آکادمیا کافه
اپلای از کارشناسی برق مخابرات به حوزه های مرتبط با علوم کامپیوتر - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: برق و کامپیوتر (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)
+--- موضوع: اپلای از کارشناسی برق مخابرات به حوزه های مرتبط با علوم کامپیوتر (/Thread-%D8%A7%D9%BE%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)

اپلای از کارشناسی برق مخابرات به حوزه های مرتبط با علوم کامپیوتر - rayning - 17-12-2015

در این تاپیک، من سعی میکنم یکی از دغدغه های اصلی خودم را که در خیلی از لیسانس های برق وجود داره، مطرح کنم.

موضوع اینه که من برق مخابرات را از یکی از دانشگاه های دولتی تهران گرفتم. به جز برنامه نویسی های مربوط به متلب و C، تجربه دیگری در حوزه علوم کامپیوتر ندارم.
الان که به اپلای فکر میکنم، خیلی مشتاقم به موضوعاتی مثل Big Data, Data Science, Social Media Networks و ...
با کمی تحقیق، متوجه شدم که اینها بیشتر مختص رشته کامپیوتر میباشند.

با توجه به اینکه در تاپیک های قبل، کسی بحث تغییر رشته از برق به علوم کامپیوتر را مطرح نکرده بود، و همچنین چون این مباحث دارای وسعت زیادی هستند، لازم دانستم این تاپیک را ایجاد کنم تا دوستان اگر تجربه یا نظری در این مورد دارند بیان کنند.
فکر میکنم سوال اصلی اینه که آیا برای یک لیسانس مخابرات که دروسی مثل مخابرات دیجیتال و جبرخطی را پاس کرده (که مرتبط به دروس علوم کامپیوتر هستند) این امکان وجود داره که این تغییر رشته را هنگام اپلای انجام دهد؟ لطفا صرفا نگویید که "باید استاد را متقاعد کنی!"، همه این را میدانیم، ولی نمیدانیم چطور؟

RE: اپلای از کارشناسی برق مخابرات به حوزه های مرتبط با علوم کامپیوتر - nasim1234 - 17-12-2015

(17-12-2015, 08:25 PM)rayning نوشته: در این تاپیک، من سعی میکنم یکی از دغدغه های اصلی خودم را که در خیلی از لیسانس های برق وجود داره، مطرح کنم.

موضوع اینه که من برق مخابرات را از یکی از دانشگاه های دولتی تهران گرفتم. به جز برنامه نویسی های مربوط به متلب و C، تجربه دیگری در حوزه علوم کامپیوتر ندارم.
الان که به اپلای فکر میکنم، خیلی مشتاقم به موضوعاتی مثل Big Data, Data Science, Social Media Networks و ...
با کمی تحقیق، متوجه شدم که اینها بیشتر مختص رشته کامپیوتر میباشند.

با توجه به اینکه در تاپیک های قبل، کسی بحث تغییر رشته از برق به علوم کامپیوتر را مطرح نکرده بود، و همچنین چون این مباحث دارای وسعت زیادی هستند، لازم دانستم این تاپیک را ایجاد کنم تا دوستان اگر تجربه یا نظری در این مورد دارند بیان کنند.
فکر میکنم سوال اصلی اینه که آیا برای یک لیسانس مخابرات که دروسی مثل مخابرات دیجیتال و جبرخطی را پاس کرده (که مرتبط به دروس علوم کامپیوتر هستند) این امکان وجود داره که این تغییر رشته را هنگام اپلای انجام دهد؟ لطفا صرفا نگویید که "باید استاد را متقاعد کنی!"، همه این را میدانیم، ولی نمیدانیم چطور؟

به نظر من تغییر رشته بین رشته های دارای اشتراک کاملا شدنی هست.
چه طور استاد رو متقاعد کنیم؟
مساله مهم این هست که صرف اینکه من نوعی به رشته ای علاقه دارم توجیه مناسبی نیست. حداقل برای کسی که فاند میخواد استاد دلایل بهتری میخواد.
راه های پیش رو: در ایران با یک استاد مرتبط با رشته/گرایش مقصد (در مورد شما) کامپیوتر کار پژوهشی انجام بدید. لازم نیست حتما مقاله دربیاد ولی اگه در بیاد که عالیه. اگرم نشد یک ریکام رتبط دارید. بدیهی هستش که ریکام های رشته برق تاثیر کمتری دارند در اپلای کامپیوتر نسبت به ریکام های کامپیوتر (نوشته شده توسط استاد همین حوزه)
راه دیگر: در کنار کار پژوهشی در رشته مقصد دروس مربوطه رو پاس کنید. اگر هنوز دانشجو هستید در دانشگاه اگر دانشجو نیستید دست کم کورس های آنلاین رو بگذرونید با certificate ‌که در ایمیل و مکاتبه با اساتید مشخص باشه چقدر پیگیر بودید.
راه دیگر دیگر: استادی پیدا کنید که در هر دو زمینه فعالیت می کند و با تکیه بر رشته فعلی پذیرش بگیرید و بعد با استاد صحبت کنید تا کارهای بین رشته ای انجام بدید در این روش شما عملا با رشته خودتون اپلای می کنید.

راه ساده بی فاند: مستر بی فاند در رشته مورد علاقه بگیرید و بعد دکترای با فاند همون رشته رو ادامه بدید.

RE: اپلای از کارشناسی برق مخابرات به حوزه های مرتبط با علوم کامپیوتر - farsang - 11-08-2017

سلام دوستان.
 بنده کاردانی رو برق گرفتم ولی نمیدونم همین برق رو ادامه بدم یا کامپیوتر رو باسه ادامه انتخاب کنم. در حال حاضر هم فقط دو گزینه برق قدرت و نرم افزار رو باسه کارشناسی دارم. در همین زمینه از دوستان با تجربه تر می خوام که راهنماییم کنند.
اول می خواستم بپرسم تغییر رشته چیز بدی تو رزومه به حساب میاد و تاثیر بدی برای کار پیدا کردن یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و مخصوصا اپلای داره یا اونقدر ها هم مهم نیست؟ و اگه بخوام تغییر رشته بدم تو کاردانی به کارشناسی بهتره این کار رو بکنم یا تو ارشد ؟ که البته خودم فکر میکنم الان راحت تر باشه.
همچنین بنده ریاضیم خیلی ضعیف نیست. ولی در زمان های کوتاه مثل سوالات کنکور فکر نکنم خوب بتونم سوالات محاسباتی رو حل کنم. می خواستم بدونم چه مقدار از سوالات اختصاصی رشته برق و رشته کامپیوتر تو کنکور ارشد محاسباتی هستش و نیاز به تسلط خوب به ریاضیات باسه حل کردن داره؟
در حال حاضر بنده علاقم رو به الکترونیک که قبلا علاقه داشتم از دست دادم. به رشته قدرت هم علاقه ای نداشتم و می خواستم گرایشم رو عوض کنم . در عوض به برنامه نویسی و طراحی الگوریتم خیلی علاقه دارم و در حال حاضر هم تمام وقتم رو صرف برنامه نویسی می کنم و استعداد خوبی در این زمینه دارم. البته برنامه نویس plc و میکرو کنترلر هم کار کردم. ولی کلا به زبان های سطح پایین هم زیاد علاقه ای ندارم. بیشتر هم در زمینه های نرم افزار و علوم کامپیوتر کنجکاو هستم.
نظر شما چیه؟