آکادمیا کافه
پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - دکتری - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - دکتری (/Thread-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%A8%D9%87-PhD-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[برش] این سوال را در کدام قسمت فروم بپرسم؟ - elec59 - 10-02-2014

سلام دوستان یه سری سوال داشتم خواهشا هر کی می دونه راهنمایی کنه من برای ارشد می خوام اقدام کنم و از اونجایی که پذیرش با فاند می خوام و فاند گرفتن برا ارشد سخته خیلی از دوستان عزیز تو این سایت گفتن که بهتره برا دایرکت phd اقدام کنم الان یه سری سوال برام پیش اومده اونم اینه که  :
1- فرق direct phd با phd ای  که بچه های ارشد اقدام میکنن چیه؟ اگه فرقی نداره چطوری میشه یعنی در این صورت واسه یه دانشجوی کارشناسی رفتن به سطح علمی که خیلی فاصله داره ازش آیا سخت نیست ؟ البته یکی از دوستان میگفت که دایرکت phd اینجوریه که وقتی پذیرش میگیری ارشد و phd رو تو اون دانشگاه با هم می خونی نه اینکه یه راس بری سر کلاسای دکترا حالا نمی دونم این حرفش چقدر صحت داره
2-اگه واسه دایرکت phd اقدام کنم که اونموقع با بچه های ارشد سنجیده میشم تو پروسه ی پذیرش پس واسه منی که مقاله ندارم چطوری فاند گرفتن آسون تر میشه در صورتی که اکثر بچه های ارشد که اقدام میکنن معمولا تو رزومشون از نظر مقاله حداقل یکی دوتا مقاله رو دارن ؟
3-از اونجایی که من به فاند گرفتن از یه استاد به عنوان RA فکر میکنم  واسه یه دانشجوی کارشناسی که مقاله نداره آیا فاند گرفتن از یه استاد امکان پذیره یا نه تقریبا محاله و باید بی خیال این قضیه بشم؟ اگه امکانش هست چه فاکتور هایی رو  روشون کار کنم تو ایمیل هایی که برا استاد می فرستم

پیشاپیش ممنون از جوابتون ببخشید طولانی شد [img]images/smilies/smile.gif[/img][img]images/smilies/wink.gif[/img]

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - M1KE - 10-02-2014

در ابتدای PhD مستقیم شما دروسی رو می گذرونید که یک دانشجوی ارشد می گذرونه و از این نظر سطح علمی اون در ابتدا سخت نیست ولی در ادامه روی یک موضوع پژوهشی کار می کنید که به اندازه یک پایان نامه دکترا زمان بر هست و نه به اندازه یک پایان نامه ارشد. به همین دلیل معمولا مدت زمان دکترای مستقیم حدود یک سال کوتاهتر از مجموع ارشد+دکترای جداگانه هست. برخی از دانشگاه ها این امکان رو فراهم می کنند که بعد از مثلا سال دوم اگر دیدین نمی تونید تا پایان دکترا تحصیل کنید انصراف بدین و بهتون یک مدرک ارشد معادل داده میشه.

به ندرت میشه دانشجوی ارشدی رو پیدا کرد که فاند داشته باشه و به ندرت میشه دانشجوی دکترایی رو پیدا کرد که فاند نداشته باشه و دلیل انتخاب دکترای مستقیم هم برای بسیاری که کارشناسی می خونند همینه که امکان فاند رو برای اونها فراهم می کنه. چیزی که هست اون دانشگاه به این شرط داره شما رو برای دکترای مستقیم می پذیره که بدونه شما تا پابان دکترا ادامه خواهید داد و به نوعی هزینه دو سال اول رو که شبیه ارشد هست رو هم متقبل میشه ولی برای کسی که صرفا برای ارشد اقدام می کنه چون ممکنه در اون دانشگاه ادامه تحصیل نده و با اون وارد بازار کار بشه یا به دانشگاه دیگه ای بره خیلی از دانشگاه ها قبول نمی کنند که هزینه اون رو بدهند.

در مجموع اگر شما به غیر از مقالات بقیه ویژگی های پرونده تون خوب باشه (معدل، زبان، GRE و غیره) و برای اونها این اطمینان حاصل بشه که شما تا آخر خواهید موند سخت گیری خاصی روی مقاله نخواهند داشت چون فرض رو بر این می گذارند که شما بعد از دو سال اول به سطجی می رسید که شروع به مقاله دادن کنید و روی پروژه دکترا کار کنید.

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - elec59 - 10-02-2014

(10-02-2014, 07:37 AM)'M1KE' نوشته: در ابتدای PhD مستقیم شما دروسی رو می گذرونید که یک دانشجوی ارشد می گذرونه و از این نظر سطح علمی اون در ابتدا سخت نیست ولی در ادامه روی یک موضوع پژوهشی کار می کنید که به اندازه یک پایان نامه دکترا زمان بر هست و نه به اندازه یک پایان نامه ارشد. به همین دلیل معمولا مدت زمان دکترای مستقیم حدود یک سال کوتاهتر از مجموع ارشد+دکترای جداگانه هست. برخی از دانشگاه ها این امکان رو فراهم می کنند که بعد از مثلا سال دوم اگر دیدین نمی تونید تا پایان دکترا تحصیل کنید انصراف بدین و بهتون یک مدرک ارشد معادل داده میشه.
به ندرت میشه دانشجوی ارشدی رو پیدا کرد که فاند داشته باشه و به ندرت میشه دانشجوی دکترایی رو پیدا کرد که فاند نداشته باشه و دلیل انتخاب دکترای مستقیم هم برای بسیاری که کارشناسی می خونند همینه که امکان فاند رو برای اونها فراهم می کنه. چیزی که هست اون دانشگاه به این شرط داره شما رو برای دکترای مستقیم می پذیره که بدونه شما تا پابان دکترا ادامه خواهید داد و به نوعی هزینه دو سال اول رو که شبیه ارشد هست رو هم متقبل میشه ولی برای کسی که صرفا برای ارشد اقدام می کنه چون ممکنه در اون دانشگاه ادامه تحصیل نده و با اون وارد بازار کار بشه یا به دانشگاه دیگه ای بره خیلی از دانشگاه ها قبول نمی کنند که هزینه اون رو بدهند.
در مجموع اگر شما به غیر از مقالات بقیه ویژگی های پرونده تون خوب باشه (معدل، زبان، GRE و غیره) و برای اونها این اطمینان حاصل بشه که شما تا آخر خواهید موند سخت گیری خاصی روی مقاله نخواهند داشت چون فرض رو بر این می گذارند که شما بعد از دو سال اول به سطجی می رسید که شروع به مقاله دادن کنید و روی پروژه دکترا کار کنید.

ممنون از راهنمایی خوبتون با این اوصاف بازم کار روی یک پروژه در سطح علمی دکترا واسه یه دانشجوی کارشناسی که تا حالا کار تحقیقاتی نکرده و مقاله نداره به نظر باید فوق العاده سخت باشه نظر شما چیه در اینباره؟
و اینکه یه دانشجوی کارشناسی بدون مقاله دنبال یه استاد بگرده که بخواد فاند بگیره ازش به عنوان RA کار بیهوده ایه یا میشه با فاکتور های دیگه استاد مجاب کرد که RA به دانشجو بده؟
سپاس فراوان

اینطور نیست که از ابتدا سخت باشه ابتدای کار مثل ارشدهاست منتهی به تدریج شما در سال های انتهایی می بایست کار بیشتری روی طرح پژوهشی تون انجام بدین. شما هم مثل دانشجوهای ارشد در دو سال اول یک سری دروسی رو می گذرونید منتهی وقتی کار به تعیین موضوع پایان نامه می رسه برای ارشدها در کل حجم و پیچیدگی کار کمتر هست ولی برای دکترا در ابتدای کار مثل ارشدها حجم و پیچیدگی کار کم هست ولی به تدریح که جلو میره جزئی تر میشه و کار بیشتری می بایست انجام بدهند تا استاد اونها اجازه دفاع بده.

برای نمونه در یک کار ارشد ممکنه بخش هایی از کار قبلا انجام شده باشه و شما یک تغییرات کوچکی در کار قبلی انجام بدین و بشه پایان نامه شما. ولی در کار دکترا همین کار رو در سال سوم انجام میدین ولی استاد شما برای سال های چهارم و پنجم میگه که حالا همون کار رو بیشتر روش کار کنید طوری که Contribution خودتون بیشتر باشه. حالا من نمی دونم رشته شما چی هست ولی مثلا اگر قرار هست یک کار مدلسازی انجام بشه دانشجوی ارشد ممکنه روی یک مدل خطی و دو بعدی کار کنه و بعد از یک سال دفاع کنه ولی دانشجوی دکترا همین کار رو در سال اول انجام میده ولی بهش اجازه دفاع نمیدن و میگن همین مدل رو بهبود و توسعه بده تا حالت های غیرخطی و رفتار سه بعدی رو هم شامل بشه و اینطور نیست که از همون روز اول اون دانشجو روی رفتار غیرخطی و سه بعدی کار کنه بلکه به تدریج وارد جزئیات میشه. نیازی هم نیست که شما از روز اول جزئیات طرح رو بدونید که چی هست و به تدریج که جلو می رین می تونید اون رو به شکل دقیق تری تعیین کنید. همونطور که گفتم اگر اونها بدونند که شما به کار پژوهشی علاقه دارید و تا آخر دکترا خواهید موند خیلی مشکلی ندارند و به هر حال این همه آدم این مسیر رو رفتند و کار بغرنج و غیر ممکنی نیست. شما کلیت کاری که می خواهید انجام بدین و موضوع اون رو مغرفی کنید بعدا در سال های ابتدایی می تونید موضوعش رو عوض کنید و به سمتی که بیشتر علاقه دارین سوقش بدین.

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - elec59 - 10-02-2014

(10-02-2014, 06:58 PM)'M1KE' نوشته: اینطور نیست که از ابتدا سخت باشه ابتدای کار مثل ارشدهاست منتهی به تدریج شما در سال های انتهایی می بایست کار بیشتری روی طرح پژوهشی تون انجام بدین. شما هم مثل دانشجوهای ارشد در دو سال اول یک سری دروسی رو می گذرونید منتهی وقتی کار به تعیین موضوع پایان نامه می رسه برای ارشدها در کل حجم و پیچیدگی کار کمتر هست ولی برای دکترا در ابتدای کار مثل ارشدها حجم و پیچیدگی کار کم هست ولی به تدریح که جلو میره جزئی تر میشه و کار بیشتری می بایست انجام بدهند تا استاد اونها اجازه دفاع بده.
برای نمونه در یک کار ارشد ممکنه بخش هایی از کار قبلا انجام شده باشه و شما یک تغییرات کوچکی در کار قبلی انجام بدین و بشه پایان نامه شما. ولی در کار دکترا همین کار رو در سال سوم انجام میدین ولی استاد شما برای سال های چهارم و پنجم میگه که حالا همون کار رو بیشتر روش کار کنید طوری که Contribution خودتون بیشتر باشه. حالا من نمی دونم رشته شما چی هست ولی مثلا اگر قرار هست یک کار مدلسازی انجام بشه دانشجوی ارشد ممکنه روی یک مدل خطی و دو بعدی کار کنه و بعد از یک سال دفاع کنه ولی دانشجوی دکترا همین کار رو در سال اول انجام میده ولی بهش اجازه دفاع نمیدن و میگن همین مدل رو بهبود و توسعه بده تا حالت های غیرخطی و رفتار سه بعدی رو هم شامل بشه و اینطور نیست که از همون روز اول اون دانشجو روی رفتار غیرخطی و سه بعدی کار کنه بلکه به تدریج وارد جزئیات میشه. نیازی هم نیست که شما از روز اول جزئیات طرح رو بدونید که چی هست و به تدریج که جلو می رین می تونید اون رو به شکل دقیق تری تعیین کنید. همونطور که گفتم اگر اونها بدونند که شما به کار پژوهشی علاقه دارید و تا آخر دکترا خواهید موند خیلی مشکلی ندارند و به هر حال این همه آدم این مسیر رو رفتند و کار بغرنج و غیر ممکنی نیست. شما کلیت کاری که می خواهید انجام بدین و موضوع اون رو مغرفی کنید بعدا در سال های ابتدایی می تونید موضوعش رو عوض کنید و به سمتی که بیشتر علاقه دارین سوقش بدین.

ممنون مایک عزیز راهنمایی تون خیلی قضیه رو برام روشن کرد فقط اگه میشه لطف کنید درباره ی سوال دومم هم نظرتون رو بگید خیلی ممنون

البته همیشه استثناهایی هست ولی در کل به ندرت از دانشجوی کارشناسی انتظار میره که مقاله قوی در مجله های معتبر ارائه داده باشه و بیشتر مقاله هاشون حالت کنفرانسی دارند. به همین دلیل به نظرم اگر معدل و نمره زبان تون و دیگر موارد مثل GRE یا توصیه نامه ها و غیره خوب باشه شانس گرفتن پذیرش برای دکترای مستقیم رو دارید چون از دید اونها پتانسیل پیشرفت و مقاله دهی از سال دوم به بعد رو خواهید داشت.

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - mjdj1981 - 12-03-2014

آقا اگه هدف فقط مهاجرت به آمریکا باشه به نظرتون direct phd گزینه خوبیه؟ وسطش ول کنی مستر بگیریو بری دنبال کار؟

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - M1KE - 12-03-2014

اگر بتونید پذیرش دکترای مستقیم بگیرید خیلی خوبه از این منظر که احتمال گرفتن کمک هزینه در اون بیشتر از حالتی هست که برای ارشد اقدام کنید ولی با توجه به اینکه دانشجوهای کارشناسی مقاله آنچنانی ندارند و انتظاری زیادی هم در این زمینه ازشون نمیره تاثیر معدل کارشناسی و نمره زبان و GRE خیلی پررنگ میشه و برای شمایی که معدل کارشناسی تون خیلی پایین شده شانس گرفتن در این گزینه به نظرم خیلی پایین هست. دانشگاه هایی که این گزینه رو دارند محدود هستند و معمولا حداقل معدل لازم برای اونها حدود 15 هست. بعید می دونم دانشگاهی باشه که با شرط معدل حدود 13-12 برای دکترای مستقیم داشته باشه. شما به هرحال سعی کنید نمره زبان و GRE خودتون رو تا حدی که میشه بالا ببرید در این بین هم شرایط دانشگاه ها رو نگاه کنید اونهایی که زیاد روی شرط معدل حساس نیستند رو براشون برنامه ریزی کنید.

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - saeed123 - 31-03-2014

سلام به مدیر و اعضاء محترم فروم. من به تازگی عضو فروم شدم .یک سوال داشتم که با ارائه وضعیت شغلی و تحصیلیم متعاقبا مطرح میکنم:
سن:36 سال           مدرک تحصیلی: لیسانس حسابداری دانشگاه آزاد مشهد        معدل:13          سال اخذ مدرک: 1381
وضعیت زبان: هیچکدام از آزمونهای بین المللی مثل تافل و آیلتس و GRE و ... رو ندارم.  سابقه شغلی:مدیر مالی به مدت سه و نیم سال          سوابق پژوهشی و مقاله و ISI و ... ندارم.             زبان در حد متوسط نوشتاری و خواندن بلدم . شنیداری ضعیفم هستم         بشدت علاقمند به ارشد و دکترا در آمریکا هستم.
حال سوالم اینه که من در حال حاضر چطور میتونم از دانشگاههای آمریکا (در رشته هایی مثل حسابداری ، مدیریت مالی ) پذیرش بگیرم؟با توجه به اینکه وضعیت مالی خوبی هم ندارم ولی تا سال آینده میتونم 20000 دلار فراهم کنم.
با توجه به cv ضعیف ، چه پیشنهادی برای 2 سال آینده من دارید؟ ضمنا من خیلی دوست دارم از لیسانس مستقیم به دکترا سوئیچ کنم.  دانشگاههای مالی آمریکا رو هم لطفا معرفی کنید. خیلی هم دوست دارم شرایطی رو مهیا کنم که بتونم فاند بگیرم. لازم به توضیحه که من بینهایت به درس علاقه دارم .برای اثبات این علاقمندی ام این موضوع رو بگم که من تا به حال ازدواج نکرده ام فقط به خاطر ادامه تحصیل.
از دوستانی که میتونن وضعیت من رو آنالیز کنن و جواب بدن خواهش میکنم پاسخ جامع و کافی بدن . چون سن من رفته بالا و دیگه فرصت آنچنانی ندارم برای ادامه تحصیل در آمریکا.
با تشکرو سپاس فراوان

RE: پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس به PhD - deadxxxqueen - 31-03-2014

سلام دوست عزيز...من كلي ميگم و پاسخ جامع شمارو به دوستان با تجربه تر محول ميكنم
با توجه به اين كه شما دكتراي مستقيم ميخوايد و با توجه به اطلاعاتي كه فرموديد شرايط خيلي مناسسبي براي فاند اونم آمريكا نداريد.
شايد بهتر باشه در ارشد داخل شركت كنيد و معدلتون رو بالا ببريد و هم دانشگاه معتبري مث تهران قبول بشيد تا ضعف معدل كارشناسي و دانشگاه تقريبا كم رنگ بشه.
انشالله بعد از ارشد با شرايط بهتري واسه دكترا اقدام كنيد.