجدانی لازم و واجب هست. در غیر این صورت علاوه بر خدشه دار شدن وجهه عمومی دانشجویان یک کشور مثل ایران، می تونه عواقبی رو هم برای فرد در بر داشته باشه.

تو این تاپیک می خواهیم در این مورد بحث کنیم و ببینیم چه کارهایی بر خلاف اصول اخلاقی هست، و چه کارهایی از این نظر قابل قبول هست و مشکلی نداره. سوالات، نظرات و تجربیات خودتون رو در این تاپیک مطرح کنید.

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Bahram - 12-07-2011

معمولاً دانشجویان ایرانی بیش از یک دانشگاه اپلای میکنند که از چندتایی از آنها جواب مثبت میگیرند و از یک یا چند دانشگاه ریجکت میشوند.

بعضی از دانشجویان بیش از یک Offer همراه با فاند را accept میکنند و در آخر پذیرش یکی از آنها را بسفارت میدهند و به آن دانشگاه میروند که این بنظرم کار درستی نیست.

آیا بنظرتون این کار باعث نمیشه دانشجویان ایرانی بدنام شوند؟ و متقاضیان ایرانی بعد از ما نتونند پذیرش بگیرند که هیچ، حتی استادها جواب ایمیل ما را ندهند؟
سوال دیگری که دارم اینه که اصولاً چرا این کار را انجام میدهند؟ مگر وقتی پذیرش را اکسپت میکنند، جای آنها در دانشگاه محفوظ نیست؟

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Faraz - 12-07-2011

بهرام جان من هم این کار رو اخلاقی نمی دونم و فکر می کنم در بلند مدت اثر بدی روی تصور دانشگاه ها درباره دانشجویان ایرانی می گذارد.همین الان هم حرف های جالبی از برخورد دانشگاه های ایتالیا از ایرانیان نمی شنوم و خود دانشجویان ایتالیا اعتراف می کنند به خاطر ناصادقی هایی است که دانشجویان ایرانی با دانشگاه های این کشور داشته اند.
ولی درباره اینکه چرا چند پذیرش را اکسپت می کنند شاید به این دلیل باشد که نگرانند از یک کشور ویزا دریافت نکنند و با این کار شانس خود را برای رفتن افزایش می دهند.

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Amir - 13-07-2011

امسال بر حسب تجربه متوجه شدم که خیلی از متقاضیان از کشور های دیگه خیلی کارهای ناجور در دستکاری مدارکشون و نمراتشون می کنند و اینکه خیلی از دانشگاه های سختگیری های زیادی در مدارک می کنند، بی علت نیست
و اینکه ما از دیدگاه صادقانه خودمون به امور نگاه می کنیم فکر می کنیم همه مثل ما هستند و سختگیری هارو بی دلیل میدونیم

کشورهایی از افریقا و بعضا چینی ها

خوشبختانه ایرانی ها تا جایی که من می دونم از این لحاظ بدنام نیستند و امیدوارم همین جور بمانند

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Babak - 13-07-2011

متاسفانه مواردی بوده که دانشجویان ایرانی هم از این کارها کرده‌اند، اما خوشبختانه تعدادشون زیاد نبوده. بسیاری از دانشگاه‌ها صحت مدارک رو با دانشگاه‌ها چک می‌کنند. همچنین صحت توصیه‌نامه‌ها با استادها به صورت رندوم چک می‌شه.

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Pejman - 08-08-2011

من برای ترم بهار یک پذیرش بدون فاند دارم. الان دارم با بچه های اون دانشگاه و اساتید اونجا مکاتبه می کنم تا بتونم فاند جور کنم.

از طرف دیگه همزمان شروع کردم به ایمیل زدن به اساتید دانشگاه های دیگه برای گرفتن پذیرش در ترم های بهار یا پاییز سال دیگه. خواستم ببینم اگر الان از بین این استادا جواب خوب بگیرم و برای دانشگاه های اونها اقدام کنم، آیا از نظر اخلاقی کار غلطی هست؟ فرض رو بر این می ذارم که فاند برای دانشگاهی که قبلاً پذیرش گرفتم برای ترم بهار، جور بشه (البته هنوز برای ویزای این دانشگاه هم اقدام نکردم).

ممنون.

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Babak - 08-08-2011

قبول کردن پذیرش و نرفتن به دانشگاه کلا از نظر اخلاقی درست نیست. از نظر اخلاقی کسی که پذیرش رو قبول می‌کنه و بعد تصمیمش عوض می‌شه باید تا در بازه‌ی زمانی‌ای که دانشگاه امکان جایگزین کردن دانشجوی دیگری رو داره، به دانشگاه اطلاع بده. این بازه زمانی برای کسانی که پذیرش ترم پاییز رو دارند، معمولا تا اواخر ماه آوریل هست.

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Pejman - 08-08-2011

(08-08-2011, 12:22 PM)Babak نوشته: قبول کردن پذیرش و نرفتن به دانشگاه کلا از نظر اخلاقی درست نیست. از نظر اخلاقی کسی که پذیرش رو قبول می‌کنه و بعد تصمیمش عوض می‌شه باید تا در بازه‌ی زمانی‌ای که دانشگاه امکان جایگزین کردن دانشجوی دیگری رو داره، به دانشگاه اطلاع بده. این بازه زمانی برای کسانی که پذیرش ترم پاییز رو دارند، معمولا تا اواخر ماه آوریل هست.
من ترجیح می‌دم کار غیر اخلاقی نکنم. بنابراین با توضیحاتی که دادید، اگر فاند همینجا جور بشه حتماً همین رو می‌رم.

اما در مورد حالتی که فاند جور نشه من شنیده بودم که موردی نداره آدم نره (البته اعلام بکنه مسلماً بهتره). به هر حال از طرف دانشگاه یا استاد بودجه و پروژه‌ای برای اون دانشجو لابد تعریف نشده. درسته؟

مورد دیگه‌ای که کم هم نیست، اینه که خیلی‌ها رو می‌بینم بعد از ورود به دانشگاهی که ازش پذیرش گرفتند و خوندن یکی دو ترم، دانشگاهشون رو عوض می‌کنند. این کار هم به‌نوعی غیر‌ اخلاقی به‌حساب میاد؟

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Babak - 09-08-2011

به طور کلی درسته، اگر فاند به شما نداده باشند، نرفتن دانشجو ضرر زیادی برای استاد یا دانشگاه نداره، هر چند که به هر حال تا حد امکان بهتره چنین کاری هم نکنید.

در مورد تغییر دانشگاه، راستش این مساله کاملا قابل قبول و مرسومه. قطعا استادی که باهاش کار می‌کنید از این مساله خوشحال نخواهد شد، ولی کلا از نظر اخلاقی مشکلی نداره.

RE: اخلاقیات در پروسه پذیرش و بعد از آن - Pejman - 10-09-2011

(09-08-2011, 09:05 AM)Babak نوشته: در مورد تغییر دانشگاه، راستش این مساله کاملا قابل قبول و مرسومه. قطعا استادی که باهاش کار می‌کنید از این مساله خوشحال نخواهد شد، ولی کلا از نظر اخلاقی مشکلی نداره.
بابک جان من یه کمی به این موضوع فکر کردم، اما نفهمیدم چرا کسی که بعد از یکی دو ترم دانشگاهش رو عوض کنه غیر اخلاقی نیست، اما کسی که پذیرش می گیره و در بازه زمانی مناسب نرفتنش رو اطلاع نمی ده غیر اخلاقی است.
کسی که وسط درسش دانشگاهش رو عوض می کنه بیشتر ضرر نمی زنه به استاد و دانشگاه؟ در واقع جایگزین کردنش سخت تر نیست؟ یه مقداری از زمان استاد رو هم این وسط هدر نمی ده؟