آکادمیا کافه
سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: کارنامه و مدارک تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+---- موضوع: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%86%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

[برش] هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - mhz_ir - 14-04-2014

دوستان بعد از اینکه پذیرش گرفتیم آیا زمان ثبت نام هم اصل مدارک را میخان؟مثلا اگر اصل فارسی دانشنامه نباشه ثبت نام نمیکنن؟

RE: هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرش ندارم، از کجا شروع کنم؟ - Torkan - 14-04-2014

(14-04-2014, 06:26 PM)'mhz_ir' نوشته: دوستان بعد از اینکه پذیرش گرفتیم آیا زمان ثبت نام هم اصل مدارک را میخان؟مثلا اگر اصل فارسی دانشنامه نباشه ثبت نام نمیکنن؟

دوست عزیز بستگی به دانشگاه داره. تا جایی که میدونم کانادا میخواد و خیلی جدیه...حتی موقع اپلای هم اکثرا official میخوان ریزنمرات رو و بعدا مدرک پایان تحصیلات رو
در مورد ایالات متحده بعضی دانشگاهها میگن official transcript ها رو بفرست و یا بعضی ها فقط unofficial میخوان و موقع ثبت نام میگن داخل پاکت دانشگاه (همون official ریزنمرات و گواهی پایان تحصیلات رو بیار ترجمه رسمیش رو)
بعضی دانشگاهها حتی یک ترم هم فرصت میدن بهتون و میگن تا پایان ترم یک وقت میدیم بهتون تا (نمرات و پایان تحصیلات)...
در ضمن اصل فارسی مفهومی نداره واسشون؟
اونا ترجمه رسمی + کپی برابر اصلش فارسی( که در واقع attach میشه به ترجمه و مهر رسمی مترجم میخوره) رو میخوان.
دقت کنید ترجمه رسمی وقتی امکان پذیره که مدارک آزاد بشه و اصلش رو تایید وزارت علوم کرده باشید. بازم میگم هستن دانشگاههای اندکی که کارتون رو با ریزنمره انگلیسی داخل پاکت راه میندازن و روی اون مینویسن unofficial و داخل پاکت میذارن ولی در نهایت مدارک رو باید ازاد کنید اگر قصد ادامه تحصیل رو دارید در خارج از کشور.
اصل همه چی پیش خودتون خواهد ماند.

بااحترام

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - siahsefid - 21-04-2014

سلام ،من هنوز دانشجوام البته ترم اخر ارشد و فقط پایان نامه مونده که اونم شهریور دفاع دارم ومیخوام برای ترم بهار 2015 اپلای کنم اما ددلاینها اکثرا زمانیه که من نمیتونم تا اون موقع دانشناممو ازاد کنم چون هنوز دانشجوام،حالا
1. میتونم فقط ریز نمره هامو براشون بفرستم؟
2.اینکه میگن نسخه های غیر رسمی مدارک رو میخوان منظور چیه؟برای غیر رسمی هم باید هزینه ی آزاد کردنو پرداخت؟
3.هزینه ی ریز نمره ها کمتر از دانشنامست؟ 
4.پروسه ی زمانی آزاد کردن مدارک(رسمی،غیر رسمی) چقدر حدودا طول میکشه؟
ممنون از دوستان

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - Torkan - 21-04-2014

(21-04-2014, 08:33 PM)'siahsefid' نوشته: سلام ،من هنوز دانشجوام البته ترم اخر ارشد و فقط پایان نامه مونده که اونم شهریور دفاع دارم ومیخوام برای ترم بهار 2015 اپلای کنم اما ددلاینها اکثرا زمانیه که من نمیتونم تا اون موقع دانشناممو ازاد کنم چون هنوز دانشجوام،حالا
1. میتونم فقط ریز نمره هامو براشون بفرستم؟
2.اینکه میگن نسخه های غیر رسمی مدارک رو میخوان منظور چیه؟برای غیر رسمی هم باید هزینه ی آزاد کردنو پرداخت؟
3.هزینه ی ریز نمره ها کمتر از دانشنامست؟ 
4.پروسه ی زمانی آزاد کردن مدارک(رسمی،غیر رسمی) چقدر حدودا طول میکشه؟
ممنون از دوستان

سلام
نگفتین سراسری هستین یا آزاد و روزانه یا شبانه؟! و ایا مدارک لیسانس رو هم آزاد نکردین؟!
بله ددلاینها تقریبا از اواخر تیر واسه امریکا شروع میشه تا مهر هم من دیدم. کانادا کمی زودتر. استرالیا هم ترم اصلیش بهار هستش.
جواب این سوالت شدیدا به دانشگاه مقصد بستگی داره(یعنی باید سایت دانشگاه مورد نظر رو نگاه کنین). در ضمن بستگی به دانشگاهی که الان درس میخونین هم داره. بعضی ها اصلا تو باغ نیستن یا نمیخوان باشن. بعضی از دانشگاهها هم همکاری میکنن اندکی البته!
1- اکثر دانشگاهها فقط ریزنمره رو میخوان ولی هستن دانشگاههایی که حتی گواهی پایان تحصیلات رو در صورت نداشتن دانشنامه میخوان). یعنی از دانشگاه نامه بگیر که درست تموم شده.
2- غیر رسمی یعنی میتونه داخل پاکت دانشگاه هم نباشه. یعنی UNOFFICIAL. اگه اپلودی باشه که کارتون خیلی راحت تر هستش. یه نکته بگم ببینید اگر دانشگاهتون ریزنمره انگلیسی نمیده و نمینویسه روی پاکت که مثلا UNOFFICIAL هستش ناچارید مدارک رو ترجمه کنید. دارالترجمه ها هم ریزنمرات غیر رسمی رو ترجمه نمیکنن. قانونی نیست. مهر justice نمیخوره. باید تایید وزارت علوم باشه. اینا همش قانونه حالا من نمیدونم دارالترجمه ای پیدا بشه که این کار رو بکنه که خیلی بعیده.(یعنی ترجمه هم بکنن مهر رسمی نمیزنن)
متاسفانه در این موارد حداقل باید ریزنمرات رو آزاد کنید اگر عجله دارید و بدید تایید و ترجمه(در هر حال در نهایت خواهند خواست همه اینا رو در دانشگاه مقصد)
3- راجع به هزینه ها به اینجا و اینجا برید. به صورت ترمی حساب میکنن. تازه شنیدم مهر هم گرون شده یعنی 4 برابر. در سایت های معتبر دارالترجمه هم نرخها اومده.
4- ازاد کردن مدارک غیر رسمی مفهومی نداره! بسته به خودتون داره. به من میگفتن تو دانشگاه سراسری نمیشه کمتر از 6 ماه دانشنامه رو ازاد کرد من با زور 1.5 ماهه ازاد کردم.خیلی بستگی به همکاری دانشگاهتون داره.
ریز نمره همون آن ازاد میشه منتهی تایید وزارت علوم طول میکشه خیلی زود باشه یک هفته و ترجمه دو روز.
فکر کنم جزوه رو اینجا اوردم!!. اونجا رو هم ببینید.
بااحترام

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - siahsefid - 22-04-2014

ممنون ،من سراسری روزانه(هم لیسانس هم ارشد) مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی ،بله من مدرک لیسانسو هم آزاد نکردم،فقط  متوجه نشدم که الان اگه بخوام ریز نمره های غیر رسمیمو آماده کنم باید برم دانشگاه و هزینشو بپردازم تا اینا رو بهم بدن؟
در مورد لیسانس من گواهی موقت پایان تحصیلات رو دارم که روش نوشته ارزش ترجمه  ندارد،یعنی ترجمه ی همین گواهینامه نسخه ی غیر رسمیه که من باید به دانشگاه مقصد بدم؟
بعضی دانشگاها فقط میخوان آپلود کنیم این مدارکو،در این صورت غیر رسمی اینجا چه معنی داره؟
و اینکه اگه بخوام قبل از دفاع از تز ریزنمره های ارشدو بگیرم اینکه نمره ی تز هنوز ندارم مشکلی نیست؟یعنی دانشگاه مقصد ممکنه ایراد بگیره؟

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - siahsefid - 24-04-2014

(21-04-2014, 11:39 PM)'Charming' نوشته:
سلام
نگفتین سراسری هستین یا آزاد و روزانه یا شبانه؟! و ایا مدارک لیسانس رو هم آزاد نکردین؟!
بله ددلاینها تقریبا از اواخر تیر واسه امریکا شروع میشه تا مهر هم من دیدم. کانادا کمی زودتر. استرالیا هم ترم اصلیش بهار هستش.
جواب این سوالت شدیدا به دانشگاه مقصد بستگی داره(یعنی باید سایت دانشگاه مورد نظر رو نگاه کنین). در ضمن بستگی به دانشگاهی که الان درس میخونین هم داره. بعضی ها اصلا تو باغ نیستن یا نمیخوان باشن. بعضی از دانشگاهها هم همکاری میکنن اندکی البته!
1- اکثر دانشگاهها فقط ریزنمره رو میخوان ولی هستن دانشگاههایی که حتی گواهی پایان تحصیلات رو در صورت نداشتن دانشنامه میخوان). یعنی از دانشگاه نامه بگیر که درست تموم شده.
2- غیر رسمی یعنی میتونه داخل پاکت دانشگاه هم نباشه. یعنی UNOFFICIAL. اگه اپلودی باشه که کارتون خیلی راحت تر هستش. یه نکته بگم ببینید اگر دانشگاهتون ریزنمره انگلیسی نمیده و نمینویسه روی پاکت که مثلا UNOFFICIAL هستش ناچارید مدارک رو ترجمه کنید. دارالترجمه ها هم ریزنمرات غیر رسمی رو ترجمه نمیکنن. قانونی نیست. مهر justice نمیخوره. باید تایید وزارت علوم باشه. اینا همش قانونه حالا من نمیدونم دارالترجمه ای پیدا بشه که این کار رو بکنه که خیلی بعیده.(یعنی ترجمه هم بکنن مهر رسمی نمیزنن)
متاسفانه در این موارد حداقل باید ریزنمرات رو آزاد کنید اگر عجله دارید و بدید تایید و ترجمه(در هر حال در نهایت خواهند خواست همه اینا رو در دانشگاه مقصد)
3- راجع به هزینه ها به اینجا و اینجا برید. به صورت ترمی حساب میکنن. تازه شنیدم مهر هم گرون شده یعنی 4 برابر. در سایت های معتبر دارالترجمه هم نرخها اومده.
4- ازاد کردن مدارک غیر رسمی مفهومی نداره! بسته به خودتون داره. به من میگفتن تو دانشگاه سراسری نمیشه کمتر از 6 ماه دانشنامه رو ازاد کرد من با زور 1.5 ماهه ازاد کردم.خیلی بستگی به همکاری دانشگاهتون داره.
ریز نمره همون آن ازاد میشه منتهی تایید وزارت علوم طول میکشه خیلی زود باشه یک هفته و ترجمه دو روز.
فکر کنم جزوه رو اینجا اوردم!!. اونجا رو هم ببینید.
بااحترام

سلام و ممنون از توضیحاتتون فقط من باز متوجه نشدم شرمنده!!ببینید اینکه غیر رسمی داخل پاکت دانشگاه گذاشته نمیشه درست!منتها فرایند قبلش چیه؟منظورم اینه که برا نسخه های چه رسمی و چه غیر رسمی یک پروسه ی یکسان طی میشه با این تفاوت که در نهایت، رسمی داخل پاکت دانشگاهه و غیر رسمی نه(که البته به نظر منطقی نمیاد!!)؟و دیگه اینکه(شاید این سوال با توجه به سوال قبلم اضافی باشه) این مدرک موقتی که از لیسانس دارم، ترجمه ی همین میشه نسخه ی غیر رسمی؟؟البته این سوالو قبلا پرسیدم اما چون جوابی نگرفتم دوباره اینجا میپرسم.
سپاس

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - Torkan - 24-04-2014

(24-04-2014, 07:35 PM)'siahsefid' نوشته:
سلام و ممنون از توضیحاتتون فقط من باز متوجه نشدم شرمنده!!ببینید اینکه غیر رسمی داخل پاکت دانشگاه گذاشته نمیشه درست!منتها فرایند قبلش چیه؟منظورم اینه که برا نسخه های چه رسمی و چه غیر رسمی یک پروسه ی یکسان طی میشه با این تفاوت که در نهایت، رسمی داخل پاکت دانشگاهه و غیر رسمی نه(که البته به نظر منطقی نمیاد!!)؟و دیگه اینکه(شاید این سوال با توجه به سوال قبلم اضافی باشه) این مدرک موقتی که از لیسانس دارم، ترجمه ی همین میشه نسخه ی غیر رسمی؟؟البته این سوالو قبلا پرسیدم اما چون جوابی نگرفتم دوباره اینجا میپرسم.
سپاس

ببخشید من سوال بالاتون رو هم الان دیدم. اجازه بدید تک تک سوالات رو توضیح بدم. فقط قبلش این رو هم در نظر بگیرید بهتره به آموزش کل دانشگاهتون هم سر بزنید چون واقعا دانشگاهها فرق میکنن باهم تو سیاستهاشون! مثلا دانشگاههای معروف در تهران در بعضی شرایط نمرات رو خودشون داخل پاکت میذارن ولی تو بعضی شهرها اصلا نمیدونن ریزنمرات چیه! پس از دانشگاه هم بهتره پیگیر بشید چون ممکنه به نکته ای عجیب پی ببرید!
ولی من همیشه قانون رو مینویسم:
1- ریزنمره غیر رسمی اصلا مفهومی نداره! یعنی چی؟ یعنی شما همین الان برو سایت سما دانشگاهتون یه پرینت بگیر. تمام. این شد غیر رسمی. غیر رسمی پس پروسه ای نداره!
2- دانشگاه اگر هم لطف کند خودش ریزنمره انگلیسی بدهد (اندک دانشگاهها میدن) و میذاره داخل پاکت هزینه ای میگیره و روی پاکت تاکید میکنه UNOFFICIAL. یعنی شما هنوز مدارک رو ازاد نکردید. اگر ریزنمره انگلیسی نده شما مجبورید ریزنمرات رو ترجمه کنید. آیا اون ریز نمره غیر رسمی قابل ترجمه رسمی هست؟! جواب واضحه خیر.
در این مورد شما شاید بتونید دارالترجمه ای پیدا کنید که ریز نمره غیر رسمی(یعنی ازاد نشده) رو ترجمه بکنه ولی مهر نمیزنه و رسمی نیستش. کلا این کار قانونی نیستش. اگر هم بکنید و ببرید بذارید داخل پاکت دانشگاه به احتمال زیاد دانشگاه قبول نمیکنه چون مهر JUSTICE نداره. خود دارالترجمه هم روی سربرگ ترجمه میکنه ریزنمرات ازاد شده رو.
راجع به اسکن: ریزنمرات انگلیسی رو اپلود میکنید و تمام! حالا اینکه دانشگاه مقصد بگه این ترجمه ها رسمی نیست(یعنی مهر نداره) یا نگه باز بستگی داره.
روی مدرک موقت چی نوشته؟!: این مدرک قابل ترجمه رسمی نیست و فقط در داخل کشور اعتبار دارد.
پ.ن: دانشگاههای مقصد هم سیاست های مختلفی دارن. یعنی بستگی داره چی میخوان از شما. این خیلی مهمه خودش.
ببینید توصیه میکنم اینجا رو هم بخونید هر 3 صفحه...احتمالا واسه شما بکار بیاد.

بااحترام

(22-04-2014, 02:11 PM)'siahsefid' نوشته: ممنون ،من سراسری روزانه(هم لیسانس هم ارشد) مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی ،بله من مدرک لیسانسو هم آزاد نکردم،فقط  متوجه نشدم که الان اگه بخوام ریز نمره های غیر رسمیمو آماده کنم باید برم دانشگاه و هزینشو بپردازم تا اینا رو بهم بدن؟
در مورد لیسانس من گواهی موقت پایان تحصیلات رو دارم که روش نوشته ارزش ترجمه  ندارد،یعنی ترجمه ی همین گواهینامه نسخه ی غیر رسمیه که من باید به دانشگاه مقصد بدم؟
بعضی دانشگاها فقط میخوان آپلود کنیم این مدارکو،در این صورت غیر رسمی اینجا چه معنی داره؟
و اینکه اگه بخوام قبل از دفاع از تز ریزنمره های ارشدو بگیرم اینکه نمره ی تز هنوز ندارم مشکلی نیست؟یعنی دانشگاه مقصد ممکنه ایراد بگیره؟

1- مدارک رو ازاد کنید از دانشگاه( با پول یا بدون پول با عدم کاریابی و یا شاید وثیقه!) و ببرید وزارت علوم مهر بزنه میشه رسمی.
2- بسیاری از دانشگاههای مقصد این رو از شما نمیخوان...اگر هم بخوان شما میتونید یه گواهی پایان تحصیلات نه دانشنامه بگیرید از دانشگاه و ببرید باز دارالترجمه شاید ترجمه بکنه براتون(بدون مهر) و برفستین دانشگاه مقصد و توضیح بدین به دلایلی چون هنوز ازاد نکردم مدارک رو فعلا گواهی پایان تحصیلات رو در نظر بگیرین.
3- جواب دادم بالا. در هر حال باید ترجمه کنید مدارک رو.
4- بله میتونید. دوست خودم اینکار رو کرد. تا اونجایی که خونده بود مدارکش رو آزاد کرد ریزنمره ها رو و کارهاش رو انجام داد. حتی دانشگاه مقصد 1 سال وقت داد بهش که مدارک اصلی رو بیاره بعد رفتن.

بااحترام

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - siahsefid - 13-07-2014

دوستان سلام من بعد از مدتها سرچ کردن requirements دانشگاهای آمریکا برای مقطع دکترا تازه به یه چیزی شک کردم!!!این ریزنمره های رسمی یا غیر رسمی که از ما میخوان فقط مربوط به دوره ی لیسانسه یا ارشد رو هم شامل میشه؟آخه چنتاشون اصلا در مورد این موضوع چیزی نگفتن.
​سپاس

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - M1KE - 13-07-2014

قاعدتا وقتی برای ارشد اقدام می کنید مبنای پذیرش شما مدرک و ریزنمرات کارشناسی شما هست. ولی اگر ارشد یا مدرک های دیگه ای هم گرفته باشید در اغلب موارد از شما می خوان که به اونها اشاره کنید، هر چند وقتی برای کارشناسی اقدام می کنید ممکنه در اغلب موارد اجباری به فرستادن این مدارک بالاتر نباشه.

وقتی برای دکترا اقدام می کنید مبنای پذیرش شما در حالت عادی هم مدرک کارشناسی و ارشد شما و ریزنمرات اونها هست. در این حالت هم اگر مثلا قبلا دکترای دیگه ای گرفته باشید از شما می خواهند که به اونها اشاره کنید ولی ممکنه اجباری به فرستادن مدرکش نباشه. به ندرت برخی دانشگاه ها به افرادی که در کارشناسی خیلی موفق بودن بدون اینکه مدرک ارشد داشته باشند مستقیم برای دکترا پذیرش می گیرند.

در کل وقتی نیازمندی های پذیرش دانشگاه ها رو چک می کنید دقت کنید که برای مقطع ارشد هستند یا دکترا.

RE: سوالات پیرامون ارسال ریزنمرات و مدارک تحصیلی - siahsefid - 13-07-2014

(13-07-2014, 09:18 AM)'M1KE' نوشته: قاعدتا وقتی برای ارشد اقدام می کنید مبنای پذیرش شما مدرک و ریزنمرات کارشناسی شما هست. ولی اگر ارشد یا مدرک های دیگه ای هم گرفته باشید در اغلب موارد از شما می خوان که به اونها اشاره کنید، هر چند وقتی برای کارشناسی اقدام می کنید ممکنه در اغلب موارد اجباری به فرستادن این مدارک بالاتر نباشه.
وقتی برای دکترا اقدام می کنید مبنای پذیرش شما در حالت عادی هم مدرک کارشناسی و ارشد شما و ریزنمرات اونها هست. در این حالت هم اگر مثلا قبلا دکترای دیگه ای گرفته باشید از شما می خواهند که به اونها اشاره کنید ولی ممکنه اجباری به فرستادن مدرکش نباشه. به ندرت برخی دانشگاه ها به افرادی که در کارشناسی خیلی موفق بودن بدون اینکه مدرک ارشد داشته باشند مستقیم برای دکترا پذیرش می گیرند.
در کل وقتی نیازمندی های پذیرش دانشگاه ها رو چک می کنید دقت کنید که برای مقطع ارشد هستند یا دکترا.

ممنون دوست عزیز،در مورد دانشنامه هم همینطوره؟ینی برای دکترا هم دانشنامه ی ارشدو باید بفرستیم و هم لیسانس؟