آکادمیا کافه
مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: مکانیک و هوافضا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%81%D8%B6%D8%A7)
+--- موضوع: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای (/Thread-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%A7%DB%8C)

مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - meys - 10-03-2016

سلام به همه بزرگواران
من به تازگی از دانشگاه دولتی فنی و حرفه ای شماره یک مشهد(شهید محمد منتظری)   در مقطع کارشناسی نا پیوسته در مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید-ماشین ابزار با معدل 15.16 فارغ التحصیل شدم.از پایان نامه ام یک مقاله در ژورنال دانشگاه تربیت مدرس چاپ شده و همچنین در ژورنال elsevier نیز تحت داوریست اما شانس بالای برای چاپش هست.خیلی دوست داشتم اذ کارشناسی ارشد از طریق تحصیل به آمریکا برم(چون خواهر و برادرم بیش از چهارده سال آنجا هستند اما از راه تحصیل نرفتند) اما به نظر میاد با توجه به فنی بودن مدرکم(پسوند تکنولوژی در عنوان آن) شانسی برای گرفتن فاند کامل و یا پذیرش مستقیم برای دکترا به عنوان تیچر اسیستنت یا ریسرچ اسیستنت حتی با وجود نمرات زبان خیلی بالا ندارم برای همین فعلا تصمیم دارم هیچ آزمون زبانی ندهم و برای قبولی در یک دانشگاه خوب در مقطع ارشد تلاش کنم.

می خواستم بدونم آیا نا امیدی من با توجه به شرایط حاضرم بجاست و یا آگر با همین وضع نمرات زبان بالایی بگیرم باز هم شانس گرفتن فول فاند و یا پذیرش مستقیم برای دکترا به عنوان تیچر اسیستنت یا ریسرچ اسیستنت از یک دانشگاه نسبتا خوب را دارم؟

RE: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - Milados - 10-03-2016

(10-03-2016, 01:10 AM)meys نوشته: سلام به همه بزرگواران
من به تازگی از دانشگاه دولتی فنی و حرفه ای شماره یک مشهد(شهید محمد منتظری)   در مقطع کارشناسی نا پیوسته در مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید-ماشین ابزار با معدل 15.16 فارغ التحصیل شدم.از پایان نامه ام یک مقاله در ژورنال دانشگاه تربیت مدرس چاپ شده و همچنین در ژورنال elsevier نیز تحت داوریست اما شانس بالای برای چاپش هست.خیلی دوست داشتم اذ کارشناسی ارشد از طریق تحصیل به آمریکا برم(چون خواهر و برادرم بیش از چهارده سال آنجا هستند اما از راه تحصیل نرفتند) اما به نظر میاد با توجه به فنی بودن مدرکم(پسوند تکنولوژی در عنوان آن) شانسی برای گرفتن فاند کامل و یا پذیرش مستقیم برای دکترا به عنوان تیچر اسیستنت یا ریسرچ اسیستنت حتی با وجود نمرات زبان خیلی بالا ندارم برای همین فعلا تصمیم دارم هیچ آزمون زبانی ندهم و برای قبولی در یک دانشگاه خوب در مقطع ارشد تلاش کنم.

می خواستم بدونم آیا نا امیدی من با توجه به شرایط حاضرم بجاست و یا آگر با همین وضع نمرات زبان بالایی بگیرم باز هم شانس گرفتن فول فاند و یا پذیرش مستقیم برای دکترا به عنوان تیچر اسیستنت یا ریسرچ اسیستنت از یک دانشگاه نسبتا خوب را دارم؟

سلام دوست من،

راستش من هم به صورت ناپیوسته درس خوندم و شاید بتونم یه چیزهایی رو که شاید در آینده برات اتفاق بیفتد رو پیش بینی کنم. من کارشناسی ام رو انقلاب اسلامی گرفتم و تو کنکوری که دادم رتبه های تمام گرایش هام زیر پنج بود(برق)(یادش بخیر چه زود گذشت). بعد از ورود به دوره کارشناسی یکی دو تا از دوستام که بچه درس خون های تهران بودند بهم گقتند بشین زبانت رو بخون و نه آمریکا ولی همین اروپا حتی بدون فاند ارشد رو برووو و نمی خواد ارشد اینجا بخونی. من هم دقیقا همین حس الان شما رو داشتم که باید برم ارشد و تو یه دانشگاه خوب و اسم و رسم دار(شریف رو می گم) و بعد از اونجا اقدام کنم برای دکتری. من کنکور ارشد رو دادم و تربیت مدرسی هم که گفتی رو قبول شدم. با خیال خامم که همه چی گل و سونبول رفتم یه پروژه سنگین بر داشتم و خودم رو کلی تو زخمت انداختم تا جمع اش کنم. این زحمت بی خودی که من کشیدم هیچ ارزشی نداشت و واقعا هیچ چیزی هم به جز یه مدرک ارشد برام نداشت. دقیقا همون حرفهای دوستام رو صد بار با خودم تکرار می کنم. حالا من تجربه خودم رو بهت می گم شاید به دردت بخ.ره. اون لفظ vocational و technical که تو مدرکت می خوره انقدر اهمیت نداره که بخوایی نگرانش باشی. این سیستم ناپیوسته رو کاملا خارجی ها(مخصوصا آمریکا که خودش محترع این سیستم بوده) می شناسند. دانشگاه های تهران هم همشون آشغال اند. همه و همه
به نظر من حتی هر کاری می کنی انجام بده ولی به ارشد اینجا فک نکن. من که مث .... پیشمون از کاری که کردم. بعدشم به نظرم هنوز زیاد با مسئله تحقیق آشنا نشدی و شاید زود باشه که بگی من برم دایرکت phd بخونم.

آرزوی موفقیت

RE: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - meys - 10-03-2016

سلام به شما.خیلی ممنونم که تجربیاتتون رو با من در میان گذاشتید.این حرف ها رو  افراد دیگری هم به من زدند.اما از طرفی به وفور کسانی رو داریم میبینیم که با همین روش آلان آمریکا هستند و سالیانه فاند کافی برای زندگی میگیرند(موارد دیتا بیس همین سایت هم همین رو میگه).برای همین تناقض  عجیبی در ادم ایجاد میشه برای تصمیم گیری.

ممنون از پاسخ شما بزرگوار

RE: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - nasim1234 - 10-03-2016

(10-03-2016, 02:07 AM)meys نوشته: سلام به شما.خیلی ممنونم که تجربیاتتون رو با من در میان گذاشتید.این حرف ها رو  افراد دیگری هم به من زدند.اما از طرفی به وفور کسانی رو داریم میبینیم که با همین روش آلان آمریکا هستند و سالیانه فاند کافی برای زندگی میگیرند(موارد دیتا بیس همین سایت هم همین رو میگه).برای همین تناقض  عجیبی در ادم ایجاد میشه برای تصمیم گیری.

نقطه ضعف شما برای پذیرش دکترا اسم رشته یا دانشگاهتون نیست. اگر مقاله داشته باشید و بتونید استاد پیدا کنید چرا فاند نگیرید؟ به نظر من شما هم مثل بقیه متقاضیان شانس دارید و عنوان مدرکتون شانستون رو کم نمیکنه
اما ازون جایی که گفتین خواهر و برادرتون آمریکا هستن میتونین برای مقطع ارشد پذیرش بی فاند بگیرید. (اول کار بی فاند اگر ترم های بعد تی ای بشید خب کمی درآمد خواهید داشت) اگر همون شهر خواهر/برادرتون باشین هزینه زندگی آنچنانی ندارید فقط باید شهریه رو بدید که میتونید بگردید یه دانشگاه با شهریه کم پیدا کنید و بعد برای دکترا دانشگاه بهتری برید. البته بدون فاند و شهری که خواهر یا برادرتون هستن ممکنه ویزا رو راحت ندن بهتون.
اگر هم نمیخواید هزینه کنید برای ارشد ایران ارشد بگیرید و بعد برای دکترا برید.

RE: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - meys - 10-03-2016

والا به نظر خودم اصلا نباید وجود  بستگان نزدیک رو مطرح کنم(البته معمولا خودشون میفهمن)چون همون طور که میدونین ویزای دانشجویی مشروط به بازگشت هست و این ناقض این امر که بگم میخوام برم پیش بستگانی که اوجا موندنی هستند.حتا الامکان میخوام برای شهر و یا ایالت دیگه ای پذیرش بگیرم(با اینکه خواهر و برادرم در شهر Gainsvill هستند که دانشگاه فلوریدا "university of florida" اونجاس)
پس با این حساب باز هم باید یرای ارشد ایران اقدام کنم و بعد دوباره برای ارشد و دکترای مستقیم سعی کنم پذیرش بگیرم

خیلی ممنون و متشکر از راهنمایی شما

RE: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - iman7 - 11-03-2016

(10-03-2016, 01:10 AM)meys نوشته: سلام به همه بزرگواران

اسم دانشگاه و عنوان فنی و حرفه ای مشکلی ایجاد نمی کنه به خودی خود. اما رقابت هست و خیلی هم شدید. شما برای گرفتن پذیرش همراه با فاند این رقابت شدید را خواهید داشت. مثال می زنم: شما می خواهید تو دانشگاه X تو آمریکا اپلی کنید. معدلتون 15 هست. تو سیستم امریکایی که تبدیل می کنن احتمالا بشه 3 از 4 که حداقل معدل لازم برای پذیرشه. فرض کنیم شما نمره زبان عالی هم دارید. (که چندان در پذیرش تاثیرگذار نیست) - و نمره آزمون GRE خوبی هم کسب کردید (که "تا حدی" در جبران معدل شما تاثیر گذار هست).
خوب حالا با دانشجویانی از سراسر دنیا رقابت می کنید که معمولا معدل هاشون بالاتر از شماس. نمره GRE شون هم معمولا بالاس. ببینید مخصوصا هندی ها به دلیل آشنایی با زبان انگلیسی و سخت کوشی زیاد بخش لغت رو نمره خوبی میگیرن. بخش ریاضی هم چندان سخت نیست و نمره خوب گرفتن کاملا ممکنه. خوب تو این مقایسه شما باید چیزی داشته باشید که شما را سرتر از بقیه نشون بده و بهتون اسیستنتشیپ بدن. مشکل لزوما دانشگاه شما نیست.
البته مواردی هم باید در نظر گرفته بشه: مثلا وجود استاد ایرانی تو دانشکده. ببینید استاد ایرانی فارغ التحصیل فلان دانشگاه تهران مسلما دید خوبی نسبت به دانشجوهای دانشگاه های تهران داره و در بهترین حالت دانشگاه فنی و حرفه ای رو نمیشناسه. حالا تو شرایط برابر اگه بخواد دانشجو بگیره یا به استادای دیگه مشاوره بده تصمیمش چی میشه؟ حالا اگه معدل شاخصی داشتید شانس بیشتری هم داشتید. بنابراین اگه تصمیم به اپلی هم گرفتید به نظرم تو دانشگاه هایی این کار رو بکیند که استاد ایرانی حداقل تو  اون دانشکده نداشته باشه!
داشتن مقاله ژورنال بین المللی معتبر خیلی خوبه برای فارغ التحصیل لیسانس. اما این سالهای اخیر تعداد زیادی از دانشجوها با این شرایط دارن دیده میشن! زمان فارغ التحصیلی من از لیسانس یعنی حدودا 10 سال پیش شاید یکی دو نفر مقاله ISI داشتن. خیلی از دوستام بدون مقاله فاند گرفتن رفتن. الان شرایط متفاوته. خوب اینا میشه رقابت.
امبدوارم باز صحبت های من بد برداشت نشه. "رزومه خوب" می تونه پذیرش بیاره ولو اینکه دانشگاهش معروف نباشه. اما از رزومه شما الان یه معدل متوسط هست و نمرات زبان و GRE ندارید و مقالتون هم هنوز اکسپت رسمی نشده.
برای شما اگه مقالتون اکسپت بشه با توجه به استاد محور بودن دانشگاههای کانادا اونجا می تونه شانس بهتری براتون داشته باشه.
در مورد ارشد تو ایران هم می دونم کیفیت بالایی نداره. اما اسم دانشگاه شناخته شده می تونه خیلی کمک کنه. حالا تو ایران یا اروپا. شما برید نتایج پذیرش منو نگاه کنید. من مشخصا معدل های خوبی ندارم. لیسانس کم و ارشد متوسط. اما اطلاع موثق دارم که وقتی به استادای جاهایی که فاند گرفتم، توصیه می شدم تو همشون اسم دانشگاه من چیه و چه وضعیتی تو ایران داره مطرح بود. مثلا تو دانشگاه بینگهمتون یکی از بچه های ایرانی که اونجا تو تحصیلات تکمیلی کمک می کرد بهم گفت رزومه منو که مدیر گروه دیده گفته این از دانشگاه امیرکبیره معدلش اکیه. در حالی که تو دانشگاه های همرده اونجا ه بوده که خیلی سریع ریجکت شدم. نمونه های دیگه هم بوده استادی تو توصیه من به همکارش گفته این از یکی از 4 دانشگاه برتر ایران مدرک داره و اونم دیگه هیج اشاره ای به نمرات نه چندان جالب من نکرده.

(10-03-2016, 02:05 PM)meys نوشته: والا به نظر خودم اصلا نباید وجود  بستگان نزدیک رو مطرح کنم(البته معمولا خودشون میفهمن)چون همون طور که میدونین ویزای دانشجویی مشروط به بازگشت هست و این ناقض این امر که بگم میخوام برم پیش بستگانی که اوجا موندنی هستند.حتا الامکان میخوام برای شهر و یا ایالت دیگه ای پذیرش بگیرم(با اینکه خواهر و برادرم در شهر Gainsvill هستند که دانشگاه فلوریدا "university of florida" اونجاس)
پس با این حساب باز هم باید یرای ارشد ایران اقدام کنم و بعد دوباره برای ارشد و دکترای مستقیم سعی کنم پذیرش بگیرم

خیلی ممنون و متشکر از راهنمایی شما

شما تو فرم DS160 که برای سفارت پر خواهید کرد باید به فامیل نزدیک یعنی برادر و خواهر اشاره کنید.
برای کم کردن ریسک بهتره تو اون ایالت پذیرش نگیرید.

(10-03-2016, 02:07 AM)meys نوشته: سلام به شما.خیلی ممنونم که تجربیاتتون رو با من در میان گذاشتید.این حرف ها رو  افراد دیگری هم به من زدند.اما از طرفی به وفور کسانی رو داریم میبینیم که با همین روش آلان آمریکا هستند و سالیانه فاند کافی برای زندگی میگیرند(موارد دیتا بیس همین سایت هم همین رو میگه).برای همین تناقض  عجیبی در ادم ایجاد میشه برای تصمیم گیری.

من متوجه این تناقضی که گفتید نمیشم. اما اگه منظورتون فاند گرفتن با رزومه شبیه شماس در سالهای قبل، مقایسه نکنید. چون شرایط اپلیکنت ها مرتب در حال رقابتی شدن بیشتره.
6 سال پیش کسی با معدل کار شناسی و ارشد 15 و خورده ای از دوستان خودم با تافل 95 و GRE معمولی حدود 1100 قدیم (حدودا میشه 305 جدید) و یه مقاله کنفرانس داخل از دانشگاه رنک 70 امریکا پذیرش فول فاند گرفت. شما از 2 سال پیش به اینطرف بگردید ببینید کسی رو مشابه پیدا می کنید؟
دلیلش همون سخت تر شدن رقابته.

RE: مهندسی مکانیک دانشگاه فنی حرفه ای - مهمان - 11-03-2016

درسته…. پس فکر میکنم شما به من میگید که خوش بین نبودن به شرایط فعلیم بجاست و باید برای اوشد در یک دانشکاهه خوب و یک معدل خوب اقدام کنم.

از لطف و جواب شما ممنون