آکادمیا کافه
مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش (/Thread-%D9%85%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%88-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%A8-%D8%A2%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)

صفحات 1 2 3 4 5

مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - Rubina - 04-08-2015

سلام دوستان عزیزم
من متولد 73 هستم و دوبار کنکور رشته تجربی در سالهای 92 و 93 دادم. علاقه زیادی به دنیای موجودات زنده و شاخه های مختلف زیست شناسی دارم. متاسفانه در این دو کنکوری که دادم رتبه هام حدود ده هزار منطقه یک می شد و هیچ رشته خوبی رو در دانشگاه های خوب و نزدیک قبول نمی شدم. در هر دو سال مشکلات و اشتباهاتی داشتم که شاید ریشه در شخصیت من داشتند، مثل بیماری و دردی که در سال اول به آن دچار شدم و گفتند که ناشی از مسائل روحی و عصبی است، و رابطه ای عاطفی که در سال دوم بخاطر احساس تنهایی و غم با یک خانم در آنسوی کشور و بصورت اینترنتی برقرار کردم که در انتها با افسردگی خاتمه یافت. منظور من از شخصیتم این بود که من همیشه به دنبال روشهای "استاندارد" برای درس خواندن می گشتم که خب در کنکور هیچ فایده ای نداشتند و ندارند. ..به عنوان مثال، من سعی داشتم با منابع خارجی روز و علمی به مطالعه دروس مختلف بپردازم (منابعی مثل دانشنامه ویکی پدیا و کتب فراتر از سطح کنکور و یا ویدئوهای خان آکادمی، ویدئوهای تد و منابع آزمون امکت) برای هر صفحه از کتب درسی هزاران سوال و نقد در ذهنم ایجاد می شد و به دنبال آن در اینترنت به جستجو می پرداختم و هیچوقت نمی توانستم –همانطور که خیلیها به عنوان راه قبولی در کنکور توصیه می کنند- به طور پیوسته، چند روز متوالی را به درس خواندن، آن هم با ساعت های مطالعاتی زیاد اختصاص دهم و عقیده داشتم که تنها با مصرف داروهای خاص می شود اینچنین به مطالعه سنگین پرداخت.
پس از شکستهای پی در پی و افسردگی روحی که در من ایجاد شد، دیگر مجالی برای درس خواندن کنکوری نداشتم و از طرفی برای سربازی نرفتن، حتما باید به دانشگاه می رفتم لذا به پیشنهاد پدر و مادرم، به رشته مهندسی کامپیوتر- نرم افزار در دانشگاه آزاد بدون کنکور شهرمان رفتم، هرچند که رشته هایی مثل دامپزشکی آزاد در یک شهرستان و زیست شناسی سلولی – مولکولی در یک شهر دور را هم قبول شده بودم، اما تقریبا همه با وارد شدن من به این دو رشته اظهار مخالفت می کردند و من هم تنها ندامت افراد فارغ التحصیل این رشته ها را دیدم و شنیدم.
پس از گذشت چند ماه از تحصیل در این رشته (مهندسی کامپیوتر)، علیرغم مخالفت همه اطرافیان و نمرات خوبم در دانشگاه، به فکر کنکور مجدد برای سال 95 به هدف پزشکی افتادم (چون از کنکور سال 94 محروم شده بودم)، و حتی در آزمون آزمایشی و کلاس هم ثبت نام کردم و مدتی هم به خوبی مطالعه کردم؛ اما پس از مشاهده سوالات سال 94 و سبک غیر قابل پیش بینی و رقابت بسیار سنگین کنکور تجربی، به علاوه همان مسئله شخصیتی که پیشتر عرض کردم؛ از کنکور دادن منصرف شدم.
اما هم اکنون دچار شک و تردیدم، چرا که بسیاری از مهندسان و حتی افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های تاپی مثل مهندسی برق و عمران و یا دکترای پرستاری و دامپزشکی، در حال مطالعه برای کنکور مجدد و قبولی در پزشکی هستند. من با وجود علاقه ای که به رشته کامپیوتر و مهارتهایی که در زمینه کارهای فنی دارم (مثل کارهای روباتیکی که مدتها قبل انجام می دادم) و نمرات خوبم در دروس برنامه نویسی در طی این دو ترم اولیه دانشگاه، بیشتر به کارهای تحقیقاتی و مرتبط با علوم زیستی و دنیای زنده تمایل دارم و حتی هدفم از پزشکی قبول شدن هم این بود که به کارها و مطالعات تحقیقاتی در خارج از کشور بپردازم، نه بخاطر پول و ثروت رشته پزشکی. متاسفانه رقابت به حدی است که با وجود سوالات مزخرف و بی پایه و اساس، باید رتبه فرد زیر 1000 باشد و من هم به هیچ قیمتی حاضر نیستم مثل دوستانی که خود اعتراف به مصرف دوزهای بالا از داروهای ریتالین (30-40 میلی گرم در هر روز) و آتموکستین و بوپروپیون -که آسیب مغزی در مصرف آنها به اثبات رسیده است- می کنند، از این داروها مصرف کنم. هرچند مدتی برای درمان افسردگی، فلوکستین مصرف می کردم که بی فایده بود!
از طرفی محیط دانشگاه فعلی بیشتر به کارخانه صدور مدرک شباهت دارد و علاوه بر این، من از ریاضیات دل خوشی ندارم و نمی دانم آیا در کارشناسی ارشد وضع به چه صورت است؟
اگر بخواهم برای کنکور مطالعه کنم، باید زودتر دست به کار شوم و مطمئن باشم تا 24-25 تیر کم نیاورم.
رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد را هم شنیده ام که می توانم با گواهی قبولی سال قبل بروم.
همانطور که می بینید؛ چند راهی بسیار سخت و گیج کننده ای پیش روی من است.
نمی دانم آیا می توانم از رشته کامپیوتر، به شرط فعالیت خوب و ممتاز در دوران لیسانس و ارائه مقالات و زبان خوبی که دارم، برای رشته های نوین علوم زیستی و پزشکی در آمریکا فاند یا کمک های دیگر بگیرم؟
و در آخر، دوست دارم نظر شما خوانندگان عزیز رو بپرسم در مورد اینکه به نظر شما بهترین راه برای من چیست؟! به نظر شما کنکور مجدد ارزشش را دارد؟
با تشکر فراوان و پوزش ازینکه متن طولانی بود.

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Mehran28 - 05-08-2015

(04-08-2015, 03:58 PM)Rubina نوشته: سلام دوستان عزیزم
من متولد 73 هستم و دوبار کنکور رشته تجربی در سالهای 92 و 93 دادم. علاقه زیادی به دنیای موجودات زنده و شاخه های مختلف زیست شناسی دارم. متاسفانه در این دو کنکوری که دادم رتبه هام حدود ده هزار منطقه یک می شد و هیچ رشته خوبی رو در دانشگاه های خوب و نزدیک قبول نمی شدم. در هر دو سال مشکلات و اشتباهاتی داشتم که شاید ریشه در شخصیت من داشتند، مثل بیماری و دردی که در سال اول به آن دچار شدم و گفتند که ناشی از مسائل روحی و عصبی است، و رابطه ای عاطفی که در سال دوم بخاطر احساس تنهایی و غم با یک خانم در آنسوی کشور و بصورت اینترنتی برقرار کردم که در انتها با افسردگی خاتمه یافت. منظور من از شخصیتم این بود که من همیشه به دنبال روشهای "استاندارد" برای درس خواندن می گشتم که خب در کنکور هیچ فایده ای نداشتند و ندارند. ..به عنوان مثال، من سعی داشتم با منابع خارجی روز و علمی به مطالعه دروس مختلف بپردازم (منابعی مثل دانشنامه ویکی پدیا و کتب فراتر از سطح کنکور و یا ویدئوهای خان آکادمی، ویدئوهای تد و منابع آزمون امکت) برای هر صفحه از کتب درسی هزاران سوال و نقد در ذهنم ایجاد می شد و به دنبال آن در اینترنت به جستجو می پرداختم و هیچوقت نمی توانستم –همانطور که خیلیها به عنوان راه قبولی در کنکور توصیه می کنند- به طور پیوسته، چند روز متوالی را به درس خواندن، آن هم با ساعت های مطالعاتی زیاد اختصاص دهم و عقیده داشتم که تنها با مصرف داروهای خاص می شود اینچنین به مطالعه سنگین پرداخت.
پس از شکستهای پی در پی و افسردگی روحی که در من ایجاد شد، دیگر مجالی برای درس خواندن کنکوری نداشتم و از طرفی برای سربازی نرفتن، حتما باید به دانشگاه می رفتم لذا به پیشنهاد پدر و مادرم، به رشته مهندسی کامپیوتر- نرم افزار در دانشگاه آزاد بدون کنکور شهرمان رفتم، هرچند که رشته هایی مثل دامپزشکی آزاد در یک شهرستان و زیست شناسی سلولی – مولکولی در یک شهر دور را هم قبول شده بودم، اما تقریبا همه با وارد شدن من به این دو رشته اظهار مخالفت می کردند و من هم تنها ندامت افراد فارغ التحصیل این رشته ها را دیدم و شنیدم.
پس از گذشت چند ماه از تحصیل در این رشته (مهندسی کامپیوتر)، علیرغم مخالفت همه اطرافیان و نمرات خوبم در دانشگاه، به فکر کنکور مجدد برای سال 95 به هدف پزشکی افتادم (چون از کنکور سال 94 محروم شده بودم)، و حتی در آزمون آزمایشی و کلاس هم ثبت نام کردم و مدتی هم به خوبی مطالعه کردم؛ اما پس از مشاهده سوالات سال 94 و سبک غیر قابل پیش بینی و رقابت بسیار سنگین کنکور تجربی، به علاوه همان مسئله شخصیتی که پیشتر عرض کردم؛ از کنکور دادن منصرف شدم.
اما هم اکنون دچار شک و تردیدم، چرا که بسیاری از مهندسان و حتی افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های تاپی مثل مهندسی برق و عمران و یا دکترای پرستاری و دامپزشکی، در حال مطالعه برای کنکور مجدد و قبولی در پزشکی هستند. من با وجود علاقه ای که به رشته کامپیوتر و مهارتهایی که در زمینه کارهای فنی دارم (مثل کارهای روباتیکی که مدتها قبل انجام می دادم) و نمرات خوبم در دروس برنامه نویسی در طی این دو ترم اولیه دانشگاه، بیشتر به کارهای تحقیقاتی و مرتبط با علوم زیستی و دنیای زنده تمایل دارم و حتی هدفم از پزشکی قبول شدن هم این بود که به کارها و مطالعات تحقیقاتی در خارج از کشور بپردازم، نه بخاطر پول و ثروت رشته پزشکی. متاسفانه رقابت به حدی است که با وجود سوالات مزخرف و بی پایه و اساس، باید رتبه فرد زیر 1000 باشد و من هم به هیچ قیمتی حاضر نیستم مثل دوستانی که خود اعتراف به مصرف دوزهای بالا از داروهای ریتالین (30-40 میلی گرم در هر روز) و آتموکستین و بوپروپیون -که آسیب مغزی در مصرف آنها به اثبات رسیده است- می کنند، از این داروها مصرف کنم. هرچند مدتی برای درمان افسردگی، فلوکستین مصرف می کردم که بی فایده بود!
از طرفی محیط دانشگاه فعلی بیشتر به کارخانه صدور مدرک شباهت دارد و علاوه بر این، من از ریاضیات دل خوشی ندارم و نمی دانم آیا در کارشناسی ارشد وضع به چه صورت است؟
اگر بخواهم برای کنکور مطالعه کنم، باید زودتر دست به کار شوم و مطمئن باشم تا 24-25 تیر کم نیاورم.
رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد را هم شنیده ام که می توانم با گواهی قبولی سال قبل بروم.
همانطور که می بینید؛ چند راهی بسیار سخت و گیج کننده ای پیش روی من است.
نمی دانم آیا می توانم از رشته کامپیوتر، به شرط فعالیت خوب و ممتاز در دوران لیسانس و ارائه مقالات و زبان خوبی که دارم، برای رشته های نوین علوم زیستی و پزشکی در آمریکا فاند یا کمک های دیگر بگیرم؟
و در آخر، دوست دارم نظر شما خوانندگان عزیز رو بپرسم در مورد اینکه به نظر شما بهترین راه برای من چیست؟! به نظر شما کنکور مجدد ارزشش را دارد؟
با تشکر فراوان و پوزش ازینکه متن طولانی بود.

سلام
اول درباره سوال اخرت بگم که این موضوع که مثلا از کامپیوتر بتونی برای امریکا در رشته زیست پذیرش بگیری بسیار مورد نامحتمل و ناممکنی هست.
دوم اینکه ریاضیات در رشته کامپیوتر تا اخر با شما همرا خواهد بود در ارشد باید از اموخته های ریاضی خودتون استفاده کنید برای پیش برد اهدافتون در الگوریتم های پیشرفته.
موضوع بعدی اینه که رشته کامپیوتر شاید در داخل امار بیکاری بالایی داشته باشه ولی برای ادامه تحصیل دادن در خارج یکی از بهترین رشته ها هست با فاند های بسیار و فرصت های شغلی زیاد در کشورهای پیشرفته.
پس با توجه به موارد بالا اول تصمیم بگیرید که ایا رشته کامپیوتر رو می خواین ادامه بدید یا اینکه رشته دیگری. اگر هدف همین رشته بود نمرات خودتون رو تا حد ممکن بالا نگه دارید و بالاترین معدلی که در توانتون هست رو کسب کنید. در کنارش در مسابقات برنامه نویسی و رباتیک هم شرکت کنید که به نسبت دیگر دانشجوها قوی تر و رزومه پرتری داشته باشی.
ولی اگر هدف دادن کنکور دوباره هست. اول از همه باید بدونید برای کنکور اصلا نباید به فکر خواندن مقاله اای سنگین یا موضوعات خارج از بحث باشید. اول از همه منابع درسی که در کنکور ازش سوال میاد رو پیدا کنید. برای هر درس یک منبع که دانشجوها در فروم های مربوط به کنکور بهم معرفی میکنن. مصاحبه های افراد تک رقمی رو در انجمن ها سایت های مختلف پیدا کنید ببینید از چه منابعی استفاده کردند.
برای تک رقمی شدن یا رتبه عالی دو رقمی داشتن باید وقت زیادی رو صرف مطالعه و تمرین کنید حتی در ماهای اخر این وقت ممکنه به 7 الی 8 ساعت مطالعه در روز برسه که اگر عادت کنید به مطالعه اصلا کار سختی نیست و اصلا هم نیازی به دوپینگ هایی که فرمودید نداره. شما از روزی 2 ساعت مطالعه شروع کنید هر دو هفته کم کم 1 ساعت مطالعه خودتون رو بیشتر کنید. مطالعه باید از رو منابع کنکوری باشند. مثل کتابای پارسه، کاج،. و یا منابعی که دانشجوهای دیگه در کنکور ازش نتیجه خوبی گرفتند. بعد از 2 الی 3 ماه کم کم شما به مطالعه 5 الی 6 ساعتی در روز هم عادت میکنی و میبینی اصلا کار سختی نیست.
نکته اخر اگر فکر رفتن و ادامه تحصیل در خارج رو هم دارید همیه وقتی رو برای یادگیری زبان کنار بذارید چون زبان به تدریج اموخته میشه.
موفق باشی/

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Rubina - 05-08-2015

(05-08-2015, 01:01 PM)mehran28 نوشته: سلام
اول درباره سوال اخرت بگم که این موضوع که مثلا از کامپیوتر بتونی برای امریکا در رشته زیست پذیرش بگیری بسیار مورد نامحتمل و ناممکنی هست.
دوم اینکه ریاضیات در رشته کامپیوتر تا اخر با شما همرا خواهد بود در ارشد باید از اموخته های ریاضی خودتون استفاده کنید برای پیش برد اهدافتون در الگوریتم های پیشرفته.
موضوع بعدی اینه که رشته کامپیوتر شاید در داخل امار بیکاری بالایی داشته باشه ولی برای ادامه تحصیل دادن در خارج یکی از بهترین رشته ها هست با فاند های بسیار و فرصت های شغلی زیاد در کشورهای پیشرفته.
پس با توجه به موارد بالا اول تصمیم بگیرید که ایا رشته کامپیوتر رو می خواین ادامه بدید یا اینکه رشته دیگری. اگر هدف همین رشته بود نمرات خودتون رو تا حد ممکن بالا نگه دارید و بالاترین معدلی که در توانتون هست رو کسب کنید. در کنارش در مسابقات برنامه نویسی و رباتیک هم شرکت کنید که به نسبت دیگر دانشجوها قوی تر و رزومه پرتری داشته باشی.
ولی اگر هدف دادن کنکور دوباره هست. اول از همه باید بدونید برای کنکور اصلا نباید به فکر خواندن مقاله اای سنگین یا موضوعات خارج از بحث باشید. اول از همه منابع درسی که در کنکور ازش سوال میاد رو پیدا کنید. برای هر درس یک منبع که دانشجوها در فروم های مربوط به کنکور بهم معرفی میکنن. مصاحبه های افراد تک رقمی رو در انجمن ها سایت های مختلف پیدا کنید ببینید از چه منابعی استفاده کردند.
برای تک رقمی شدن یا رتبه عالی دو رقمی داشتن باید وقت زیادی رو صرف مطالعه و تمرین کنید حتی در ماهای اخر این وقت ممکنه به 7 الی 8 ساعت مطالعه در روز برسه که اگر عادت کنید به مطالعه اصلا کار سختی نیست و اصلا هم نیازی به دوپینگ هایی که فرمودید نداره. شما از روزی 2 ساعت مطالعه شروع کنید هر دو هفته کم کم 1 ساعت مطالعه خودتون رو بیشتر کنید. مطالعه باید از رو منابع کنکوری باشند. مثل کتابای پارسه، کاج،. و یا منابعی که دانشجوهای دیگه در کنکور ازش نتیجه خوبی گرفتند. بعد از 2 الی 3 ماه کم کم شما به مطالعه 5 الی 6 ساعتی در روز هم عادت میکنی و میبینی اصلا کار سختی نیست.
نکته اخر اگر فکر رفتن و ادامه تحصیل در خارج رو هم دارید همیه وقتی رو برای یادگیری زبان کنار بذارید چون زبان به تدریج اموخته میشه.
موفق باشی/
خیلی ممنونم از پاسختون، به نظرتون از رشته کامپیوتر می تونم برای مستر در رشته هایی مثل Biostatistics، Bioinformatics یا Biomedical Engineering فاند بگیرم؟
در مورد رشته دامپزشکی هم ممنون میشم اگر نظری دارید، بفرمائید.

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Mehran28 - 05-08-2015

(05-08-2015, 01:07 PM)Rubina نوشته: خیلی ممنونم از پاسختون، به نظرتون از رشته کامپیوتر می تونم برای مستر در رشته هایی مثل Biostatistics، Bioinformatics یا Biomedical Engineering فاند بگیرم؟
در مورد رشته دامپزشکی هم ممنون میشم اگر نظری دارید، بفرمائید.

حتی پذیرش از رشته ای به یک شاخه دیگه که مرتبط نیست دشوار هست فاند جای خود.
رشته هایی مثل دندان پزشکی پذیرشش دشوارتر هست و فاند به نسبت کمتر و دشوارتر هست گرفتنش. برای مثل حتی کسایی که در ایران دندان پزشک هستند برای کار یا ادامه تحصیل در کشوری مثل امریکا باید دورهایی رو بگذرونند تا بتونند وارد دانشگاه بشند یا اجازه کار بگیرند.
درکل رشته های فنی برای ادامه تحصیل در خارج از ایران و فاند بهتر هستند. و الان برنامه ریزی رو مبنی بر اینکه یک رشته ای رو ادامه بدید تا لیسانش رو بگیرید بعد به شاخه دیگه ای برید که مرتبط نیست رو از سر بیرون کنید. برنامه خوبی برای پذیرش و ادامه تحصیل نیست.

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Rubina - 05-08-2015

(05-08-2015, 03:11 PM)mehran28 نوشته: حتی پذیرش از رشته ای به یک شاخه دیگه که مرتبط نیست دشوار هست فاند جای خود.
رشته هایی مثل دندان پزشکی پذیرشش دشوارتر هست و فاند به نسبت کمتر و دشوارتر هست گرفتنش. برای مثل حتی کسایی که در ایران دندان پزشک هستند برای کار یا ادامه تحصیل در کشوری مثل امریکا باید دورهایی رو بگذرونند تا بتونند وارد دانشگاه بشند یا اجازه کار بگیرند.
درکل رشته های فنی برای ادامه تحصیل در خارج از ایران و فاند بهتر هستند. و الان برنامه ریزی رو مبنی بر اینکه یک رشته ای رو ادامه بدید تا لیسانش رو بگیرید بعد به شاخه دیگه ای برید که مرتبط نیست رو از سر بیرون کنید. برنامه خوبی برای پذیرش و ادامه تحصیل نیست.

یعنی مهندسی کامپیوتر به بیوانفورماتیک مرتبط نیست؟

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Mehran28 - 06-08-2015

(05-08-2015, 06:39 PM)Rubina نوشته: یعنی مهندسی کامپیوتر به بیوانفورماتیک مرتبط نیست؟

ببینید هر رشته ای برای خودش شاخه های مرتبط داره که شاخه های اصلی هستند و عموما در ارشد تفکیک میشند. برای رشته کامپیوتر پنج شاخه اصلی وجود داره. معماری کامپیوتر، سخت افزار، نر افزار، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات، اینا شاخه های مرتبط و اصلی هستند که احتمال پذیرش و فاند در اونها بالا هست. بیوانفرماتیک خودش یه رشته و علم نوین هست که درش از کامپیوتر و نرم افزار های کامپیوتری استفاده میشه. خوب این موضوع در خیلی از رشته ها هست دلیل نمیشه بهم مرتبط باشند. شاید بشه رفت در این شاخه با پاس کردن دروس پیشنیاز رفت ولی دقت کنید پذیرش عموما به کسی داده میشه که رشته مرتبط داشته باشه(مورد نقص سدش هست نمیگم نیست که اقلیت محسوب میشند ولی چرا شانست رو بیاری پایین در صورتی که فرصت داری) . فاند هم به افرادی داده میشه که صلاحیت لازم رو برای اوون رشته داشته باشند در نتیجه کسی که از اول تخصصش بیوانفرماتیک باشه چه در پذیرش و چه در فاند نسبت به شما ارجحیت داره.
حرف من الان این نیست که از این شاخه میشه رفت اون شاخه یا نه! حرف مم اینه شمایی که فرصتش رو داری سعی کن از همون اول تو رشته ای که قصد ادامه دادنش رو داری بری چرا دوباره کاری کنی چون اگر بعدها تغییر رشته بدی باید کلی دروس پیشنیاز پاس کنی. اگر قصد ادامه تحصیل در ایران رو داشتی شاید شدنی تر بود ولی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور این کار فقط کم کردن شانس و از دست دادن موقعیت هست.
درباره مرتبط بودن رشته ای که گفتی توصیه من اینه که خودت تحقیق جداگانه ای بکنی و از دانشگاهای مطرح سوال بپرسی دربارشون که با توجه به اینکه رشته شما کامپیوتر هست میتونی به شاخه دیگری که مد نظرت هست بری یا نه. نظام اموزشی در کشورهای مختلف متفاوت هست. در کشوری هوش مصنوعی رشته ای جداگانه هست مثل کشور خودمون در کشوری هم با علوم کامپبوتر ادغام شده.
موفق باشی/

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Rubina - 06-08-2015

(06-08-2015, 02:22 AM)mehran28 نوشته: ببینید هر رشته ای برای خودش شاخه های مرتبط داره که شاخه های اصلی هستند و عموما در ارشد تفکیک میشند. برای رشته کامپیوتر پنج شاخه اصلی وجود داره. معماری کامپیوتر، سخت افزار، نر افزار، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات، اینا شاخه های مرتبط و اصلی هستند که احتمال پذیرش و فاند در اونها بالا هست. بیوانفرماتیک خودش یه رشته و علم نوین هست که درش از کامپیوتر و نرم افزار های کامپیوتری استفاده میشه. خوب این موضوع در خیلی از رشته ها هست دلیل نمیشه بهم مرتبط باشند. شاید بشه رفت در این شاخه با پاس کردن دروس پیشنیاز رفت ولی دقت کنید پذیرش عموما به کسی داده میشه که رشته مرتبط داشته باشه(مورد نقص سدش هست نمیگم نیست که اقلیت محسوب میشند ولی چرا شانست رو بیاری پایین در صورتی که فرصت داری) . فاند هم به افرادی داده میشه که صلاحیت لازم رو  برای اوون رشته داشته باشند در نتیجه کسی که از اول تخصصش بیوانفرماتیک باشه چه در پذیرش و چه در فاند نسبت به شما ارجحیت داره.
حرف من الان این نیست که از این شاخه میشه رفت اون شاخه یا نه! حرف مم اینه شمایی که فرصتش رو داری سعی کن از همون اول تو رشته ای که قصد ادامه دادنش رو داری بری چرا دوباره کاری کنی چون اگر بعدها تغییر رشته بدی باید کلی دروس پیشنیاز پاس کنی. اگر قصد ادامه تحصیل در ایران رو داشتی شاید شدنی تر بود ولی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور این کار فقط کم کردن شانس و از دست دادن موقعیت هست.
درباره مرتبط بودن رشته ای که گفتی توصیه من اینه که خودت تحقیق جداگانه ای بکنی و از دانشگاهای مطرح سوال بپرسی دربارشون که با توجه به اینکه رشته شما کامپیوتر هست میتونی به شاخه دیگری که مد نظرت هست بری یا نه. نظام اموزشی در کشورهای مختلف متفاوت هست. در کشوری هوش مصنوعی رشته ای جداگانه هست مثل کشور خودمون در کشوری هم با علوم کامپبوتر ادغام شده.
موفق باشی/
خیلی ممنونم، در کل به نظر شما معیار ادامه تحصیل یا انتخاب یک رشته باید توجه به وضعیت آن رشته در خارج از کشور باشد یا صرفا علاقه؟ مثلا من بیشتر دوست دارم پزشکی بخونم ولی برای پذیرش بعد از دوره عمومیش مشکلات بسیاری وجود داره + قبولی در کنکور ورودی اش + و اینکه وضعیت پزشکان در آمریکا چندان رضایت بخش نیست به گفته خودشان... اما مثلا در رشته کامپیوتر علاقه کمتری دارم ولی پذیرشش خوب هست و آینده کاری خوبی داره در آمریکا... به نظرتون علاقه از همه چیز مهم تره؟

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Mehran28 - 06-08-2015

(06-08-2015, 09:29 AM)Rubina نوشته: خیلی ممنونم، در کل به نظر شما معیار ادامه تحصیل یا انتخاب یک رشته باید توجه به وضعیت آن رشته در خارج از کشور باشد یا صرفا علاقه؟ مثلا من بیشتر دوست دارم پزشکی بخونم ولی برای پذیرش بعد از دوره عمومیش مشکلات بسیاری وجود داره + قبولی در کنکور ورودی اش + و اینکه وضعیت پزشکان در آمریکا چندان رضایت بخش نیست به گفته خودشان... اما مثلا در رشته کامپیوتر علاقه کمتری دارم ولی پذیرشش خوب هست و آینده کاری خوبی داره در آمریکا... به نظرتون علاقه از همه چیز مهم تره؟
این بستگی داره که شما از زندگی و تحصیل خودتون چی میخواید. علاقه میتونی شرط لازم باشه ولی همیشه شرط کافی نیست. شما باید فاکتورهای دیگه مثل اینده شغلی شانس پذیرش و فاندهایی که برای رشته مورد نظر شما در کشور مورد نظر هست رو هم دخیل کنی و بر اساس اونا تصمیم بگیری. اگر با رشته کامپیوتر مشکل نداری و رشته ای هست که بتونی بهش علاقهمند شی میتونه گزینه خوبی باشه. اینکه نه باید این رشته بری یا اون رشته رو کسی بعتر از خودتون پاسخش رو نمیدونه. هیچکس بهتر از خود فرد درباره روحیات و علایقش خبر نداره.
موفق باشی/

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - Rubina - 06-08-2015

(06-08-2015, 01:19 PM)mehran28 نوشته: این بستگی داره که شما از زندگی و تحصیل خودتون چی میخواید. علاقه میتونی شرط لازم باشه ولی همیشه شرط کافی نیست. شما باید فاکتورهای دیگه مثل اینده شغلی شانس پذیرش و فاندهایی که برای رشته مورد نظر شما در کشور مورد نظر هست رو هم دخیل کنی و بر اساس اونا تصمیم بگیری. اگر با رشته کامپیوتر مشکل نداری و رشته ای هست که بتونی بهش علاقهمند شی میتونه گزینه خوبی باشه. اینکه نه باید این رشته بری یا اون رشته رو کسی بعتر از خودتون پاسخش رو نمیدونه. هیچکس بهتر از خود فرد درباره روحیات و علایقش خبر نداره.
موفق باشی/

هزینه دانشگاه های برتر آمریکا در رشته های شاخه بیولوژی چقدره؟ با توجه به اینکه فاند نمی دن در این مقطع... آیا میشه بدون معافیت تحصیلی و تنها با گذاشتن وثیقه مسافرتی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی به آمریکا رفت؟ یعنی از طرف خود دانشگاه مشکلی نداره؟

RE: مشورت در مورد رشته تحصیلی و آینده گیج کننده من - ForeverBlue - 06-08-2015

(06-08-2015, 01:43 PM)Rubina نوشته: هزینه دانشگاه های برتر آمریکا در رشته های شاخه بیولوژی چقدره؟ با توجه به اینکه فاند نمی دن در این مقطع... آیا میشه بدون معافیت تحصیلی و تنها با گذاشتن وثیقه مسافرتی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی به آمریکا رفت؟ یعنی از طرف خود دانشگاه مشکلی نداره؟

در هر دانشگاه و هر سال متفاوت است. مثلا درمورد دانشگاه فلوریدا این صفحه را ببینید. در مورد دانشگاه MIT هم شرایط به گونه ای است که همه دانشجویان graduate فاند خواهند گرفت.(منبع) اما برای undergraduate باید شهریه بپردازند.(منبع)

در مورد وثیقه و ... . بله میتوانید این کار را بکنید اما وثیقه شما ضبط خواهد شد. دانشگاه هیچ کاری به این موضوعات (سربازی و خروج و وثیقه و ...) ندارد.