آکادمیا کافه
اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ (/Thread-%D8%A7%D9%BE%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%9F)

صفحات 1 2 3

اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - never_give_up - 10-04-2015

سلام...
آقا من دچار یک مشکل شدم از کار و درس افتادم.
همونطور که اطلاع دارین در ایران رشته های مهندسی در آمد مناسبی ندارن. ولی بر عکس پزشکیا جزو مرفه ترین اقشار جامعه هستند و در آمدهای چند ده میلیونی و بعضا چند صد میلیونی ماهیانه شون زبانزده. واقعیتم داره..
مثلا یک دندانپزشک با یک استاد دانشگاه در درشته مهندسی در حالی که شاید از نظر تلاش و هوش و تحصیلات تفاوت خاصی نداشته باشه ولی در آمدش احتمالا 5 تا 10 برابر همون استاده!

و اما سوال من. میخوام بدونم آیا در خارج از ایران هم وضعیت رشته های مهندسی همینطوره؟ الان من به عنوان یک دانشجوی آی تی دانشگاه صنعتی شریف اپلای کنم میتونم زندگی معقولی(در سطح یک پزشک در ایران) داشته باشم؟ به فکرم رسیده لیسانسمو گرفتم دوباره کنکور سراسری شرکت کنم و برم پزشکی. اگه ایران بمونم این کار رو میکنم. اما از طرفی هم میگم شاید خارج از ایران وضعمون بهتر باشه و دلیل نداشته باشه من رشته مو تغییر بدم و این همه سال تلاشی که برای رشت خودم کردم هدر بره. دوستان نظرشون چیه؟ الان انگیزه م خیلی کم شده برای تحصیل. آخه این همه زحمت بکشیم شریف قبول بشیم بعدم با اون سختی مدرک بگیریم آخرش برای ماهی دو سه تومن؟ اونوقت دوستم تو یه دانشگاه سطح چندم پزشکی بخونه n برابر ما درآمد و کلاس داشته باشه؟ به نظرتون کار درست چیه؟

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟مهندسین و پزشکان داخل و خارج نظر بدین - alim13777 - 10-04-2015

اره منم می خوام پزشکی بخونم.الانم علم و صنعت درس می خونم.

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟مهندسین و پزشکان داخل و خارج نظر بدین - Babak - 12-04-2015

(10-04-2015, 01:55 PM)'never_give_up' نوشته: سلام...
همونطور که اطلاع دارین در ایران رشته های مهندسی در آمد مناسبی ندارن. ولی بر عکس پزشکیا جزو مرفه ترین اقشار جامعه هستند و در آمدهای چند ده میلیونی و بعضا چند صد میلیونی ماهیانه شون زبانزده. واقعیتم داره..
مثلا یک دندانپزشک با یک استاد دانشگاه در درشته مهندسی در حالی که شاید از نظر تلاش و هوش و تحصیلات تفاوت خاصی نداشته باشه ولی در آمدش احتمالا 5 تا 10 برابر همون استاده!
و اما سوال من. میخوام بدونم آیا در خارج از ایران هم وضعیت رشته های مهندسی همینطوره؟ الان من به عنوان یک دانشجوی آی تی دانشگاه صنعتی شریف اپلای کنم میتونم زندگی معقولی(در سطح یک پزشک در ایران) داشته باشم؟ به فکرم رسیده لیسانسمو گرفتم دوباره کنکور سراسری شرکت کنم و برم پزشکی. اگه ایران بمونم این کار رو میکنم. اما از طرفی هم میگم شاید خارج از ایران وضعمون بهتر باشه و دلیل نداشته باشه من رشته مو تغییر بدم و این همه سال تلاشی که برای رشت خودم کردم هدر بره. دوستان نظرشون چیه؟ الان انگیزه م خیلی کم شده برای تحصیل. آخه این همه زحمت بکشیم شریف قبول بشیم بعدم با اون سختی مدرک بگیریم آخرش برای ماهی دو سه تومن؟ اونوقت دوستم تو یه دانشگاه سطح چندم پزشکی بخونه n برابر ما درآمد و کلاس داشته باشه؟ به نظرتون کار درست چیه؟

اول این که من فکر نمی‌کنم این حدسیات شما در مورد همه پزشک‌ها و همه مهندس‌ها درست باشه. مهندسینی هستند که در همون ایران هم تجارت موفق خودشون و درآمدهای خیلی خوب دارند و پزشکانی هم هستند که درآمدشون اون قدر زیاد نیست. من شخصا پزشکانی که درآمدهای معمولی دارند زیاد سراغ دارم. فکر می‌کنم شما دارید بهترین و پردرآمدترین پزشکان رو با عموم مهندسین مقایسه می‌کنید. نمی‌دونم که ما در ایران آمار درستی از درآمدهای مشاغل مختلف داریم یا خیر. اگر بود بهتر می‌شد قضاوت کرد.

در امریکا اگر بخواهیم درآمد متوسط مهندسین رو با درآمد متوسط پزشک‌ها بدون آمار دقیق و بر اساس شنیده‌ها مقایسه کنیم، پزشک‌ها درآمد بیشتری دارند، اما نه ۵ یا ۱۰ برابر، بلکه چیزی حدود ۲ برابر. البته بستگی به رشته‌های تخصصی هر دو طرف هم داره. جراح‌ها مثلا معمولا درآمدهای بیشتری دارند یا در رشته‌های مهندسی، کامپیوتر درآمد بیشتری داره.

و اما یک تجربه هم بگم که به نظر من این که صرفا به خاطر درآمد و بدون علاقه بخواهید تصمیماتی در حد زندگی در ایران یا خارج از ایران، یا صرف حدود ۷ الی ۱۰ سال از عمر برای تحصیل بگیرید اشتباهه و معمولا نتیجه موردنظر شما رو نخواهد داد. سعی کنید دنبال علاقه‌اتون برید و کاری رو که مایلید به بهترین نحو ممکن انجام بدید. اگر واقعا بتونید کاری بالاتر از استانداردهای موجود انجام بدید، معمولا درآمد خوب هم در انتظارتون خواهد بود.

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - مهمان - 06-11-2015

سلام
من هم ارشد الکترونیک دارم با دو مقاله ISI  در زمینه بین رشته ای نانو و مخابرات میدان  اینقدر خوب کار کردم در این زمینه که واقعا رشته برق رو بخاطر علاقه دوست دارم اما وقتی فارغ التحصیل شدم خواستم اپلای کنم و اپلای هم کردم اول از المان شروع کردم چون زمینه نانو در یک انیستیتو رو داشت خوب کار میکرد جواب ایمیل اومد گفت سابقه تدریس و کار صنعتی بیار بصورت حق التدریس در دانشگاه سراسری مشغول شدم تو ذوقم خورد چون دانشجوها با رتبه 7 یا 8 هزار داشتم مهندسی برق میخوندن حتی ساده ترین انتگرال رو بلد نبودن حالا این بماند حقوق حق التدریس که ترمی بود یعنی بعد تمام شدن ترم میدادن اما هیات علمی خودشون ماهی 3 یا 4 تومن میگرفتم اونوقت مسخره ترین درس رو که خودشون وقت نمیزاشتن بخونن بعد برن سر کلاس رو واسه من میزاشتن... با خودم فکر کردم گفتم  اپلای کنم واسه امریکا چون یکی از استادا اپلای کرد جوابشو داده بودن واسه یکی از دانشگاهها نیویورک اما  به نظرم ارزش نئداره چون اونجا هم همش باید کار کنی مالیات سنگین بدی اما طی تحقیقاتی که از یک پزشک داشتم که 7 سال عمومی خونده بود و 4 سال تخصص پوست تو 4 تا درمانگاه کار میکرد و تو مطبش راحت زندگیش رو میلیارد می چرخید تازه وطنش هم رها نکرده بود میگفت ما وایسادیم داریم به وطن خدمت میکنیم ولی من از اونا واسه دو تا مقالم که تو بهترین ژورنال باشه پوستم کنده شد و در اخر بی پول اونا با پولاشون بهترین واحدهای اپارتمانی رو تو تهران داشتن سفر یه پاریس و فرانکفورت و دبی قضا نمیشه اما من اگه میخواستم اپلای کنم واسه ویزا مصاحبه تو ترکیه پول نداشتم بنابراین به این نتیجه رسیدم زیست خوندن از تجزیه تحلیل یک مقاله تو NATURE سختر نیست ژورنالی که کله گنده های نانو توش مقاله میدادن ایمپکتش 28 هست
بنابراین تغییر رویه دادم و مسیر زندگیم رو تا سنم کم بود تغییر دادم و گفتم تا 40 سالگی میتونم حتا یه دوره فلوشیپ هم ببینم چون ما زبانمون  خوبه ..

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - Torkan - 06-11-2015

(10-04-2015, 01:55 PM)never_give_up نوشته: سلام...

(12-04-2015, 11:00 AM)Babak نوشته: اول این که من فکر نمی‌کنم این حدسیات شما در مورد همه پزشک‌ها و همه مهندس‌ها درست باشه. مهندسینی هستند که در همون ایران هم تجارت موفق خودشون و درآمدهای خیلی خوب دارند و پزشکانی هم هستند که درآمدشون اون قدر زیاد نیست. من شخصا پزشکانی که درآمدهای معمولی دارند زیاد سراغ دارم. فکر می‌کنم شما دارید بهترین و پردرآمدترین پزشکان رو با عموم مهندسین مقایسه می‌کنید. نمی‌دونم که ما در ایران آمار درستی از درآمدهای مشاغل مختلف داریم یا خیر. اگر بود بهتر می‌شد قضاوت کرد.

در امریکا اگر بخواهیم درآمد متوسط مهندسین رو با درآمد متوسط پزشک‌ها بدون آمار دقیق و بر اساس شنیده‌ها مقایسه کنیم، پزشک‌ها درآمد بیشتری دارند، اما نه ۵ یا ۱۰ برابر، بلکه چیزی حدود ۲ برابر. البته بستگی به رشته‌های تخصصی هر دو طرف هم داره. جراح‌ها مثلا معمولا درآمدهای بیشتری دارند یا در رشته‌های مهندسی، کامپیوتر درآمد بیشتری داره.

و اما یک تجربه هم بگم که به نظر من این که صرفا به خاطر درآمد و بدون علاقه بخواهید تصمیماتی در حد زندگی در ایران یا خارج از ایران، یا صرف حدود ۷ الی ۱۰ سال از عمر برای تحصیل بگیرید اشتباهه و معمولا نتیجه موردنظر شما رو نخواهد داد. سعی کنید دنبال علاقه‌اتون برید و کاری رو که مایلید به بهترین نحو ممکن انجام بدید. اگر واقعا بتونید کاری بالاتر از استانداردهای موجود انجام بدید، معمولا درآمد خوب هم در انتظارتون خواهد بود.

درود

برای صحت حرفهای بابک خان من مثالی از فامیل خودمون میارم. دوست عزیز اینکه پزشکها مرفه هستند اونم در ایران یه حرفی هست که به قولی از زبون به زبون چرخیده رسیده به شما. به هیچ وجه اینطوری نیست. شما  خودتون بهتر میدونید که هزینه های اجاره و مالیات بسیار بالا رفته و حتی با درآمدهای زیاد باز هم پزشکان به مشکل میخورند.
اون چیزی که شما میفرمایید متخصصین هستند که اون هم بلاخره همه موارد رو شامل نمیشه. متاسفانه کلا مقایسه درآمدها در ایران به هیچ وجه من الوجوه کار درستی نیست. وضعیت به حدی آشفته هست که شما نمیتونید متوسط درآمد و سود خالص رو حتی بدست بیارید. از این بحثها بگذریم به نظر من هم همه مسایل به اقتصاد برنمیگرده. همه به خاطر پول درآوردن بیشتر مهاجرت نمیکنن. بله خارج از ایران هم خبری نیست ولی حداقل این رو مطمین هستید حالا آمریکاش رو میگم که هرچقدر تلاش بکنید میتونید همونقدر آشتون رو بخورید. اینایی هم خلاف این رو ادعا دارن همین الان میتونن از آمریکا برگردن ایران. این حرف که نمیدونم شما برده آمریکا میشید و غیره که متاسفانه از بعضی از دوستان میشنویم وقتی میتونه صحت داشته باشه که اون فرد همون لحظه برگرده ایران نه اینکه بهش فاند بدن نازش رو هم بکشن بعد برگرده بگه برده شدم همون بهتر برگرده ایران برده شه!
شما هم کار درست اینه که مقایسه رو بذارید کنار! تازه شما خوب مقایسه میکنید اگر من بگم دلالی (بنگاه) سر کوچمون درآمدش از همون دکتر هم بیشتر بود چی میگین! یا اون صرافی که ساعت 12 پا میشه ساعت 4 میبنده میبره و به اندازه یک میلیونم همون دکتر زحمت نکشیده واسه اون چی میگین؟!

بااحترام،
ترکان

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - حسین202020 - 05-06-2016

(10-04-2015, 01:55 PM)never_give_up نوشته: سلام...

سلام دوست عزیز.از شما چه پنهون منم دقیقا مشکل شما رو دارم.من مهندسی مکانیک میخونم و سال سوم هستم اما وضعیت حاکم بر بازار کار باعث این شده که به فکر تغییر رشته به پزشکی بیفتم.راستش منم خیلی دوست دارم برای ارشد توی یه دانشگاه خوب مثل شریف درس بخونم ولی متاسفانه با این اوضاعی که خودتون بهتر از من میدونین مجبور به تغییر رشته هستم.با چند تا از استادامون صحبت کردم و همشون به من گفتن که عالی ترین تصمیم رو گرفتی.حتی یکی از استادامون اینقدر از تصمیمم به وجد اومده بود که گفت از فردا دیگه این رشته رو رها کن و برای پزشکی استارت بزن!.راستشو بخواین من با دلم درس میخونم و خیلی به مهندسی مکانیک علاقه دارم برای همینم بین دوراهی تحصیل در پزشکی و درآمد بیشتر یا تحصیل توی رشته مورد علاقم سرگردون موندم.اگر کسب درآمد بالا مهمترین انتظار شما از شغل آیندتون هست،من با توجه به صحبت های استادامون و همینطور تحقیقاتی که کردم به شما پزشکی رو پیشنهاد میکنم.در هر صورت امیدوارم که موفق باشین.خوشحالم میشم اگه تصمیم قطعیتون رو گرفتین به منم اطلاع بدین چون دقیقا هر دوی ما یه مشکل داریم.موفق باشین.

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - Torkan - 05-06-2016

(05-06-2016, 08:58 AM)حسین202020 نوشته: سلام دوست عزیز.از شما چه پنهون منم دقیقا مشکل شما رو دارم.من مهندسی مکانیک میخونم و سال سوم هستم اما وضعیت حاکم بر بازار کار باعث این شده که به فکر تغییر رشته به پزشکی بیفتم.راستش منم خیلی دوست دارم برای ارشد توی یه دانشگاه خوب مثل شریف درس بخونم ولی متاسفانه با این اوضاعی که خودتون بهتر از من میدونین مجبور به تغییر رشته هستم.با چند تا از استادامون صحبت کردم و همشون به من گفتن که عالی ترین تصمیم رو گرفتی.حتی یکی از استادامون اینقدر از تصمیمم به وجد اومده بود که گفت از فردا دیگه این رشته رو رها کن و برای پزشکی استارت بزن!.راستشو بخواین من با دلم درس میخونم و خیلی به مهندسی مکانیک علاقه دارم برای همینم بین دوراهی تحصیل در پزشکی و درآمد بیشتر یا تحصیل توی رشته مورد علاقم سرگردون موندم.اگر کسب درآمد بالا مهمترین انتظار شما از شغل آیندتون هست،من با توجه به صحبت های استادامون و همینطور تحقیقاتی که کردم به شما پزشکی رو پیشنهاد میکنم.در هر صورت امیدوارم که موفق باشین.خوشحالم میشم اگه تصمیم قطعیتون رو گرفتین به منم اطلاع بدین چون دقیقا هر دوی ما یه مشکل داریم.موفق باشین.

درود

دقت کنید همه پزشکها هم درآمد آنچنانی که شما میگید ندارن. با این حال شاید بشه گفت وضعش از مهندسی ها اکثرا بهتره. شما فوق هم که تموم کنید در ایران مطمینا اشنا نداشته باشید باید چند سال رسما مفت کار کنید تا سابقه کار برا خودتون جور کنید بعد تازه با حقوق پایه کار شروع به کار کنید. علت دقیق روی اوردن خیلی از ادما به کارهایی که اصلا به رشتشون ربطی نداره هم همینه.
من جای شما باشم یه فکر دیگه میکنم چون علاقه دارید به مکانیک. اپلای میکنم میرم باز وضعیت در خارج از کشور بهتر نباشه دیگه بدتر نیست. به نظرم سه سال رو کلا ول کردن و دوباره پزشکی خوندن ممکنه کمی بعدا براتون از نظر روحی مشکل ایجاد بکنه به خصوص اگه اون چیزی که بخواین نشه!

بااحترام،
ترکان

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - ehsan70 - 05-06-2016

(05-06-2016, 08:58 AM)حسین202020 نوشته: سلام دوست عزیز.از شما چه پنهون منم دقیقا مشکل شما رو دارم.من مهندسی مکانیک میخونم و سال سوم هستم اما وضعیت حاکم بر بازار کار باعث این شده که به فکر تغییر رشته به پزشکی بیفتم.راستش منم خیلی دوست دارم برای ارشد توی یه دانشگاه خوب مثل شریف درس بخونم ولی متاسفانه با این اوضاعی که خودتون بهتر از من میدونین مجبور به تغییر رشته هستم.با چند تا از استادامون صحبت کردم و همشون به من گفتن که عالی ترین تصمیم رو گرفتی.حتی یکی از استادامون اینقدر از تصمیمم به وجد اومده بود که گفت از فردا دیگه این رشته رو رها کن و برای پزشکی استارت بزن!.راستشو بخواین من با دلم درس میخونم و خیلی به مهندسی مکانیک علاقه دارم برای همینم بین دوراهی تحصیل در پزشکی و درآمد بیشتر یا تحصیل توی رشته مورد علاقم سرگردون موندم.اگر کسب درآمد بالا مهمترین انتظار شما از شغل آیندتون هست،من با توجه به صحبت های استادامون و همینطور تحقیقاتی که کردم به شما پزشکی رو پیشنهاد میکنم.در هر صورت امیدوارم که موفق باشین.خوشحالم میشم اگه تصمیم قطعیتون رو گرفتین به منم اطلاع بدین چون دقیقا هر دوی ما یه مشکل داریم.موفق باشین.

منم بخاطر وضع مالی و یه کاری که با حقوق پایه میگیرم نمیتونم دانشگاه های تهران بخونم.

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - najmeh_b - 15-07-2016

(06-11-2015, 05:49 PM)سلام میتونم بپرسم چه طور پرشکی میخونید؟ چون کسی که روزانه  یکبار دانشگاه دولتی رفته باشه از رفتن به دانشگاه دولتی و شروع رشته جدید محروم هست مگر اینکه دانشگاه آزاد برود؟؟ نوشته: سلام
من هم ارشد الکترونیک دارم با دو مقاله ISI  در زمینه بین رشته ای نانو و مخابرات میدان  اینقدر خوب کار کردم در این زمینه که واقعا رشته برق رو بخاطر علاقه دوست دارم اما وقتی فارغ التحصیل شدم خواستم اپلای کنم و اپلای هم کردم اول از المان شروع کردم چون زمینه نانو در یک انیستیتو رو داشت خوب کار میکرد جواب ایمیل اومد گفت سابقه تدریس و کار صنعتی بیار بصورت حق التدریس در دانشگاه سراسری مشغول شدم تو ذوقم خورد چون دانشجوها با رتبه 7 یا 8 هزار داشتم مهندسی برق میخوندن حتی ساده ترین انتگرال رو بلد نبودن حالا این بماند حقوق حق التدریس که ترمی بود یعنی بعد تمام شدن ترم میدادن اما هیات علمی خودشون ماهی 3 یا 4 تومن میگرفتم اونوقت مسخره ترین درس رو که خودشون وقت نمیزاشتن بخونن بعد برن سر کلاس رو واسه من میزاشتن... با خودم فکر کردم گفتم  اپلای کنم واسه امریکا چون یکی از استادا اپلای کرد جوابشو داده بودن واسه یکی از دانشگاهها نیویورک اما  به نظرم ارزش نئداره چون اونجا هم همش باید کار کنی مالیات سنگین بدی اما طی تحقیقاتی که از یک پزشک داشتم که 7 سال عمومی خونده بود و 4 سال تخصص پوست تو 4 تا درمانگاه کار میکرد و تو مطبش راحت زندگیش رو میلیارد می چرخید تازه وطنش هم رها نکرده بود میگفت ما وایسادیم داریم به وطن خدمت میکنیم ولی من از اونا واسه دو تا مقالم که تو بهترین ژورنال باشه پوستم کنده شد و در اخر بی پول اونا با پولاشون بهترین واحدهای اپارتمانی رو تو تهران داشتن سفر یه پاریس و فرانکفورت و دبی قضا نمیشه اما من اگه میخواستم اپلای کنم واسه ویزا مصاحبه تو ترکیه پول نداشتم بنابراین به این نتیجه رسیدم زیست خوندن از تجزیه تحلیل یک مقاله تو NATURE سختر نیست ژورنالی که کله گنده های نانو توش مقاله میدادن ایمپکتش 28 هست
بنابراین تغییر رویه دادم و مسیر زندگیم رو تا سنم کم بود تغییر دادم و گفتم تا 40 سالگی میتونم حتا یه دوره فلوشیپ هم ببینم چون ما زبانمون  خوبه ..

RE: اپلای برای مهندسی یا تحصیل پزشکی در ایران؟ - najmeh_b - 15-07-2016

با سلام. دوستان من هم همین مشکل را دارم همه عمرم به پروژه نوشتن و برنامه نویسی و درس گذشته و در کارشناسی هم حتی تلاش کردم 2تا مقاله بدم تا رزومه بهتری برای اپلای کردن به دست بیارم.اما واقعا به پوچی رسیدم دوست ندارم با این همه زحمت اخرش بیکار باشم .من رشته ریاضی را صرفا به خاطر علاقه زیاد انتخاب کردم اما اشتباه بوده این کار.الان میخام ارشد را رها کنم و پزشکی بخونم اما نمیدونم میشه یا نه؟
من کارشناسی را روزانه بودم امکان رفتن به دانشگاه دولتی هست آیا؟
یا اینکه فقط باید دانشگاه آزاد رفت چون از فرصت روزانه استفاده شده؟من هزینه دانشگاه ازاد پزشکی برایم سنگین هست و نمیتوانم بروم .
دوستانی که تصمیم به تغییر رشته دادن آیا دانشگاه آزاد می روید یا راهی برای رفتن به دانشگاه دولتی هم هست؟
با تشکر