آکادمیا کافه
مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش (/Thread-%D9%85%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%88-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%A8-%D8%A2%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)

صفحات 1 2 3 4 5

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Rubina - 06-08-2015

(06-08-2015, 04:09 PM)ForeverBlue نوشته: در هر دانشگاه و هر سال متفاوت است. مثلا درمورد دانشگاه فلوریدا این صفحه را ببینید. در مورد دانشگاه MIT هم شرایط به گونه ای است که همه دانشجویان graduate فاند خواهند گرفت.(منبع) اما برای undergraduate باید شهریه بپردازند.(منبع)

در مورد وثیقه و ... . بله میتوانید این کار را بکنید اما وثیقه شما ضبط خواهد شد. دانشگاه هیچ کاری به این موضوعات (سربازی و خروج و وثیقه و ...) ندارد.

دانشگاه های کانادا چطورند؟ چطور می توان ارزان ترین دانشگاه را پیدا کرد که معتبر هم باشد؟
عبارت Total Non-Resident Rate/Credit Hourبه چه معناست؟ منظور از Hour همون یک ساعته؟؟
با تشکر.

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - nasim1234 - 07-08-2015

(06-08-2015, 05:37 PM)Rubina نوشته: دانشگاه های کانادا چطورند؟ چطور می توان ارزان ترین دانشگاه را پیدا کرد که معتبر هم باشد؟
عبارت Total Non-Resident Rate/Credit Hourبه چه معناست؟ منظور از Hour همون یک ساعته؟؟
با تشکر.

منظور از credit hour اینه که مثلا اگه درس سه واحد 3credits باشه و قیمت هر واحد هم مثلا 100 دلار برای برداشن اون درس باید 300 دلار بپردازین.
شهریه دانشگاه های مختلف رو باید از سایتشون پیدا کنین. اینکه ارزون ترین دانشگاه کدومه من نمیدونم ولی مثلا SFU یه دانشگاه ارزونه که موج موج ایرانی میگیره! چه پولی چه با فاند. با معدل 13-14 هم پذیرش میده البته من رشته کامپیوتر/برق رو میدونم که اینه اوضاع

شما هم اگه مقیم کانادا نیستی پولی که میدی تو همون ستون non-resident نوشته میشه. کسایی که اقامت دارن resident رو

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Rubina - 08-08-2015

سلام دوستان، 
مرسی از پاسخهاتون، راستش یکی از دوستان آمریکائی در جائی دیگر به من گفت: "Get a PhD in a clinical science, like cancer biology."
ولی من نمی دونم چجوری میشه این کار رو کرد؟ از رشته کامپیوتر؟؟
کسی اطلاعی داره؟
خیلی ممنونم.

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - nasim1234 - 10-08-2015

(08-08-2015, 11:03 AM)Rubina نوشته: سلام دوستان، 
مرسی از پاسخهاتون، راستش یکی از دوستان آمریکائی در جائی دیگر به من گفت: "Get a PhD in a clinical science, like cancer biology."
ولی من نمی دونم چجوری میشه این کار رو کرد؟ از رشته کامپیوتر؟؟
کسی اطلاعی داره؟
خیلی ممنونم.

دوست عزیز از کامپیوتر نمیشه رفت این رشته
ولی همسر من ایران شیمی خوند دکترای شیمی و بیوشیمی اپلای کرد و الان با استادی تو زمینه cancer کار میکنه. راه دیگه هم شاید شروع از همون  biology  باشه.

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - fatima204 - 10-08-2015

(10-08-2015, 07:17 AM)nasim1234 نوشته: دوست عزیز از کامپیوتر نمیشه رفت این رشته
ولی همسر من ایران شیمی خوند دکترای شیمی و بیوشیمی اپلای کرد و الان با استادی تو زمینه cancer کار میکنه. راه دیگه هم شاید شروع از همون  biology  باشه.

سلام
برای پذیرش در رشته بیوشیمی رزومشون در چه جدودی بود؟
و آیا پذیرشش سخت تر از شیمی ؟
ممنونم

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - nasim1234 - 10-08-2015

(10-08-2015, 11:01 AM)fatima204 نوشته: سلام
برای پذیرش در رشته بیوشیمی رزومشون در چه جدودی بود؟
و آیا پذیرشش سخت تر از شیمی ؟
ممنونم

سخت تر نیست. ببینید شما برای هر رشته ای اپلای میکنید باید تجربه ریسرچ داشته باشید که شانستون بالا بره. مثلا اگر شیمی باشین بخواین بیوشیمی اپلای کنین کار در یک آزمایشگاه و ریکام استادی که تو زمینه بیو هست موردد نیاز هست در غیر اینصورت در رقابت با بقیه خب پرونده شما کنار گذاشته میشه.

در تغییر رشته یا حتی گرایش شما نیاز به یک SOP خوب هم دارید که این تغییر رو توجیه کنید اما صرف اینکه بگین علاقه دارم معمولا کافی نیست و باید نشون بدید که دنبال این علاقه بودید مثلا درس هایی از گرایش دوم (هدفتون) برداشته باشید یا مقاله تو گرایش هدف داده باشید یا حداقل در آز مرتبطی کار کرده باشید که بدونن شما اصول اولیه و پایه های اون رشته/گرایش رو بلدید. در غیر این اینها خب ریسک نمی کنن و کسانی رو میگیرن که از اول درهمین رشته/گرایش بوده اند.

کمک به انتخاب راه - kitm.hamid - 13-08-2015

سلام
رتبه کنکور سراسریم حدود 4500 شده؛ چونکه نمیخواستم شهرستان برم، توی انتخاب رشته اصلا شهرستان نزدم.
بیشتر از همه هم به رشته های کامپیوتر علاقه دارم. (حتی شده علوم کامپیوتر)
با این رتبه شانسم کمه تهران قبول شم؛ ولی بعد از کامپیوتر ریاضیات دانشگاه های تهران روهم زدم که فکر میکنم ریاضیات کاربردی امیرکبیر قبول شم.
دانشگاه آزاد هم که معلومه قبولم!!
رشته ریاضی رو زدم چون میدونستم آمریکا برخلاف ایران، قدر ریاضی رو خوب میدونه و ارزش خاصی براش قائل هست و در طول تاریخ، حتی ریاضی دان های محض هم در حوزه کامپیوتر فعالیت های زیادی داشته اند و خب طبیعتا پیشرو علم بوده اند؛ ولی در کل هدفم این بوده که برای ارشد برم کامپیوتر دانشگاه های معتبر تهران (مثل شریف).
میخواستم کمکم کنید که برای بورسیه شدن دانشگاه های معتر و برتر آمریکا، چه راهی رو انتخاب کنم که برام بهتر بشه؟
بین ریاضی کاربردی امیرکبیر و نرم افزار دانشگاه آزاد، کدوم رو انتخاب کنم؟؟
اگر مدرک کارشناسیم ریاضی امیرکبیر باشه و ارشدم کامپیوتر (مثلا) شریف، مشکلی برای بورسیه شدن پیش نمیاد؟ اصلا تاثیر منفی داره یا مثبت؟؟
لطفا راهنمایی کنید.
ممنون.

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - فرید - 15-08-2015

(13-08-2015, 06:05 PM)kitm.hamid نوشته: سلام
رتبه کنکور سراسریم حدود 4500 شده؛ چونکه نمیخواستم شهرستان برم، توی انتخاب رشته اصلا شهرستان نزدم.
بیشتر از همه هم به رشته های کامپیوتر علاقه دارم. (حتی شده علوم کامپیوتر)
با این رتبه شانسم کمه تهران قبول شم؛ ولی بعد از کامپیوتر ریاضیات دانشگاه های تهران روهم زدم که فکر میکنم ریاضیات کاربردی امیرکبیر قبول شم.
دانشگاه آزاد هم که معلومه قبولم!!
رشته ریاضی رو زدم چون میدونستم آمریکا برخلاف ایران، قدر ریاضی رو خوب میدونه و ارزش خاصی براش قائل هست و در طول تاریخ، حتی ریاضی دان های محض هم در حوزه کامپیوتر فعالیت های زیادی داشته اند و خب طبیعتا پیشرو علم بوده اند؛ ولی در کل هدفم این بوده که برای ارشد برم کامپیوتر دانشگاه های معتبر تهران (مثل شریف).
میخواستم کمکم کنید که برای بورسیه شدن دانشگاه های معتر و برتر آمریکا، چه راهی رو انتخاب کنم که برام بهتر بشه؟
بین ریاضی کاربردی امیرکبیر و نرم افزار دانشگاه آزاد، کدوم رو انتخاب کنم؟؟
اگر مدرک کارشناسیم ریاضی امیرکبیر باشه و ارشدم کامپیوتر (مثلا) شریف، مشکلی برای بورسیه شدن پیش نمیاد؟ اصلا تاثیر منفی داره یا مثبت؟؟
لطفا راهنمایی کنید.
ممنون.

سلام
اگر با شرایطی که الان وجود داره و فرض کنیم تا 5 سال دیگه شرایط تغییری نکنه، بنظر من ریاضی امیرکبیر بهتره از نرم افزار آزاد. البته انتخاب با شما است. امیرکبیر دانشگاه شناخته شده ای و شانس گرفتن پذیرش در ریاضی بیشتر از نرم افزار. دانشگاه امیرکبیر اگر معدلت خیلی خوب باشه می تونی رشتت تغییربدهی و بری مثلا نرم افزار بخونی. کلا از لحاظ تحصیلی و امکانات هم دانشگاه امیرکبیر خیلی بهتره. البته شرایط کار در نرم افزار بهتره.

RE: این سوال را در کدام قسمت فروم بپرسم؟ - Amin_T89 - 05-09-2015

@M1KE 
سلام  [b]nasim1234[/b]  و  M1KE عزیز خسته نباشید

ممنون میشم اگه منو با توجه به توضیحاتی که در زیر میدم بیشتر راهنمایی بفرمایین. قبلا زحمت کشیدین و پاسخ های مفیدی دادین اما راستش دوست داشتم با اطلاعات دقیقتری ک از وضعیتم میدم شما هم لطف کنید و نظر کلیتون رو بفرمایید چراکه تنها دلگرمی من تو مسیری ک انتخاب کردم( در ادامه توضیح دادم ک تحت چه شرایط و فرصتهایی ک داشتم این راهو انتخاب کردم) نظرات و تجربیات دوستان عزیزی مثل شما توی این فرومه. 
بنده لیسانس ریاضی ام(با معدل بد). سربازیم رفتم. و حالا تنها چیزی ک میدونم اینه که علاقمند به رشته برقم و هدف و مسیرم تو زندگی،محیط و مسیر آکادمیک هستش و میخوام تو این راه به بهترینها برسم(پارسال ارشد ریاضی علم و صنعت قبول شدم اما نرفتم! و الانم شرایط کار و استخدام کاملا برام محیاست اما به خاطر این انتخاب این مسیر علیرغم توصیه اطرافیان اون رو کنار گذاشتم و شاید بیشتر وسواس و دقتی هم ک دارم به خرج میدم به خاطر همین باشه) . اما چیزی ک نمیدونم اینه که با توجه به لیسانس ریاضیم(معدل13) و شرایط سنیم و هدفی ک برای خودم تعیین کردم باید چه راهی رو انتخاب کنم: 
1-وقت و تلاش بیشتر برای ارشد برق و اگه خدا بخواد قبولی تو یه دانشگاه تاپ ایران(سال تحصیلی 96) و بعدش اقدام به پذیرش از USA مقطع دکترا.(یعنی شروع پذیرش حدودا 4 سال دیگه)
2- همین امسال وارد مقطع لیسانس برق دانشگاه آزاد شم و اگه عمری باشه با توجه به لیسانس دیگم و معادل سازی برخی دروس(ریاضیم ضعیف نیست و پارسال ارشد علم وصنعت قبول شدم اما نرفتم!)، دوره رو 3 ساله با معدل خوب تموم کنم و سعی کنم ارشد برقو از یه دانشگاه تاپ ایران بگیرم و بعدش پذیرش از USA.(حدودا 5 سال دیگه)
3- امسال رو مثل یه بچه محصل واسه کنکور بخونم و ایشالا سال بعد دانشجوی لیسانس برق یه دانشگاه خوب از ایران باشم و اگه شد برا مستر اقدام کنم اگه ام نه(چون احتمالش پایینه اونم با فاند) که ارشدم همینجا یه یونی خوب بخونم و برای Phd از USA اقدام کنم.(حدودا 7 سال دیگه)
این سه راهی با توجه به شرایط سنی من از طرفی و علاقه و هدفی ک دارم از طرف دیگه و اینکه علاوه بر رنک یونی های اونور گرفتن فاند هم برام مهمه شرایط بغرنجی رو برام رقم زده که واقعن گیج و سردرگم شدم و خوشحال میشم که با توجه به تجربیاتتون نظرتون رو بفرمایید.
ضمنا از نظر اساتید برق اینور با توجه به اینکه رشتم برق نیست اما شرکت در ارشد برق و ادامه تحصیل برام مانعی نداره منتها بر فرض قبولی بیشتر کار با جنبه های تئوری خواهم داشت و کاستی و کمبود کارهای عملی وجود خواهد داشت. و در حال حاضر نظر خودم بیشتر روی راه حل دوم هست. چون راه اول علاوه بر بحث کارهای عملی این تردید رو به وجود میاره که نکنه یه جورایی از رشته خودم رونده و از رشته برق مونده شم(هرچی باشه باید با کسانی رقابت کرد ک 4 سال برق خوندن) و راه سوم بخاطر زیادی طولانی بودنش سختیهای خودشو داره.
راستی اگر دیگر دوستان اهل فن هم نظری دارند خوشحال میشم استفاده کنم.
پیشاپیش سپاسگزارم.

RE: این سوال را در کدام قسمت فروم بپرسم؟ - M1KE - 05-09-2015

می تونید سوال تون رو در تاپیک مشورت در مورد تغییر رشته مطرح کنید.

به طور خلاصه شما با معدل کارشناسی پایین هم ممکنه بتونید از برخی دانشگاه ها پذیرش در رشته برق بگیرین ولی قاعدتا رتبه های اونها خیلی خوب نخواهد بود و احتمالا هم مجبور میشین با هزینه شخصی ادامه بدین چون به ندرت ممکنه استادی روی شما که معدل خوبی نداشتین و زمینه تون هم به برق مربوط نیست و در اون مقاله یا سابقه پژوهشی نداشتین سرمایه گذاری کنه. در این حالت شما می تونید روی موضوعاتی کار کنید که زیاد نیاز به پیشینه قوی در برق نباشه. در هر رشته ای همیشه چنین زمینه هایی یافت میشه.

اگر از ابتدا کارشناسی بخونید طبیعتا در ادامه کار راحت تر خواهید بود با این حال، این کار نیازمند انگیزه و انرژی زیاد هست. می تونید تاپیک هایی مثل شرکت دوباره در کنکور رو بخونید تا با قوانین و شرایط احتمالی شرکت دوباره در کنکور آشنا بشین. همین طور می تونید تاپیک برنامه ریزی تحصیلی رو بخونید که یک دیدی از آینده کار داشته باشید.

موفق باشید