آکادمیا کافه
وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: مکانیک و هوافضا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%81%D8%B6%D8%A7)
+--- موضوع: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد (/Thread-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF)

وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - meys - 16-03-2016

سلام میخواستم بدونم برای انتخاب یک رشته که بیشتر مستعد پذیرش و فاند باشه از بین مکاترونیک و ساخت و تولید کدام بهتر است? 
من کارشناسی ساخت بودم اما برای گرایش ارشد بین سه گرایس طراحی کاربردی و مکاترنیکز و ساخت و تولید  دچار مشکل شدم…. زمینه پایان نامه من در کارشناسی تخمین حداکثر زبری سطح در فرایند ماشینکاری تخلیه  الکتریکی EDM بوده یعنی با شبیه سازی این فرایند در اباکوس و تایید درستی شبیه سازی به وسیله مقایسه با ٥ مدل تجربی بوده این پایان نامه رو جمع کردم

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - iman7 - 16-03-2016

(16-03-2016, 12:13 AM)meys نوشته: سلام میخواستم بدونم برای انتخاب یک رشته که بیشتر مستعد پذیرش و فاند باشه از بین مکاترونیک و ساخت و تولید کدام بهتر است? 
من کارشناسی ساخت بودم اما برای گرایش ارشد بین سه گرایس طراحی کاربردی و مکاترنیکز و ساخت و تولید  دچار مشکل شدم…. زمینه پایان نامه من در کارشناسی تخمین حداکثر زبری سطح در فرایند ماشینکاری تخلیه  الکتریکی EDM بوده یعنی با شبیه سازی این فرایند در اباکوس و تایید درستی شبیه سازی به وسیله مقایسه با ٥ مدل تجربی بوده این پایان نامه رو جمع کردم

مکاترونیک بهتره
ساخت برای ویزا هم  ممکنه مشکل ساز بشه

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - meys - 16-03-2016

بله من برای پایان نامه هم خیلی گشتم تا موضوع غیر حساس و در عین حال خوبی پیدا کنم...چون معمولا یا پرژه های ساخت دستگاه میدن که به نظرم در عین دشواری کار فاقد ارزش برای پذیرش هست و یا موضوعات تحقیقاتی که به شدت به سمت مواد و متالورژی میره و یا موضوعات ماشین کاری های سنتی که معمولا چیز دندونگیری ازش در نمیاد...اما بدی مکاترونیک اینه که باید کلی درس جبرانی دوباره پاس بشه و بیس کار به غیر از برقش به سمت دینامیک و ارتعاشات و کنترل میره که بچه های ساخت معمولا این دروس رو با ضریب پایین و فقط در حد اشنایی پاس میکنن...

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - iman7 - 16-03-2016

(16-03-2016, 12:26 PM)meys نوشته: بله من برای پایان نامه هم خیلی گشتم تا موضوع غیر حساس و در عین حال خوبی پیدا کنم...چون معمولا یا پرژه های ساخت دستگاه میدن که به نظرم در عین دشواری کار فاقد ارزش برای پذیرش هست و یا موضوعات تحقیقاتی که به شدت به سمت مواد و متالورژی میره و یا موضوعات ماشین کاری های سنتی که معمولا چیز دندونگیری ازش در نمیاد...اما بدی مکاترونیک اینه که باید کلی درس جبرانی دوباره پاس بشه و بیس کار به غیر از برقش به سمت دینامیک و ارتعاشات و کنترل میره که بچه های ساخت معمولا این دروس رو با ضریب پایین و فقط در حد اشنایی پاس میکنن...

به قول روباره توی داستان شازده کوچولو "همیشه خدا یه جای کار می لنگه" یا مرغ هست و شکارچی هم هست یا اگه شکارچی نیست مرغ هم گیر نمی اد. Tongue

داستان تحصیلات ما وقتی یا از تحقیقات به روز دور هستیم یا اون تحقیقات به روز مسائل حساس هستن و ممکنه بعدا تو ویزا به مشکل بخوریم: یکی داستانیست پر آب چشم.

خود من کارشناسی تو زمینه ترمودینامیک کار کردم، ارشد هوافضا خوندم و بررسی شبیه سازی سازه و سیال - دکترا پذیرش بیو گرفتم به خیال خودم شبیه سازی برهمکنش سازه و سیال رو تو سیستم های بیولوژیک ادامه بدم، استادی حاضر نشد قبولم کنه به غیر از کسی که رو  بررسی ترک در پوست کار می کرد!
تو این مسیر افراد زیادی مجبورن خودشونو با شرایط جدید تطبیق بدن. البته عوض کردن مسیر تحقیقات در کل شانس رو کم می کنه ولی مثلا برای من چاره ای نبود چون نمی خواستم و نمی تونستم هوافضا ادامه بدم.

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - Ebish - 16-03-2016

(16-03-2016, 12:13 AM)meys نوشته: سلام میخواستم بدونم برای انتخاب یک رشته که بیشتر مستعد پذیرش و فاند باشه از بین مکاترونیک و ساخت و تولید کدام بهتر است? 

سلام
مسلما در حال حاظر وضعیت مکاترونیک بهتر هست نسبت به ساخت  و طراحی.
اما چند مسئله این بین وجود داره.
همون طور که خودتون هم اشاره کردید، بچه های ساخت در ضمینه های کنترلی و برق ضعیف هستن و مکاترونیک مباحث اصلیش همین موضوعات هستن.
شما این مسئله رو هم در نظر داشته باشید که در ارشد محدودیتی بابت انتخاب موضوع پروژه ندارید ( نه به نحوی که کاملا غیر مرتبط باشه)
من خودم ساخت و تولید بودم در ارشد و موضوع پروژم هم تلفیقی از رباتیک و بیو مکانیک بود. پس میبینین که میتونین انعطاف لازم رو در انتخاب پروژه داشته باشید.

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - Torkan - 23-04-2016

لازمه ورود به مبحث مکاترونیک علاقه داشتن به سیستمهایی کنترل و ذات رباتیک هستش. همچنین داشتن پیش زمینه قوی در دینامیک خیلی میتونه کمک کنه. کلا دینامیک مبحثی هست که باید واقعا درگیرش بشین تا فهمش کنین. مکاترونیک زمینه خیلی جدیدی هم نیست ولی تعداد استادانی که در این زمینه همین فعال شده اند بیشتر شده 
برای کسی هم که ساخت خونده من توصیه نمیکنم این رشته رو. هرچند همانطور که دوستان هم گفتن میزان انعطاف پذیری د پروژه ارشد بیشتر از دکترا. 

بااحترام،
ترکان

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - meys - 23-04-2016

راستش اگر فقط دینامیک و کنترل برای ورود بخواد زیاد دشوار نیست چون من ساخت بودم و این دو درس رو پاس کردم. اگر شما در این رشته هستین لطفا بگید چقدر برق لازم هست? قسمت ترسناک وارد شدن به مباحث برق و برنامه نویسی هست که هست هیچ سر رشته ای بچه های ساخت ندارند و به همین خاطر حتی بعد از تحصیل معمولا یک دوره برق صنعتی فنی حرفه ای میگزرونن تا کمی از این خلا رو پر کنن

RE: وضعیت گرایشهای مکاترونیک و ساخت و تولید برای ارشد - Ebish - 23-04-2016

(23-04-2016, 09:24 PM)meys نوشته: راستش اگر فقط دینامیک و کنترل برای ورود بخواد زیاد دشوار نیست چون من ساخت بودم و این دو درس رو پاس کردم. اگر شما در این رشته هستین لطفا بگید چقدر برق لازم هست? قسمت ترسناک وارد شدن به مباحث برق و برنامه نویسی هست که هست هیچ سر رشته ای بچه های ساخت ندارند و به همین خاطر حتی بعد از تحصیل معمولا یک دوره برق صنعتی فنی حرفه ای میگزرونن تا کمی از این خلا رو پر کنن

من تجربیات خودم رو مینویسم، چون ساخت و تولید خوندم و فیلدم با شما یکی هست.

اول از همه یک نکته رو یادآور بشم. پاس کردن دروس یک بحث هست و فهم کامل دروس یک مبحث دیگه.
در رابطه با دینامیک زیاد مشکلی نخواهید داشت اما تو بحث کنترل به احتمال زیاد به مشکل میخورید ( چون دوستانی از برق میان که مطمئنن در دروس کنترلی از شما بسیار قویتر هستند).
در رابطه با برق هم تصورتون رو از برق صنعتی نمیدونم اما در این زمینه شما بیشتر به الکترونیک نیاز دارید تا برق صنعتی .
اما در رابطه با برنامه نویسی بدون شک متلب ، C/C++ رو باید یاد داشته باشید، در کنار این دو مورد C# رو هم توصیه میکنم. ( تقریبا میتونم بگم تو این زمینه حداقل 50% قضیه برنامه نویسی هست. اینکه بتونید حداقل برای یک آردوینو براحتی برنامه بنویسید و ...)
در حقیقت برای اینکه بتونید در این زمینه موفق باشید باید زحمت بیشتری بکشید.( اما به شخصه از انتخاب این فیلد راضی ام و بسیار لذت می برم)